Zemplínske Hámre v okrese Snina získali od Švajčiarskeho finančného mechanizmu peniaze na projekt. Vo verejnom obstarávaní narazili na problém. Väčšina firiem ponúkla neobvykle nízku cenu.
ZEMPLÍNSKE HÁMRE. V rámci projektu Zemplínske Hámre – objavme históriu baníctva a železiarskej výroby vo Vihorlatských vrchoch chce obec vybudovať repliky zničených technických pamiatok, akou je hámor s vodným náhonom, vysoká pec, miľa na pálenie uhlia, ako aj zriadiť obecné múzeum, vybudovať turisticko-informačné centrum a vytvoriť komplexný turisticko-informačný systém.
Starosta Jozef Gajdoš (Smer) uviedol, že obec narazila pri verejnom obstarávaní na problém. Až šesť ponúk od uchádzačov boli podľa komisie neobvykle nízke oproti odhadovanej cene diela.
Stavebná firma, ktorá skončila v súťaži prvá, ponúkla cenu až o 300-tisíc eur nižšiu než je odhadovaná cena zákazky. Tá bola zhruba 800-tisíc eur.
Gajdoš uviedol, že tento fakt ich znepokojil. Komisia na vyhodnotenie ponúk dospela k záveru, že za cenu, ktorú firma ponúkla, nebude môcť dielo v plnej miere a požadovanej kvalite postaviť.
Obavy z komplikácií
Všetky peniaze na projekt bude mať obec zo Švajčiarskeho finančného mechanizmu.
„Obávame sa, že by sa mohlo stať, že počas výstavby by firma žiadala dodatky k zmluve o dielo. Tie by sme nemohli hradiť z fondov, ale z vlastných obecných zdrojov. Obec na to ale peniaze nemá. Mohlo by sa stať aj to, že by sa práce nedokončili a obec by musela všetky peniaze, ktoré na projekt dostala, vrátiť,“ vysvetlil.
Dodal, že obec uskutoční nové verejné obstarávanie a urobí všetko, aby sa podobná situácia nezopakovala.
Voči možným komplikáciám sa poistia aj v zmluve o dielo. Víťaz verejného obstarávnia sa v nej bude musieť zaviazať, že dielo dokončí bez dodatkov.
Gajdoš zdôraznil, že obce podobné Hámrom musia robiť všetko preto, aby sa vyhli dodatkom zmlúv, pretože ich financovanie by ich priviedlo do krachu.
„Takéto peniaze by si naša obec nemohla dovoliť zaplatiť ani z dlhodobého hľadiska,“ povedal.
Uchádzač má cenu zdôvodniť
Tlačový tajomník Úradu pre verejné obstarávanie Ján Mažgút uviedol, že každú predloženú ponuku musí komisia zriadená verejným obstarávateľom posudzovať individuálne.
Naplnenie znakov mimoriadne nízkej ponuky sa nedá jednoznačne odvodzovať z percentuálneho rozdielu medzi predpokladanou cenou a predloženou ponukou. Môže byť ale jedným z indikátorov poukazujúcich na riziko existencie mimoriadne nízkej ponuky.
Za takú možno považovať aj tú, ktorá z rôznych dôvodov vyvoláva pochybnosti komisie, či uchádzač urobí zákazku za túto cenu riadne a načas.
Ak komisia zhodnotí, že ponuka sa jej javí mimoriadne nízka, musí o jej zdôvodnenie uchádzača písomne požiadať a dať mu šancu preukázať, že jeho ponuka je seriózna.
Ak cenu komisii nezdôvodní v stanovenej lehote, môže ho z verejného obstarávania vylúčiť.
Odporúčanie
Kritériom nemusí byť najnižšia cena
Mažgút do budúcnosti poradil, že verejný obstarávateľ, v tomto prípade obec, môže zamedziť podobnej situácii, ak predmet zákazky vymedzí nediskriminačným spôsobom jednoznačne na základe technických požiadaviek a uvedie aj ďalšie zrozumiteľné podmienky, ktoré sú dôležité pre riadne spracovanie ponuky.
Je na rozhodnutí obce, aké kritériá na vyhodnotenie ponúk použije.
„Úrad pre verejné obstarávanie neodporúča, aby bola jediným kritériom cena,“ povedal.
Dodal, že pri každom verejnom obstarávaní nie je podmienkou elektronická aukcia.
Verejný obstarávateľ môže od uchádzačov vyžadovať, aby v svojej ponuke uviedli podiel zákazky, ktorú chcú zadať tretím osobám ako aj navrhovaných subdodávateľov a predmety subdodávok.
kor
Starosta Jozef Gajdoš. Hľadá spôsob, ako sa vyhnúť dodatkom k zmluve.
Foto: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín