Poslanci mesta Snina odsúhlasili zámer predaja pozemku a hospodárskej budovy za kaštieľom v Snine za cenu, ktorú určí znalec formou priameho predaja reprezentačnému brankárovi Jánovi Muchovi.
SNINA. Budova za kaštieľom nie je kultúrnou pamiatkou. Samospráva preto obnovuje z eurofondov len kaštieľ.
Mesto budovu kúpilo od Prešovského samosprávneho kraja a zabezpečilo ju pred vniknutím vandalov. Kaštieľ a jeho okolie je už skoro opravený.
Hospodársku budovu, známu ako malý kaštieľ, chce kúpiť reprezentačný brankár Ján Mucha (na snímke).
Mesto oficiálne požiadal o kúpu pozemku za trhovú a kúpu budovy za symbolickú cenu. Chce ju opraviť a poskytovať tam reštauračné a ubytovacie služby.
Muchovou žiadosťou sa zaoberali mestskí poslanci. V diskusii odznelo, že rekonštrukcia hospodárskej budovy v kompletne obnovenom areáli kaštieľa môže byť z technických dôvodov komplikovaná.
Mestu by sa tiež zišla
Riaditeľ Mestského kultúrneho a osvetového strediska Daniel Andráško upozornil, že budova bola kedysi hospodárskym zázemím kaštieľa a zišla by sa aj teraz.
V kaštieli sú totiž všetky miestnosti reprezentačné. Chýba miesto pre sklady.
Keď tam presťahujú mestskú knižnicu, nebudú mať kde skladovať knihy. Muzeálna expozícia v kaštieli sa podľa neho nezaobíde bez depozitu. A ani pre ten nemajú v kaštieli priestory.
Poslanec: Neblokujeme ďalších záujemcov
Hlavný kontrolór mesta Pavol Marinič upozornil, že bude vhodné, ak sa poslanci rozhodnú pre predaj, aby nový vlastník budovy vzišiel z obchodnej verejnej súťaže, a tak dostal šancu aj iný záujemca.
Poslanec Jaroslav Koco (nez., na snímke) oponoval, že schválenie zámeru priameho predaja Muchovi nevylučuje, že sa o budovu nemôže uchádzať ďalší investor.
Mariničovi povedal, že ak sa po zverejnení zámeru prihlási minimálne jeden ďalší záujemca, mesto verejnú súťaž podľa zákona vypísať musí.
Muchu považuje za seriózneho kupca a partnera. Pripomenul, že istá firma v nedávnej verejnej súťaži ponúkla mestu za jeden z mestských pozemkov veľmi vysokú sumu. Síce tým odstavila konkurentov, no pozemok nakoniec nekúpila.
Poslanci napokon schválili zámer a spôsob predaja pozemku a budovy mesta priamym predajom, a to najmenej za cenu vo výške všeobecnej hodnoty stanovenej znaleckým posudkom.
Názor
Muška: Mestám chýbajú peniaze na rekonštrukciu
Je v poriadku, ak mesto nevypíše výberové konanie a predá majetok priamo, v prípade budovy dokonca len za euro? Zaujímal nás názor zástupcu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).
Milan Muška, výkonný podpredseda ZMOS–u, uviedol, že samospráva musí o tom, čo s nepoužívaným majetkom, rozhodovať zodpovedne a brať do úvahy viac faktorov. Aj keď je podľa neho v prípade predaja možné použiť viac variantov, o tom konečnom majú podľa neho právo rozhodnúť v súlade so zákonom volení zástupcovia občanov.
Dodal, že mu je sympatické, že poslanci hľadajú riešenia, aby majetok mesta nechátral.
Uviedol, že na Slovensku nie je ničím výnimočným, ak samosprávy núkajú za symbolickú sumu aj historické budovy. Mnohým mestám a obciam na ich rekonštrukciu chýbajú peniaze. V mnohých prípadoch sa ale stáva, že aj napriek ponuke sa nenájde nikto, kto by ich kvôli finančne náročnej investícii do ich obnovy kúpi. Rozhoduje aj to, v akej oblasti sa nehnuteľnosť nachádza.
„To, či prijali správne rozhodnutie, ukáže až čas,“ povedal na margo uznesenia sninských poslancov.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín