Vedia už ale aspoň, o čom budú rokovať.
HUMENNÉ. Humenskí poslanci pracovali v mestskej rade i zastupiteľstve celý minulý rok bez plánu práce.
Schválené plány práce s termínmi zasadnutí primátorka Jana Vaľová (Smer) neakceptovala, lebo podľa jej slov neboli prekonzultované s ňou ani so všetkými poslaneckými klubmi.
V tomto roku dostali poslanci návrh plánov práce na februárovom zasadnutí. V kolónke termín je však uvedené: marec – apríl, máj – jún.
„Keď napíšeme, že jedno zastupiteľstvo bude v marci – apríli, druhé v máji – júni, to nie je žiadny plán práce. Pýtam sa, prečo sa bojíte uviesť konkrétny termín? Veď Národná rada má termíny schôdzí zverejnené do konca augusta. Nech vyjdú naše zasadnutia na pondelky,“ reagoval poslanec Ivan Hopta (Úsvit) v rozprave.
„Čo to s nami nacvičujete?“ položila rečnícku otázku poslankyňa Mária Cehelská (nez.) „Budeme zasadať štyri mesiace vkuse? Máte problém dať štyri dátumy, štyri pondelky? Ukážte mi mesto, ktoré ich nemá. Všetci poslanci, ako tu sedíte, chcete tie termíny, lebo ich potrebujete k výkonu svojej práce,“ povedala.
Viceprimátor Andrej Semanco (HZDS) vzápätí ukončil rozpravu. „Keď sa pani kolegyňa pýtala, aby som ukázal mesto, ktoré nemá termíny zasadnutí, hneď o jednom viem, a to je napríklad Humenné. Keby som rozmýšľal, možno by som prišiel aj na iné mestá. Jednoducho, zákon a legislatíva je taká, že taxatívne neukladá mestu povinnosť určiť presne dátum rokovania mestského zastupiteľstva,“ uzavrel.
Presné termíny nie sú povinosťou
Opýtali sme sa, prečo primátorka nenavrhla presné termíny zasadnutí.
Peter Ždiňak z kancelárie primátorky uviedol: „Nie je povinnosťou uvádzať presné termíny. Primátorka sa pri zvolávaní mestskej rady a mestského zastupiteľstva riadi príslušnými ustanoveniami zákona 369/199 Zb. a platným rokovacím poriadkom mestskej rady a mestského zastupiteľstva. Konkrétne termíny jednotlivých plánovaných zasadnutí budú určené na základe pripravenosti príslušných materiálov, ktoré sú uvedené v predložených a schválených plánoch práce mestskej rady a mestského zastupiteľstva,“ uviedol.
V číslach
Vlaňajšie zasadnutia
V roku 2012 sa celkovo uskutočnilo 8 zasadnutí MsZ (z toho 7 pracovných, 1 slávnostné), celkovo bolo zvolaných 13 zasadnutí MsR, pričom 3 z týchto zasadnutí sa neuskutočnili z dôvodu neschválenia programu zasadnutia. Jednotlivé komisie pri MsZ zasadali počas roka celkovo 56-krát a rady škôl pri jednotlivých ZŠ a MŠ zasadali 46-krát.
Celkovo bolo počas roka 2012 vyplatených na fixných mesačných odmenách poslancom 26 064,48 eura, za účasť na zasadnutiach MsZ 9 000 eur, za účasť na zasadnutiach MsR bola vyplatená suma 3 700 eur.
Za účasť na zasadnutiach komisií bolo celkovo vyplatených poslancom 4 229,50 eura a neposlancom 2 647,50 eura.
Za účasť poslancov na zasadnutiach rád škôl bola v roku 2012 vyplatená suma 1 063,50 eura.
red.
Fakty
Čo hovorí zákon
Mestské zastupiteľstvo (MsZ) ako zastupiteľský zbor zložený z poslancov zvolených v priamych voľbách obyvateľmi mesta rozhoduje o základných otázkach života mesta, vymedzených v zákone o obecnom zriadení. Mestské zastupiteľstvo zasadá podľa potreby, najmenej však raz za tri mesiace.
Mestská rada (MsR), ak je zriadená v meste, plní úlohy podľa rozhodnutia mestského zastupiteľstva a zároveň je poradným orgánom primátora mesta. Schádza sa podľa potreby, najmenej raz za tri mesiace.
red.
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín