Pondelok, 23. október, 2017 | Meniny má Alojzia

Humenskí plavci na šampionátoch

Babjak vicemajstrom Slovenska v „polohovke“, kvalifikovaná štvorica mladších žiakov na hranici maxima.

Vicemajster Slovenska Martin Babjak (na stupni vľavo).(Zdroj: Peter Sokol)

HUMENNÉ. Koniec kalendárneho roka 2012 sa niesol aj v znamení plaveckých majstrovstiev Slovenska v krátkych bazénoch, kde mal svoje zastúpenie aj Plavecký klub Chemes Humenné. A úspešné.

Seniori a juniori na Spiši

Metropola Spiša bola dejiskom plaveckých majstrovstiev Slovenska juniorov a seniorov v krátkom bazéne. V štyridsiatich disciplínach sa predstavilo 228 pretekárov (36 oddielov). Vrchol sezóny si užili aj štyria juniori PK CHEMES Humenné pod vedením trénera Mariána Tomahogha.

Najviac sa očakávalo od Martina Babjaka, ktorý v juniorskej spoločnosti pláva už tretí rok. V piatok sa rozplavoval síce len vlažne, ale v sobotu v disciplíne 400 m polohové preteky prekvapil možno aj sám seba. V super osobnom a klubovom rekorde 4:54,88 min. vybojoval striebornú medailu, t.j. stal sa vicemajstrom SR v juniorskej kategórii. Našiel sa v aj „polohovke“ na polovičnej trati, kde skončil šiesty a rovnaké umiestnenie dosiahol na 200 m motýlik v osobnom maxime 2:16,06 min. Filip Levický potvrdil komplexnosť našich pretekárov, ktorú si práve polohové preteky vyžadujú a na 400 m trati dosiahol zatiaľ svoje najlepšie umiestnenie na vrcholnom podujatí v tejto spoločnosti, ktoré znamenalo konečné 4. miesto. Znakár Matej Micikáš nesklamal, v osobných rekordoch na 100 a 200 m uzatváral najlepšiu desiatku. Premiérovo si zaplával B-finále v najkratšom znaku (50 m), kde obsadil 16. miesto. Tibor Hodbod, ktorý nebojoval len s časmi, ale aj s chorobou, doplnil tento štvorlístok umiestneniami v druhej desiatke. Na majstrovstvách padlo 14 slovenských rekordov, čo potvrdzuje kvalitu s akou sa republikový šampionát nestretol už niekoľko rokov.

Mladší žiaci na Orave

Oravský región so svojou metropolou Dolným Kubínom a novým aquaparkom, ktorého súčasťou je aj krátky 25-metrový bazén, privítali účastníkov majstrovstiev Slovenska mladších žiakov v plávaní. Kvalifikovaných bolo 178 plavcov, ktorí bojovali v 32 disciplínach. Plavky PK Chemes Humenné mali štyria plavci (aj tréner Tomahogh). S dobrou formou sa stretla Alexandra Kušnírová, ktorá po nie najlepšej sezóne ukázala zlepšenia a na 400 m polohové preteky (7:03,89 min.) a 100 m motýlik obsadila konečné lichotivé 5. miesta. Aj v ďalších štartoch sa stabilne nachádzala v strede výsledkových listín. Terézia Terifajová sa premiérovo predstavila na najvyššom fóre a najlepší výsledok zaplávala na 100 m motýlik (v osobnom maxime 1:40,57 min.) skončila ôsma. Rovnaké umiestnenie dosiahol aj Peter Semanco na trati 100 m prsia (1:30,87 min). Daniela Gribaničová bojovala na hraniciach svojho maxima a prvú desiatku atakovala v najdlhšej polohovke na 400 m, kde výkonom 6:33,86 min. dosiahla deviatu priečku.