Po nedeľňajšom Štedrom večeri slávili v pondelok 7. januára narodenie Isusa Christa.
HUMENNÉ/OSADNÉ. Ide predovšetkým o pravoslávnych veriacich, ktorí pochádzajú väčšinou zo severovýchodu Slovenska z okresov Bardejov, Svidník, Stropkov, Medzilaborce a Snina.
Deväťdesiat percent z nich slávi narodenie Isusa Christa „po starom“, teda s 13-dňovým oneskorením.
V nedeľu 6. januára oslávili Štedrý večer aj pravoslávni veriaci v Osadnom v Sninskom okrese. Zo 120 obyvateľov obce sa k pravosláviu hlási približne stovka.
„Naša štedrovečerná večera je pôstna. Pozostáva zo siedmich až deviatich chodov. Varia sa naraz všetky pôstne jedlá, ktoré sme jedávali počas štyridsaťdňového pôstu, ktorý Vianociam predchádza. Nesmie chýbať pôstna kapustnica bez klobásy, pirohy, fazuľa, zemiaky, chlieb, med i cesnak. Naopak mäso, mlieko a vajcia sú pri príprave jedál vylúčené,“ hovorí správca Pravoslávnej cirkevnej obce v Osadnom otec Peter Soroka.
Na hlavnú svätú liturgiu sa veriaci schádzajú v chráme 7. januára na sviatok Narodenia Isusa Christa. V utorok nasleduje v pravoslávnej cirkvi sviatok presvätej Bohorodičky a 9. januára Vianoce pravoslávnych uzavrie spomienka na prvomučeníka sv. Štefana.
Nie krok vpred, ale vzad
Otec Soroka je na slávenie vianočných sviatkov podľa juliánskeho kalendára hrdý a prispôsobenie sa gregoriánskemu za krok vpred nepokladá.
„Pre nás by to bol, naopak, krok vzad. Treba si udržiavať tradíciu, kontinuitu i spojenie s našimi predkami. Treba udržiavať to, čo nás vystihuje,“ zdôrazňuje.
Chýbajúce voľné dni či prázdniny za rozhodujúce faktory pre zmenu nepovažuje a v „oneskorenom“ slávení najkrajších sviatkov roka vidí veľkú výhodu.
„Všetok komerčný šum a zhon okolo Vianoc pominul. Môžeme sa stíšiť, naplno ponoriť do rozjímania, modlitieb, precítiť zmysel sviatkov a vychutnať si pokoj a pohodu, ktoré prinášajú,“ dodáva.
Humenčania sú už po sviatkoch
Pravoslávni veriaci z Humenného majú vianočné sviatky za sebou.
„Nemáme už veriacich, ktorí by si pamätali slávenie sviatkov podľa juliánskeho kalendára. Od druhej svetovej vojny slávime podľa gregoriánskeho. Máme tak i mládež v chráme,“ hovorí správca Pravoslávnej cirkevnej obce v Humennom otec Peter Humeník.
Už po štrnásty raz usporiadala obec na sviatok sv. Štefana v pravoslávnom chráme sv. Cyrila a Metoda Roždestvenský ekumenický koncert, na ktorom sa predstavilo 12 speváckych a hudobných zoskupení z celého regiónu.
Z pravoslávnych cirkevných obcí oslavujú Vianoce podľa gregoriánskeho kalendára ešte Výrava a Olšinkov v Medzilaborskom okrese. Juliánskeho kalendára sa pridržiavajú pravoslávni veriaci v Čabinách, Zbudskej Belej, Sukove, Medzilaborciach, Vydrani, Palote, Osadnom, Čukalovciach, Parihuzovciach, Snine, Stakčíne a v obciach Uličsko-Ubľanskej doliny.
Z gréckokatolíckych veriacich slávia Vianoce podľa juliánskeho kalendára už len tri obce v Sninskom okrese: Jalová, Strihovce a Šmigovec. Ostatní gréckokatolíci na východe Slovenska prešli na gregoriánsky kalendár za ostatných tridsať - štyridsať rokov.
V Humennom v sobotu 12. januára pripravuje miestna organizácia Rusínskej obrody na Slovensku tradičný Rusínsky ples, spojený s vítaním Nového roka podľa juliánskeho kalendára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín