Usmrtenú divú mačku našli pracovníci Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Východné Karpaty v polovici februára pri ceste za obcou Topoľovka smerom na Hudcovce. Mačka pravdepodobne neprežila zrážku s vozidlom.
TOPOĽOVKA. Podľa pracovníkov Správy doposiaľ podobný nález neevidujú.
„Chlad, mráz a snehová nádielka v nás vyvolávajú predstavu, že príroda ešte spí zimným spánkom. V živote mačky divej je však február a marec obdobím párenia. Skoro na jar mačka divá odchádza z väčších lesných komplexov do menších lesíkov na okrajoch agrárnej krajiny, kde nachádza dostatok potravy,“ hovorí environmentalistka Anna Macková, pracovníčka Správy CHKO Východné Karpaty v Medzilaborciach.
„Mačka divá vedie skrytý a samotársky spôsob života. Je len málo pozorovateľov, ktorí ju videli vo voľnej prírode. O to je smutnejšie, keď tohto opatrného a zraku človeka unikajúceho živočícha nájdeme usmrteného pri ceste,“ dodáva.
Nález z polovice februára medzi obcami Topoľovka a Hudcovce je podľa jej slov výnimočný. „Správa doposiaľ neeviduje takýto nález,“ potvrdzuje Macková. Zviera s najväčšou pravdepodobnosťou zrazilo auto.
„Srstnatá zver je najaktívnejšia za šera v noci a počas skorých ranných hodín. Jej migračné trasy často križujú cesty. Rýchlosti a hustote áut zver nedokáže konkurovať. Technické opatrenia vo forme ekoduktov – zelených nadchodov, podchodov alebo plašičov zveri u nás, žiaľ, stále chýbajú. Touto problematikou sa treba zaoberať,“ uzatvára Macková.
Na území Slovenska je mačka divá v zmysle platnej legislatívy celoročne chránená a jej lov je možný len na základe ministerskej výnimky. Jej spoločenská hodnota je vyčíslená na 1 327,75 eur.
Naďalej ale zostala poľovnou zverou a uhynutý jedinec je majetkom územne príslušného poľovného združenia.
Zaujímavosťou je, že v roku 2001 bola najvyššia hustota divých mačiek hlásená v okrese Vranov na Topľou.
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín