V Humennom mestskú hromadnú dopravu od januára zabezpečuje nový dopravca. Ľudia sa sťažujú na chaos, autobusy vraj nejazdia, ako majú. Bývalý prevádzkovateľ kritizuje postup mesta pri súťaži.
HUMENNÉ. Od januára zabezpečuje mestskú hromadnú dopravu v Humennom michalovská spoločnosť. Spôsob, akým si ju mesto vybralo, považuje pôvodný dopravca SAD Humenné za neférový.
Obyvatelia jedného zo sídlisk sa hnevajú. Pre TA3 viacerí potvrdili, že autobusy nejazdia podľa cestovných poriadkov. Vraj musia čakať aj 40 minút. Majú problém dostať sa do práce. Riešia to taxíkmi.
Nový dopravca prvé dva týždne prepravuje ľudí zadarmo. Zatiaľ si majú vymeniť staré cestovné karty za nové.
Primátorka Jana Vaľová (Smer–SD) pre TA3 uviedla, že zmenu dopravcu by ľudia nemali pocítiť v obmedzení spojov. Ľudia však nedostatok spojov kritizujú.
Zástupca nového prevádzkovateľa Mikuláš Koščo pre TA3 uviedol, že chyba bola v cestovnom poriadku zdedenom po predchodcovi a že ju po konzultácii s magistrátom čím skôr odstránia.
Stanovisko bývalého prevádzkovateľa k tejto údajnej chybe sa nám získať nepodarilo.
Sedem dodatkov
Doposiaľ dopravu v meste zabezpečovala SAD Humenné.
„V roku 2012 SAD Humenné poskytovala pre mesto služby za 132-tisíc eur,“ uviedla riaditeľka SAD Humenné Mária Drozdová.
Poslednú zmluvu s mestom mali na roky 2008 – 2010. „Počas rokov 2011 a 2012 sme viackrát mesto žiadali, aby bola uzatvorená zmluva o službách s jasnými pravidlami a financovaním. Podpísanie zmluvy odďaľovalo. Formou dodatkov sme fungovali až do 31. decembra 2012,“ uviedla.
Alexander Ernst, prednosta mestského úradu v Humennom, potvrdil sedem dodatkov.
Dotovanie MHD
Ernst uviedol, že mesto od SAD každoročne dostávalo žiadosti na zvýšenie príspevku mesta. Naposledy vlani žiadala zvýšenie dotácie o 30-tisíc eur.
Poslanci to neschválili a uzniesli sa, aby mestský úrad zabezpečil prostredníctvom obstarávania prevádzkovateľa MHD.
Drozdová reagovala, že výšku cestovného si určovalo mesto. To bolo povinné uhradiť im stratu z poskytovaných služieb zo svojho rozpočtu. Preto ho každoročne žiadali o vykrytie preukázanej straty.
Podľa nej mesto mohlo zvýšiť cestovné alebo stratu vykryť z vlastných peňazí.
Dva návrhy SAD
Ernst uviedol, že pri výbere prevádzkovateľa výzvu na predkladanie návrhov dali na internet. Drozdová uviedla, že predložili dva návrhy.
Jeden, s cenou 165-tisíc eur, ponúkal kvalitnejšie služby s investovaním do nových autobusov. Druhý, s cenou 110-tisíc eur, ponúkal služby bez investícií.
Mesto ich zamietlo. Podľa Ernsta preto, že SAD Humenné ako jeden dopravca predložilo dve ponuky s rôznymi sumami.
Podľa Drozdovej sa pritom mesto odvolalo na zákon o verejnom obstarávaní, no tým sa podľa nej pri výbere neriadilo.
Ernst uviedol, že ďalším dôvodom zamietnutia bolo, že SAD svoje ponuky nepodpísala. Podľa Drozdovej šlo len o návrh zmluvy, ktorá bola súčasťou ich celej podpísanej a opečiatkovanej ponuky.
„Tým sme vraj neprejavili súhlas s návrhom zmluvy, ktorú sme sami vyhotovili. Oba dôvody sú zavádzajúce. Odmietnutie našej ponuky berieme ako neférovosť zo strany mesta ,“ zdôraznila.
MK Trans ponúkol 130-tisíc eur
Po tom, ako mesto ponuky SAD zamietlo, ostala v hre spoločnosť MK Trans Michalovce. Mestu ponúkla cenu 130-tisíc eur ročne. V Humennom už od januára MHD aj prevádzkuje. Od vlaňajška aj v Michalovciach.
Podľa Ernsta sa táto spoločnosť zaviazala, že nezvýši ceny dopravného. Jej ďalšou pridanou hodnotou má byť nasadenie autobusov s plošinami pre vozičkárov a matky s kočiarmi.
Drozdová reagovala, že takú mala SAD v jednom autobuse. Podľa nej, ak by mali zmluvu na päť rokov, nové autobusy s takou plošinou by kúpili.
Podľa Drozdovej má MK Trans Michalovce zmluvu s mestom na päť rokov. To SAD Humenné za 51 rokov poskytovania prepravných služieb nikdy nemala.
Autor: kla
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín