Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Utorok, 6. december, 2022 | Meniny má Mikuláš

Mesto Humenné má svoju akciovku

Mesto Humenné bude podnikať cez svoju stopercentnú dcéru. Akciová spoločnosť 1. Humenská už má schválené stanovy a zakladateľskú listinu.

Detská poliklinika. Samospráva ju považuje za rodinné striebro.Detská poliklinika. Samospráva ju považuje za rodinné striebro. (Zdroj: jo)

Známe je tiež, kto bude pracovať v orgánoch spoločnosti.

HUMENNÉ. Vyše hodinovú rozpravu venovali humenskí poslanci mestskej akciovke na rokovaní mestského zastupiteľstva minulý pondelok.

Poslanci schválili založenie akciovej spoločnosti so stopercentnou účasťou mesta na októbrovom zasadnutí. Teraz chceli vedieť, aké to prinesie mestu výhody.

„Okrem toho, že si budeme môcť uplatniť odpočet DPH, sa v materiáli nič o prínose nepíše,“ namietol na rokovaní poslanec Jozef Babják (SDKÚ).

Rudolf Gregorovič (nez.) „vrátku“ DPH kvituje. „Mesto nie je platcom DPH a prichádza tak o značné sumy. Obchodná spoločnosť by si ako platca mohla uplatňovať vrátku DPH,“ povedal.

Podnikateľskú činnosť, ktorá zahŕňa okrem iného prenájom nehnuteľností, správu a údržbu bytového a nebytového fondu, sprostredkovateľskú činnosť v oblasti služieb, obchodu, ale aj vydavateľskú činnosť, čistiace a upratovacie služby či skladovanie, navrhol rozšíriť o voľné živnosti v oblasti cestnej nákladnej a motorovej dopravy, ubytovacie služby a organizovanie kultúrnych a iných spoločenských podujatí.

Prečo desať akcií?

Poslancov Babjáka a Hoptu (Úsvit) zaujímalo aj to, prečo je základné imanie spoločnosti rozvrhnuté práve na 10 kmeňových akcií na meno s menovitou hodnotou jednej akcie 2 500 eur.

„Všetky akcie sú na meno. Podstatné je to, že stopercentným akcionárom je mesto. To, či bude jedna akcia, 10 alebo 25 nie je podstatné. Dali sme návrh, že ich bude 10,“ povedal Ondrej Bratko, vedúci odboru správy mestského majetku, mestských organizácií a podnikateľskej činnosti.

Akcie nie sú verejne obchodovateľné. Emisný kurz jednej akcie je 2 750 eur. „Majetok sa nikde nepresúva, len ho bude mať v správe akciová spoločnosť,“ dodala primátorka Jana Vaľová (Smer).

„O majetok nemôžeme prísť, lebo nakladanie s majetkom mesta je vo výlučnej kompetencii mestského zastupiteľstva,“ uistil viceprimátor Andrej Semanco (HZDS).

„Vznik akciovej spoločnosti je zahmlievanie hospodárenia s mestským majetkom. Je to môj názor a na ňom trvám,“ povedal Vaňo.

Kto bude rozhodovať, kto bude štatista?

Diskusný kolotoč sa rozkrútil okolo právomoci valného zhromaždenia a predsedu predstavenstva.

Niektorí poslanci poukazovali na to, že v navrhnutých stanovách sa rozhodovacia právomoc sústreďuje do rúk jednej osoby – primátorky.

„Valným zhromaždením je primátorka, za predsedníčku predstavenstva bola navrhnutá primátorka. Predseda má navyše dva hlasy, kým ďalší dvaja členovia len po jednom,“ upozornil Babják.

„Nikdy nemôžu prehlasovať predsedu predstavenstva,“ dodal Hopta.

„Stanovy vyzerajú tak, akoby mesto bola iba jedna osoba, ktorá môže, resp. musí o všetkom rozhodnúť,“ pridal sa Juraj Vaňo (nez.).

Poslanec Hopta navrhol, aby valným zhromaždením, teda najvyšším orgánom spoločnosti, ktorý rozhoduje okrem iného o jej zrušení, o zvýšení a znížení základného imania, o voľbe a odvolaní členov predstavenstva a dozornej rady spoločnosti, o schválení riadnej individuálnej účtovnej závierky a mimoriadnej individuálnej účtovnej závierky, o rozdelení zisku alebo úhrade strát a určení tantiém, bolo mestské zastupiteľstvo.

Prednosta Mestského úradu Alexander Ernst i právnik mesta Štefan Bukovčík vysvetlili, že to nemá oporu v zákone.

„Valným zhromaždením v spoločnosti, ktorej stopercentným vlastníkom je mesto, je štatutár mesta,“ povedal Bukovčík.

Napokon poslanci schválili návrh Milana Mňahončáka (Náš kraj) a Andreja Semanca, že pri hlasovaní má predseda predstavenstva pri rovnosti hlasov dva hlasy.

Kto v orgánoch?

Nezávislí nenavrhli do dozornej rady nikoho zo svojho klubu a Babják sa členstva v nej vzdal. Všetky posty tak obsadili členovia klubov HZDS a Smer.

Jedinou výnimkou je Michal Babin (KDH), ktorý priznal nátlak zo strany poslaneckých kolegov, aby sa členstva v predstavenstve vzdal.

Rozhodol sa tak neurobiť a dal verejný prísľub, že o činnosti spoločnosti a svojom pôsobení v nej bude transparentne informovať verejnosť.

Za predsedu predstavenstva napokon poslanci zvolili prednostu Mestského úradu v Humennom Alexandra Ernsta, za členov Michala Babina a Rudolfa Gregoroviča.

V Dozornej rade budú pracovať Michal Druga (predseda, Smer), Anna Capová (HZDS), Daniel Gavulič (Smer), Pavol Lopanič (Smer) a Andrej Semanco (HZDS).

Za koľko?

Ešte v októbri vedenie mesta uisťovalo poslancov, že akciová spoločnosť nebude mesto nič stáť, lebo v jej orgánoch budú pracovať výlučne poslanci a všetku ekonomickú činnosť bude mať na starosti mestský úrad.

Juraj Vaňo si ale myslí, že akciová spoločnosť musí mať svojich zamestnancov. „Koľko ich bude a aká bude organizačná štruktúra,“ položil otázku na rokovaní.

Poslanec Hopta navrhoval, aby v stanovách vypadla klauzula, podľa ktorej valné zhromaždenie, teda primátorka, schvaľuje pravidelné odmeňovania členov orgánov spoločnosti. „Nech pracujú zadarmo,“ povedal.

Neúspešný pri schvaľovaní bol pokus poslankyne Márie Cehelskej (nez.), ktorá žiadala, aby stanovy a zakladateľskú listinu najprv posúdila nezávislá odborná komisia.

Podľa zakladateľskej listiny predpokladané náklady súvisiace so založením a vznikom spoločnosti predstavujú približne 3 000 eur.

Poslanci schválili Zakladateľskú listinu, Stanovy 1. Humenskej a.s. a personálne obsadenie jej orgánov pomerom hlasov 15 za, 3 proti a 4 sa zdržali.

Fakty

Pomôže akciovka pri čerpaní fondov?

Podľa vyjadrenia vedenia samosprávy sa cez obchodnú spoločnosť 1. Humenská a.s. so 100% účasťou mesta samospráva môže v budúcnosti uchádzať o dotácie z európskych fondov aj z programov určených pre podnikateľské subjekty, napríklad na rekonštrukciu budov slúžiacich mestu na prenájom.

„Zároveň sa rozširuje možnosť čerpania finančných prostriedkov z fondov Európskej únie, Nórskych fondov, prípadne ďalších zdrojov,“ uviedla Michala Macková z tlačového referátu.

Primátorka Jana Vaľová na zastupiteľstve zdôraznila, že možnosť získať finančné prostriedky z fondov „záleží na tom, aký je predmet subjektu, čo nám povedalo aj ministerstvo hospodárstva. Chystám sa v Bratislave navštíviť všetky ministerstvá, aby sme doplnili nejaký predmet, aby sme sa mohli uchádzať o všetky fondy. Ministerstvo hospodárstva nám napísalo, že závisí od implementácie každého orgánu, ale nevidia vylúčenie, aby sa spoločnosť nemohla uchádzať o prostriedky. Všetko záleží na tom, ako budú vypísané výzvy,“ povedala.

Stanislav Jurikovič, hovorca ministra hospodárstva, na otázku možnosti čerpania prostriedkov z fondov uviedol: „Nie je možné podať kvalifikovanú odpoveď, a to z toho dôvodu, že v tomto prípade nefiguruje presné určenie výzvy alebo operačného programu, v rámci ktorého by malo mesto prostredníctvom ním zriadenej akciovej spoločnosti záujem čerpať finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov. Zároveň dávam do pozornosti Regionálny operačný program, kde by možnosť mohla byť a z charakteru ktorého vyplýva, že by mohol byť potenciálnym programom pre mesto Humenné. Implementácia Nórskych fondov spadá do kompetencie Úradu vlády SR.“

Odborník na fondy Adrián Kaliňák zo spoločnosti K&P Agency zdôraznil: „Základným pravidlom pri poskytovaní pomoci zo štrukturálnych fondov je to, že takáto pomoc nesmie žiadnym spôsobom narúšať konkurenčné prostredie, resp. pravidlá hospodárskej súťaže. Predovšetkým z tohto dôvodu sa do komerčných projektoch nesmú zapájať firmy ovládané subjektmi verejného sektora. Vezmime si príklad z nechválne známych tzv. sociálnych podnikov. Samozrejme, existujú oblasti, pri ktorých sa negeneruje príjem a v nich sa takéto spoločnosti môžu uchádzať o konkrétny príspevok. Sú to rôzne štátne fondy, komunitárne programy a nadačné prostriedky. V tomto prípade však už nejde o podnikanie. Len podotýkam, že obchodné spoločnosti sa neriadia pravidlami verejného obstarávania.“

joNajčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 2. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 3. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.
 4. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý
 5. Darujte predplatné a získate poukaz v hodnote 10 € do Panta Rhei
 6. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce?
 7. Deti cestujú do exotiky zadarmo
 8. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 1. Šariš ľuďom pomáha regiónu už takmer 20 rokov
 2. Aktivácia zasielania elektronickej faktúry
 3. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 4. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 5. Developer projektu Metropolis sa stal Lídrom roka 2022
 6. Nepotrebné telefóny pomáhajú na Vianoce deťom a rodinám v núdzi
 7. Tisíc líp aj pre včely od slovenskej prezidentky
 8. Changes to the System of Remedies
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 598
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 586
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 425
 4. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 4 807
 5. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 221
 6. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 3 261
 7. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 083
 8. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 2 560

Blogy SME

 1. Janka Bittó Cigániková: Tri muchy jednou ranou - rozumná regulácia zisku poisťovní, dostatok peňazí, a aj v provizóriu
 2. Boris Greguška: Lesníctvo: mýty a fakty (I)
 3. Julius Kravjar: S akademickou integritou by sa mali oboznamovať už stredoškoláci
 4. Irena Šimuneková: Fotohrátky 16.
 5. Ján Škerko: Mudrlanti
 6. Marek Mačuha: Štát a pomoc ľuďom
 7. Ján Valchár: Defekácia Putina a ruské nádielky Svätého Nikolaja
 8. Víťazoslav Würschner: „Svätá prostota“
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 94 860
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 9 938
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 4 497
 4. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 3 846
 5. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 162
 6. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 858
 7. Jana Melišová: V závoji hmly 2 486
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 055
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Za rozhodnutie v kauze Fatima zobrala údajne stotisíc eur. Odmieta to.


16m
Keď Alžbeta Tomaníková prišla o partnera mala len osemnásť rokov a ich syn dva mesiace.

Alžbeta Tomaníková nemala nárok na vdovský dôchodok.


1. dec
Začalo platiť embargo na dovoz ruskej ropy prostredníctvom námornej prepravy.

Rusi našli recept ako obísť sankcie.


2 h
Ruský vojak (vľavo) prehľadáva ukrajinského bojovníka z obliehanej oceliarne Azovstaľ v Mariupoli.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 13 h

Blogy SME

 1. Janka Bittó Cigániková: Tri muchy jednou ranou - rozumná regulácia zisku poisťovní, dostatok peňazí, a aj v provizóriu
 2. Boris Greguška: Lesníctvo: mýty a fakty (I)
 3. Julius Kravjar: S akademickou integritou by sa mali oboznamovať už stredoškoláci
 4. Irena Šimuneková: Fotohrátky 16.
 5. Ján Škerko: Mudrlanti
 6. Marek Mačuha: Štát a pomoc ľuďom
 7. Ján Valchár: Defekácia Putina a ruské nádielky Svätého Nikolaja
 8. Víťazoslav Würschner: „Svätá prostota“
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 94 860
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 9 938
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 4 497
 4. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 3 846
 5. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 162
 6. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 858
 7. Jana Melišová: V závoji hmly 2 486
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 055
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu