Národný park Poloniny navštívia ročne tisícky turistov. Mnohí sa vyberajú na túry do vysokých horských polôh, kde hrozí riziko úrazu. Kým v susediacom poľskom Bieszcadskom národnom parku majú profesionálnu horskú záchrannú službu, v Poloninách sa iniciatívy chopili dobrovoľní hasiči zo Zboja.
ZBOJ. Kým v slovenských národných parkoch pôsobia nielen dobrovoľní, ale aj profesionálni horskí záchranári, v Národnom parku (NP) Poloniny s myšlienkou vzniku tejto služby koketujú dobrovoľníci.
Riaditeľ Správy NP Poloniny Miroslav Buraľ uviedol, že o profesionálnych horských záchranároch v minulosti už uvažovali. Doteraz ale v parku nepôsobia.
„V Bieszczadskom národnom parku v susednom Poľsku ich majú. Privítali by sme, keby aj u nás pôsobili záchranári,“ povedal.
„V našej obci máme dobrovoľný hasičský zbor, 12 chlapov v dobrej kondícii, s ktorými by sme dokázali dobrovoľnú záchrannú horskú službu v Poloninách zabezpečiť. Sú medzi nimi aj lesníci, ktorí dobre poznajú terén,“ povedal starosta obce Zboj Ladislav Ladomirjak (Smer).
Podľa neho sú dobrovoľní hasiči v Uličskej doline veľmi dôležití. Ukázalo sa to aj pri nedávnom požiari lesa. Pomohli zabrániť veľkým škodám. Na mieste boli skôr než profesionálni hasiči zo 43 kilometrov vzdialenej Sniny.
„Bežne sem odtiaľ trvá cesta autom trištvrte hodiny. S hasičskou technikou po ceste s množstvom zákrut, prudkým stúpaním a klesaním je to tak do hodiny,“ priblížil špecifikum obcí v najvýchodnejšom cípe Slovenska.
Turistov pribúda, stať sa môže všeličo
Ladomirjak potvrdil, že hlavne na Rjabu skalu alebo na Kremenec mieria stovky turistov v rôznom počasí počas celého roka.
„Aj teraz sú poveternostné podmienky v Zboji alebo v Novej Sedlici rozdielne ako na vrcholoch. Dole je slnečno, no na Kremenci môže byť viac ako meter a pol snehu, hmla a silný vietor. Stať sa tam môže všeličo. Hlavne ak ide hore človek bez skúseností, je slabo oblečený a podcení svoje schopnosti a sily,“ povedal.
V lesoch pod hranicou sú aj hraniční policajti.
„Ak by sa hore v lesoch niečo stalo, môžeme sa spoliehať len na nich. No to nie je hlavná náplň ich práce. Nemôžu suplovať prácu záchranárov,“ podotkol.
Turistov je z roka na rok viac. Pribúdajú hlavne Poliaci.
V Zboji by mohla byť centrála
Dobrovoľní hasiči zo Zboja uvažujú o tom, že využijú vlastnú techniku, aj miestnu dobre vybavenú požiarnu zbrojnicu. Starosta uviedol, že si v nej vedia predstaviť dispečing so stálou službou. Z neho by sa mohli o zmenách počasia dozvedať priamo od policajtov v teréne.
„Sú to chlapi, z ktorých je väčšina vždy po ruke. Mnohí robia v lesoch naokolo. Vedeli by si predstaviť, že by sa v tomto regióne, kde je núdza o pracovné príležitosti, dokázali v budúcnosti uplatniť aj ako profesionálni horskí záchranári,“ povedal Ladomirjak.
„Vieme si predstaviť aj budúcu spoluprácu s poľskou stranou,“ dodal. Potvrdil, že budúcnosť bude záležať aj od podpory štátu.
Hasičská zbrojnica v Zboji. Miestni si v nej vedia predstaviť dispečing dobrovoľnej horskej záchrannej služby. Foto: archív
V Zemplínskych Hámroch uvažujú podobne
Potrebu horskej záchrannej služby pociťujú aj v Zemplínskych Hámroch v okrese Snina. Leží na úpätí Vihorlatských vrchov, priamo pod Sninským kameňom. Nápor turistov je tam v každom ročnom období, hlavne cez víkendy.
„Hore chodia za každého počasia stovky turistov,“ potvrdil starosta Jozef Gajdoš (Smer).
V minulosti sa ľudia z obce zúčastnili aj pátracích akcií po stratených turistoch.
Podľa Gajdoša sa dá očakávať, že Sninský kameň bude naďalej vyhľadávaným cieľom turistov, ktorí z neho prechádzajú na Morské oko alebo v túrach pokračujú po hrebeňoch vrchov.
V obci by tiež radi mali záchranný tím. „Lenže my dobrovoľných hasičov ako v Zboji nemáme,“ podotkol. „Aj napriek tomu sa ale tejto myšlienky nevzdávame,“ zdôraznil.
Reakcia
Ministerstvo iniciatívu víta
„Horská záchranná služba pôsobí v horských oblastiach, v ktorých bola preukázaná vysoká úrazovosť. Situácia sa monitoruje aj v iných lokalitách, v ktorých by mohlo dôjsť k zvýšenej úrazovosti, kam patria aj Poloniny či Muránska planina. Zatiaľ sa takáto úrazovosť nepotvrdila. Od samospráv zatiaľ takýto impulz neprišiel a súčasné zložky integrovaného záchranného systému zatiaľ dokážu efektívne súčasnú potrebu zvládnuť,“ uviedla Marta Fabiánová z kancelárie ministra vnútra.
Iniciatívu obce Zboj vítajú. „Podobne je zabezpečená pomoc pre turistov v Kremnických vrchoch, Čergove, Kysuciach a inde. V týchto lokalitách miestne združenia úzko spolupracujú s Horskou záchrannou službou a s Asociáciou horských záchranárov,“ povedala. „ Miestne dobrovoľné zložky sú vo väčšine prípadov združené podľa zákona o združovaní občanov,“ dodala.
kor
Dobrovoľní hasiči zo Zboja. V NP Poloniny chcú vytvoriť dobrovoľnú horskú záchrannú službu.
Ilustračné foto:archív
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín