Vytrvalý dážď prešiel do mrznúceho mrholenia, ktoré premenilo ulice a chodníky na klzisko. Náhle oteplenie prinieslo len mierne zlepšenie.
HUMENNÉ. Poľadovica sa podpísala pod zvýšený počet úrazov.
V humenskej nemocnici Andreja Leňa ošetrili od 21. do 25 . januára, teda v čase poľadovice, počas dňa 12 osôb, v čase pohotovostnej služby 14 osôb.
„Boli to pacienti, ktorých úraz si nevyžiadal hospitalizáciu a po ošetrení odišli domov,“ uviedla PR manažérka Svetu zdravia Zuzana Gajdošiková.
V nemocnici zostalo po ošetrení 5 pacientov, ktorí sa zranili počas dňa. Pani, ktorá bola účastníčkou dopravnej nehody, skončila pre vážne poranenia na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny. Na pohotovosti ošetrili 6 osôb, ktoré hneď aj hospitalizovali.
Podľa slov Zuzany Gajdošikovej išlo o menej alebo viac komplikované úrazy končatín, zlomeniny, niektoré aj s otrasom mozgu.
Padajú ako hrušky
Mnohé pokĺznutia a pády ostali bez vážnych následkov.
„Pokĺzla som sa na mostíku nad potokom. Spadla som a dobré dva metre sa šmýkala po zadku. Bolo to ráno, na námestí nebolo veľa ľudí, ale jeden starší pán ku mne pribehol, či náhodou nepotrebujem pomoc,“ hovorí dnes už s úsmevom tridsiatnička Zuzana.
„Šmykol som sa na parkovisku pred hypermarketom. Našťastie viem padať, mám za sebou roky tréningu tanca,“ hovorí štyridsiatnik Ľudomír Roháľ.
„Prekvapilo ma, že parkovisko nebolo posolené. Teplota sa pohybovala okolo nuly, všade bolo plno vody, na parkovisku ľad. Keby tam spadol niekto starší, určite sa doláme. Šmykľavé a slabo ošetrené miesta sú aj v meste. Menej sa starajú, zrejme šetria. Veď je kríza,“ dodáva.
Zradila ich technika
Riaditeľ Technických služieb mesta Humenné Milan Kuruc problémy s udržiavaním chodníkov priznáva.
„Bola to katastrofa. Zradila nás technika. Tridsaťročný odhŕňač snehu sa pokazil v druhej polovici januára. Spojazdnili sme ho, ale odvtedy sa pokazil už šesťkrát. Aj teraz stojí odstavený. Pravdepodobne doslúžil a budeme musieť uvažovať o kúpe nového.“
„Posyp ciest sme zvládli. Veľké sypače boli v teréne takmer nepretržite,“ dopĺňa. Doposiaľ spotrebovali technické služby 125 ton soli a 200 ton kamennej drviny.
„V minulom roku sme počas zimy spotrebovali po 300 ton. Ešte sme dokúpili posypový materiál, aby sme v prípade nepriazne počasia mali čo použiť,“ dodáva Milan Kuruc.
Dobré rady
Ako sa vyhnúť pádom
Obúvajte si teplé zimné topánky s hrubým a členitým dezénom podošvy.
Choďte po tej strane chodníka, na ktorú svieti slnko. Ak je jeden chodník zasnežený a druhý zľadovatený, vyberte si zasnežený. Na snehu sa šmýka menej ako na ľade.
Vyhýbajte sa šikmým plochám či rampám. Vyberte si radšej schody.
Pozerajte sa pod nohy. Neponáhľajte sa. Pomalými krokmi skôr udržíte stabilitu, ako keď kráčate rýchlo.
Nechoďte do mesta zavčas ráno, keď je ešte silný mráz. Predpoludním a okolo obeda sú chodníky najschodnejšie, aj keď sú zle udržiavané.
red.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín