Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Sobota, 19. september, 2020 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky

Mesto Humenné má svoju akciovku

Mesto Humenné bude podnikať cez svoju stopercentnú dcéru. Akciová spoločnosť 1. Humenská už má schválené stanovy a zakladateľskú listinu.

Detská poliklinika. Samospráva ju považuje za rodinné striebro.Detská poliklinika. Samospráva ju považuje za rodinné striebro. (Zdroj: jo)

Známe je tiež, kto bude pracovať v orgánoch spoločnosti.

HUMENNÉ. Vyše hodinovú rozpravu venovali humenskí poslanci mestskej akciovke na rokovaní mestského zastupiteľstva minulý pondelok.

Poslanci schválili založenie akciovej spoločnosti so stopercentnou účasťou mesta na októbrovom zasadnutí. Teraz chceli vedieť, aké to prinesie mestu výhody.

„Okrem toho, že si budeme môcť uplatniť odpočet DPH, sa v materiáli nič o prínose nepíše,“ namietol na rokovaní poslanec Jozef Babják (SDKÚ).

Rudolf Gregorovič (nez.) „vrátku“ DPH kvituje. „Mesto nie je platcom DPH a prichádza tak o značné sumy. Obchodná spoločnosť by si ako platca mohla uplatňovať vrátku DPH,“ povedal.

Podnikateľskú činnosť, ktorá zahŕňa okrem iného prenájom nehnuteľností, správu a údržbu bytového a nebytového fondu, sprostredkovateľskú činnosť v oblasti služieb, obchodu, ale aj vydavateľskú činnosť, čistiace a upratovacie služby či skladovanie, navrhol rozšíriť o voľné živnosti v oblasti cestnej nákladnej a motorovej dopravy, ubytovacie služby a organizovanie kultúrnych a iných spoločenských podujatí.

Prečo desať akcií?

Poslancov Babjáka a Hoptu (Úsvit) zaujímalo aj to, prečo je základné imanie spoločnosti rozvrhnuté práve na 10 kmeňových akcií na meno s menovitou hodnotou jednej akcie 2 500 eur.

„Všetky akcie sú na meno. Podstatné je to, že stopercentným akcionárom je mesto. To, či bude jedna akcia, 10 alebo 25 nie je podstatné. Dali sme návrh, že ich bude 10,“ povedal Ondrej Bratko, vedúci odboru správy mestského majetku, mestských organizácií a podnikateľskej činnosti.

Akcie nie sú verejne obchodovateľné. Emisný kurz jednej akcie je 2 750 eur. „Majetok sa nikde nepresúva, len ho bude mať v správe akciová spoločnosť,“ dodala primátorka Jana Vaľová (Smer).

„O majetok nemôžeme prísť, lebo nakladanie s majetkom mesta je vo výlučnej kompetencii mestského zastupiteľstva,“ uistil viceprimátor Andrej Semanco (HZDS).

„Vznik akciovej spoločnosti je zahmlievanie hospodárenia s mestským majetkom. Je to môj názor a na ňom trvám,“ povedal Vaňo.

Kto bude rozhodovať, kto bude štatista?

Diskusný kolotoč sa rozkrútil okolo právomoci valného zhromaždenia a predsedu predstavenstva.

Niektorí poslanci poukazovali na to, že v navrhnutých stanovách sa rozhodovacia právomoc sústreďuje do rúk jednej osoby – primátorky.

„Valným zhromaždením je primátorka, za predsedníčku predstavenstva bola navrhnutá primátorka. Predseda má navyše dva hlasy, kým ďalší dvaja členovia len po jednom,“ upozornil Babják.

„Nikdy nemôžu prehlasovať predsedu predstavenstva,“ dodal Hopta.

„Stanovy vyzerajú tak, akoby mesto bola iba jedna osoba, ktorá môže, resp. musí o všetkom rozhodnúť,“ pridal sa Juraj Vaňo (nez.).

Poslanec Hopta navrhol, aby valným zhromaždením, teda najvyšším orgánom spoločnosti, ktorý rozhoduje okrem iného o jej zrušení, o zvýšení a znížení základného imania, o voľbe a odvolaní členov predstavenstva a dozornej rady spoločnosti, o schválení riadnej individuálnej účtovnej závierky a mimoriadnej individuálnej účtovnej závierky, o rozdelení zisku alebo úhrade strát a určení tantiém, bolo mestské zastupiteľstvo.

Prednosta Mestského úradu Alexander Ernst i právnik mesta Štefan Bukovčík vysvetlili, že to nemá oporu v zákone.

„Valným zhromaždením v spoločnosti, ktorej stopercentným vlastníkom je mesto, je štatutár mesta,“ povedal Bukovčík.

Napokon poslanci schválili návrh Milana Mňahončáka (Náš kraj) a Andreja Semanca, že pri hlasovaní má predseda predstavenstva pri rovnosti hlasov dva hlasy.

Kto v orgánoch?

Nezávislí nenavrhli do dozornej rady nikoho zo svojho klubu a Babják sa členstva v nej vzdal. Všetky posty tak obsadili členovia klubov HZDS a Smer.

Jedinou výnimkou je Michal Babin (KDH), ktorý priznal nátlak zo strany poslaneckých kolegov, aby sa členstva v predstavenstve vzdal.

Rozhodol sa tak neurobiť a dal verejný prísľub, že o činnosti spoločnosti a svojom pôsobení v nej bude transparentne informovať verejnosť.

Za predsedu predstavenstva napokon poslanci zvolili prednostu Mestského úradu v Humennom Alexandra Ernsta, za členov Michala Babina a Rudolfa Gregoroviča.

V Dozornej rade budú pracovať Michal Druga (predseda, Smer), Anna Capová (HZDS), Daniel Gavulič (Smer), Pavol Lopanič (Smer) a Andrej Semanco (HZDS).

Za koľko?

Ešte v októbri vedenie mesta uisťovalo poslancov, že akciová spoločnosť nebude mesto nič stáť, lebo v jej orgánoch budú pracovať výlučne poslanci a všetku ekonomickú činnosť bude mať na starosti mestský úrad.

Juraj Vaňo si ale myslí, že akciová spoločnosť musí mať svojich zamestnancov. „Koľko ich bude a aká bude organizačná štruktúra,“ položil otázku na rokovaní.

Poslanec Hopta navrhoval, aby v stanovách vypadla klauzula, podľa ktorej valné zhromaždenie, teda primátorka, schvaľuje pravidelné odmeňovania členov orgánov spoločnosti. „Nech pracujú zadarmo,“ povedal.

Neúspešný pri schvaľovaní bol pokus poslankyne Márie Cehelskej (nez.), ktorá žiadala, aby stanovy a zakladateľskú listinu najprv posúdila nezávislá odborná komisia.

Podľa zakladateľskej listiny predpokladané náklady súvisiace so založením a vznikom spoločnosti predstavujú približne 3 000 eur.

Poslanci schválili Zakladateľskú listinu, Stanovy 1. Humenskej a.s. a personálne obsadenie jej orgánov pomerom hlasov 15 za, 3 proti a 4 sa zdržali.

Fakty

Pomôže akciovka pri čerpaní fondov?

Podľa vyjadrenia vedenia samosprávy sa cez obchodnú spoločnosť 1. Humenská a.s. so 100% účasťou mesta samospráva môže v budúcnosti uchádzať o dotácie z európskych fondov aj z programov určených pre podnikateľské subjekty, napríklad na rekonštrukciu budov slúžiacich mestu na prenájom.

„Zároveň sa rozširuje možnosť čerpania finančných prostriedkov z fondov Európskej únie, Nórskych fondov, prípadne ďalších zdrojov,“ uviedla Michala Macková z tlačového referátu.

Primátorka Jana Vaľová na zastupiteľstve zdôraznila, že možnosť získať finančné prostriedky z fondov „záleží na tom, aký je predmet subjektu, čo nám povedalo aj ministerstvo hospodárstva. Chystám sa v Bratislave navštíviť všetky ministerstvá, aby sme doplnili nejaký predmet, aby sme sa mohli uchádzať o všetky fondy. Ministerstvo hospodárstva nám napísalo, že závisí od implementácie každého orgánu, ale nevidia vylúčenie, aby sa spoločnosť nemohla uchádzať o prostriedky. Všetko záleží na tom, ako budú vypísané výzvy,“ povedala.

Stanislav Jurikovič, hovorca ministra hospodárstva, na otázku možnosti čerpania prostriedkov z fondov uviedol: „Nie je možné podať kvalifikovanú odpoveď, a to z toho dôvodu, že v tomto prípade nefiguruje presné určenie výzvy alebo operačného programu, v rámci ktorého by malo mesto prostredníctvom ním zriadenej akciovej spoločnosti záujem čerpať finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov. Zároveň dávam do pozornosti Regionálny operačný program, kde by možnosť mohla byť a z charakteru ktorého vyplýva, že by mohol byť potenciálnym programom pre mesto Humenné. Implementácia Nórskych fondov spadá do kompetencie Úradu vlády SR.“

Odborník na fondy Adrián Kaliňák zo spoločnosti K&P Agency zdôraznil: „Základným pravidlom pri poskytovaní pomoci zo štrukturálnych fondov je to, že takáto pomoc nesmie žiadnym spôsobom narúšať konkurenčné prostredie, resp. pravidlá hospodárskej súťaže. Predovšetkým z tohto dôvodu sa do komerčných projektoch nesmú zapájať firmy ovládané subjektmi verejného sektora. Vezmime si príklad z nechválne známych tzv. sociálnych podnikov. Samozrejme, existujú oblasti, pri ktorých sa negeneruje príjem a v nich sa takéto spoločnosti môžu uchádzať o konkrétny príspevok. Sú to rôzne štátne fondy, komunitárne programy a nadačné prostriedky. V tomto prípade však už nejde o podnikanie. Len podotýkam, že obchodné spoločnosti sa neriadia pravidlami verejného obstarávania.“

joNajčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 2. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % až do 8,25 %
 4. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu?
 5. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií
 6. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 7. Home (ale aj) Office
 8. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie
 9. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu
 10. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium
 1. Foreigners will be centre stage in Bratislava for the whole week
 2. Poznanie
 3. Lákajú vás benefity poisťovní? Pri zmene si všímajte podmienky
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 5. Osud našich riek máme vo svojich rukách, nenechajme to plávať
 6. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 7. Pomohli sme tým, ktorí pomáhali
 8. Cenovo dostupná autokamera Mio a pritom sa skvelými funkciami
 9. Nová služba v Prešove – celoročný bezplatný zber elektroodpadu
 10. Prečo sa kanalizácia v našich mestách upcháva, keď prší?
 1. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií 30 683
 2. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 24 694
 3. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 22 395
 4. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 13 334
 5. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 12 579
 6. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 10 922
 7. Fantastická pomôcka pre deti – zábavný a náučný pracovný zošit 9 762
 8. Zažite liečivú silu minerálnych vôd. Obľubovali ich aj králi 9 742
 9. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 9 704
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 8 596
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Trhovníkov na košickom Mieri po zotmení neraz striedajú asociáli

Mestská časť hovorí aj o potrebe revitalizácie.

Účastníci Týždňa dobrovoľníctva v prešovskom ekoparku.
Rozhovor

Gastronómka: Heslom jesene by mohlo byť cvikla aspoň raz týždenne

Zuzana Sabolová miluje huby a je veľká bojovníčka za kyslú kapustu a fazuľu.

Zuzana Sabolová.
Trhy mali pre pandémiu pauzu, dnes sa na nich opäť nakupuje.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Tadej Pogačar vyhrá Tour de France 2020.

Prístup gréckych úradov je čoraz nevraživejší. Boli sme sa pozrieť v utečeneckých táboroch

Do tábora Diavata grécke úrady umiestnili prevažne rodiny s deťmi.

Pred táborom Diavata.
Primož Roglič po 20. etape na Tour de France 2020.

Matovič: Manželka nikdy nevložila peniaze do Arca Capital

Pellegrini a Fico tvrdia, že Matovič sa môže obhájiť, len ak ukáže dôkazy.

Premiér Igor Matovič na sobotňajšej tlačovej konferencii.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop