Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
HUMENNÉ. O prenájme Domu smútku, ktorý majú v správe Technické služby mesta Humenné, rozhodli poslanci mestského zastupiteľstva v októbri minulého roku. Do verejnej obchodnej súťaže sa prihlásili štyria záujemcovia.
Vedenie mesta sa pre prenájom podľa prednostu Mestského úradu v Humennom Ondreja Bartka rozhodlo na základe podnetov občanov aj na základe momentálneho stavu v pohrebných službách.
„Odborne spôsobilý zamestnanec, ktorý má v zmysle zákonov potrebné osvedčenia, odchádza do dôchodku. Vyškolenie nového zamestnanca na náklady mesta a technických služieb by trvalo minimálne dva roky. Ide o zefektívnenie a skvalitnenie služieb,“ povedal.
Zaviazal sa, že ceny zvyšovať nebude
Z verejnej obchodnej súťaže vyšla víťazne spoločnosť Barezio, s. r. o., z Prešova. Tá sa tejto činnosti venuje už osem rokov.
Minimálnu cenu ročného nájmu schválenú zastupiteľstvom vo výške 15 000 eur bez DPH zvýšila štvornásobne na 63-tisíc eur.
Víťazný nájomca sa podpísaním dodatku k nájomnej zmluve zaviazal, že minimálne päť rokov ceny pohrebných služieb nezvýši. Zmluva je uzatvorená na dobu neurčitú.
Riaditeľ Technických služieb mesta Humenné Milan Kuruc je presvedčený o tom, že komplexnosť ponúkaných služieb bude pre občanov výhodou.
„To znamená nákup rakvy a pohrebných rekvizít na jednom mieste. Firma ponúka aj kamenárske práce. Bezproblémový je prevoz zosnulých. My sme v minulosti prevoz zo vzdialenejších miest či zahraničia museli odmietnuť, lebo naše vozidlo nespĺňalo normy,“ vysvetlil.
Bez obmedzení
Sťažnosti občanov sa podľa prednostu Bartka najčastejšie týkali obmedzeného popoludňajšieho a víkendového pochovávania zosnulých.
Hoci prevádzkový poriadok pohrebiska schválený vo všeobecne záväznom nariadení (VZN) 109/2011 rozlišuje letný a zimný čas s časovým rozpätím do 14., resp. 15. hodiny a rieši aj pochovávanie počas víkendov, v praxi to spôsobovalo problém.
„Museli sme brať príplatky, keďže obmedzené finančné prostriedky neumožňovali zaplatiť našich pracovníkov. Preto sme pohreby v týchto dňoch a časoch odmietali a pochovávalo sa len vo výnimočných prípadoch,“ zdôraznil riaditeľ Kuruc.
„Teraz by to malo byť bez obmedzení podľa požiadaviek pozostalých,“ doplnil.
„Na kvalitu poskytovaných služieb sťažnosti neboli. To by som zamestnancom krivdil. Išlo skôr o subjektívny názor pozostalých, že obrad neprebehol v požadovanej atmosfére,“ dodal.
Kúpia novú techniku
Nový nájomca by mal prevziať majetok do nájmu po doriešení všetkých technicko-administratívnych záležitostí, ako je inventarizácia, prebratie zamestnancov a podobne do mesiaca.
Z ôsmich súčasných zamestnancov by štyria mali prejsť k prenajímateľovi, štyria do technických služieb.
„Chýbajú nám zamestnanci na úseku verejnej zelene. Pohrebisko ostáva v našej správe a údržba cintorína je náročná,“ dodáva Kuruc.
Prednosta Bartko zdôraznil, že cintorín i Dom smútku stále ostávajú v majetku mesta. V tomto roku je v pláne investícií rekonštrukcia Domu smútku.
Finančné prostriedky získané z prenájmu plánujú technické služby v prvom roku použiť na nákup novej techniky na zimnú údržbu.
„Ide o stroj na posyp a odhŕňanie snehu z chodníkov. Druhou položkou je nákup vianočnej výzdoby kaštieľa, vianočného stromčeka v centrálnej časti a južnej časti námestia. Tá v minulom roku ostala v tomto smere zabudnutá,“ uviedol riaditeľ Kuruc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín