Na gitare hrá od deviateho ročníka. Rôzne kapely z čias ranej mladosti dnes so smiechom nazýva úletmi. Pred dvoma rokmi sa rozhodol, že sa bude spoliehať sám na seba. K názvu kapely ho inšpiroval spisovateľ Salinger a hudba, ktorú „robí“, nie je pre všetky uši. Gitarista a spevák, študent ekonómie, Humenčan Dominik Kitko, hral so svojou kapelou Franny 's Coat aj v deň otváracieho ceremoniálu EHMK v Košiciach.
HUMENNÉ. Kapelu Franny's Coat založil v septembri 2011 Dominik Kitko (spev, gitara) spolu s Mirom Seleckým (bicie, vokály).
„S Mirom sme mali kapely už predtým. Hrali sme post rock. Potom bubeník a klávesák odišli študovať do Prahy a ostali sme len my dvaja. V lete som si povedal, že sa nebudem na nikoho spoliehať a začnem sám,“ spomína Dominik na začiatky spred dvoch rokov.
Sadol si k počítaču. „Keď sa mi zdalo, že už by sa moje počítačové experimentovanie dalo použiť na živé hranie, oslovil som Mira, aby hral na bicích. Spočiatku bolo ťažké zvukovo všetko skĺbiť dokopy. Ale podarilo sa a pomaly sa posúvame vpred. Naším cieľom je v maximálne možnej miere zredukovať elektroniku z počítača, aby prevládla živá hudba. Aby sme všetko, čo sa dá zahrať naživo, zahrali,“ hovorí.
V októbri minulého roku pribrali do kapely basgitaristu Juraja Onušku - Ťukiho. Dvorným fotografom a grafikom je Marián Molokáč.
Prečo Frannyin kabát?
K názvu kapely inšpirovalo Dominika dielo Jeroma Davida Salingera Franny a Zooey.
„V úvode autor opisuje Frannyin kabát. Nerád rozprávam o význame svojich textov. Sú založené na asociáciách. Pri čítaní opisu kabáta sa mi v mysli vynorili veci, na ktorých je založená väčšina mojich textov. Mal som pocit, že tento názov najlepšie vystihuje podstatu mojej tvorby. Na jednej strane chcem, aby poslucháči moje texty pochopili, na druhej však metafory znemožňujú jednoduché pochopenie a umožňujú viaceré interpretácie. Vyhovuje mi to, lebo niektoré texty sú veľmi osobné. Je to akási forma obrany, keď sa otváram prostredníctvom textov,“ vysvetľuje Dominik.
Zabúdal aj jesť
Hudbu Franny's Coat ťažko zaškatuľkovať.
„Ani sa to nedá. Nájdete tam prvky post-rocku, indie rocku s kombináciou elektroniky,“ hovorí.
Hoci sa Dominik snaží zahrať všetko, čo sa dá, na elektronickej hudbe ho fascinuje variabilita.
„Dá sa spraviť rôznymi spôsobmi. Pesnička má aj dvadsať, tridsať podôb. Hudbe venujem veľa času. Stále som bol pri počítači. Niekedy som 'zabudol' aj obedovať. Úplne ma to pohltilo, nevedel som prestať,“ dodáva.
Vyberajú si, kde budú hrať
S novou kapelou sa Dominik predstavil humenskému publiku v hudobnom bare. „Báli sme sa, ako bude hudba znieť naživo. Ako ju ľudia prijmú. Napokon to dobre dopadlo,“ hovorí o počiatočných obavách.
Potom úspešnej premiére si to Franny's Coat namierila do prešovského Wavu na alternatívny festival Alt 30 do Čabín, na festival Open space do Košaroviec, do michalovského Subterenu a do košickej Tabačky.
„Bolo mojím cieľom zahrať si tam. Snažíme sa vyberať si miesta na hranie spojené s umením. Nehovorím, že naša hudba je náročná pre poslucháča, ale naozaj sa snažíme docieliť, aby sa stretla s ohlasom,“ zdôrazňuje mladý hudobník.
Kapela žije dneškom
Dominik študuje v poslednom ročníku na ekonomickej fakulte. „Nelámem si teraz hlavu nad tým, čo bude v budúcnosti. Máme plány, alternatívy. Vždy je však pre mňa najdôležitejšia súčasnosť a najbližší koncert a pesnička, ktorú vydáme,“ hovorí.
Zatiaľ má kapela na konte nahraté tri vlastné piesne. „Ide nám to pomaly, ale všetko si robíme úplne sami. Piesne máme na webe. Poslucháči si ich môžu nájsť na našom profile na facebooku, youtube či na portáli soundcloud, kde si ich môžu aj zadarmo stiahnuť. Na koncertoch hráme výlučne vlastné veci. Máme pripravený asi hodinový program,“ spresňuje.
Ako Dominik zdôrazňuje, kapela na nahratie vlastného albumu v štúdiu stále ešte „dozrieva“.
„Nemáme vlastného producenta. Všetko si robíme sami na kolene. Je to také naše promo. A myslím si, že je to kvalitná vizitka. Musím povedať, že najťažšia práca je manažérske vybavovanie všetkého ohľadom koncertov. Najradšej by som sa venoval len muzike,“ uzatvára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín