HUMENNÉ/MICHALOVCE. Plavecký záver uplynulého roka sa po piatich rokoch konal v najstaršej krytej plavárni v Zemplíne, pri príležitosti prvého ročníka ORCA-čika 2012. Pretekov sa zúčastnili najmladší plavci bez nutnosti registrácie, ročníkovo narodení 2000 až 2006.
Súťažilo 172 plavcov z desiatich klubov Slovenska. Do 32 disciplín zasiahlo aj 26 pretekárov plaveckého klubu Humenné.
Úvodné rozpaky a slzičky strachu, vyvolané neskúsenosťou najmenších šesť– a sedemročných plavčekov, vystriedali úsmevy vyčarené ziskom pravých a nefalšovaných medailí, ktorých počet sa zastavil na čísle 31 pre humenských plavcov.
Prvé súťažné vlny
Začneme najmenšími, ktorých tréneri Pencák, Levický a Serbin vyviedli z humenskej liahne skutočne do prvých súťažných vĺn a takmer všetci ukázali, že o budúcnosť nášho plávania je dobre postarané.
Azda najbystrejším sa javí Martin Ján Vaceľ (2005), ktorý s nadšením zvádzal boje so svojimi rovesníkmi a patril k najlepším. Vybojoval si dve zlaté a jednu striebornú medailu, ktorú si vyplával mylným zvolením najpomalšieho štýlu na prsiach vo voľnom spôsobe, no bolo to v súlade so súťažným poriadkom a Martin si získal úprimné ovácie publika.
Ladislava Gajdošová zabojovala a získala tri bronzové medaily, čím urobila radosť nielen trénerom, ale aj svojim rodičom.
Emka Borščová si svoj prvý súťažný skok užila napokon s radosťou a získala bronz v disciplíne 25 m prsia.
Organizátor vyhodnotil aj Martina Barana, diplomom za štvrté miesto v disciplíne 25 m znak a voľný spôsob.
Sedemročný Janko Balogáč to mal už trošku ťažšie a stretol sa so silnejšou konkurenciou, ale šieste miesto na 50 m znak určite nebolo sklamaním.
Medailové hviezdy
Už oficiálny súťažný ročník 2003 mal jasnú favoritku v podobe už známej „slovenskej“ hviezdičky Lenky Melničákovej, ktorá si len upevnila svoju povesť a získala kompletný počet štyroch zlatých medailí zo všetkých možných spôsobov.
Peter Semanco zažiaril ziskom štyroch zlatých, dvoch strieborných a jednej bronzovej medaily a nebyť zaváhania a následnej diskvalifikácie v disciplíne 100 m prsia, stane sa takmer s určitosťou celkovým víťazom pretekov.
Naopak, čisto zaplávala Daniela Gribaničová a domov odchádzala spokojná, ovenčená siedmimi striebornými medailami.
Aj „osobáčiky“
Výrazné zlepšenie ukázala aj Sára Čajbiková najmä v disciplíne 50 m motýlik, kde v čase 45,92 sek. získala striebornú medailu, ktorú doplnila dvoma bronzmi na 50 m znak a prsia.
Samuel Onderišin sa dostáva do pozície vodcu týchto najmladších plavcov a táto rola mu pristane. Získal individuálnu bronzovú medailu na trati 50 m znak a bol strojcom medailí v oboch štafetách na 4 x 50 m polohové preteky (2. miesto) a voľným spôsobom (3. miesto).
Osobáčiky si zaplávala aj Anna Mária Terkošová, rozvíjajúci talent ukázali aj Petra Frivaldská, Natália Juhasová, Artur Kaššay, Matej Kislan, Dominika Kopčová a Anita Salanciová, ktorých čas víťaziť ešte určite príde.
Kristína Gajdošová a Natália Babjaková sa stabilne umiesťovali v prvej desiatke, len o jeden stupienok za nimi zaostala Petra Tabáková, ktorá vo svojej premiére po jedinom roku trénovania ukázala nesporný talent.
Už menej to plávalo Alexandre Babjakovej, Vladovi Babinčákovi a Klaudii Plančárovej, ktorí ešte majú čo doháňať, ale určite zásadne nesklamali.
A na záver najstarší medzi najmladšími. Alexandra Kušnírová nedokázala prelomiť smolu a až v šiestich prípadoch obsadzovala striedavo 4. a 5. priečky.
Trošku sklamane pôsobila Terka Terifajová, bojovníčka na pohľadanie, no aj keď to individuálne na medaily aj za „pomoci“ virózy nestačilo, napokon v sychravom počasí jej vyšlo slniečko v podobe strieborných medailí v oboch štafetách.
Ani posledne menovaná plavkyňa Alexandra Kučalová si hanbu rozhodne neurobila a v celkovom poradí pri súčte bodov obsadila pekné deviate miesto.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín