Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Ranný ruch pred mnohými školami v Humennom, Snine a v Medzilaborciach ničím nepripomínal deň štrajku zamestnancov školstva. Nezapojila sa doň drvivá väčšina zamestnancov materských a základných škôl regiónu horného Zemplína. Medializované informácie o zastrašovaní učiteľov v Humennom zástupca odborárov z okresu nepotvrdil.
HORNÝ ZEMPLÍN.V Humenskom okrese sa so štrajku zapojili zamestnanci ZŠ s MŠ Košarovce, Udavské a Turcovce.
Do štrajku sa nezapojili zamestnanci materských škôl mesta , ani deviatich ZŠ, CVČ Dúha, ktorých zriaďovateľom je mesto Humenné a ZUŠ.
Predsedníčka Krajskej rady OZZŠaV za Prešovský kraj Darina Nagyová minulý týždeň médiá informovala o tom, že má od odborárov z Humenného informácie o tom, že bol na riaditeľov škôl vyvíjaný nátlak.
„Neviem od akých odborárov tieto informácie mala, ale odo mňa nie,“ reagoval Marián Feduš, predseda okresnej rady OZZŠaV v Humennom.
Povedal, že o žiadnom nátlaku zo strany mesta nepočul ani od učiteľov a ani od riaditeľov ZŠ, s ktorými sa stretol.
Vysvetlil, že školy sa do štrajku nezapojili kvôli nejednotnosti zamestnancov: „Napríklad, na ZŠ SNP chcelo štrajkovať len päť učiteľov. Vyučovanie by tým pádom aj tak riadne prebiehalo. Takže, v štrajku za takých podmienok nevideli zmysel. Na ostatných školách bola situácia podobná.“
Na to, či niekto z mesta vyvíjal na riaditeľov nátlak alebo nie, sme sa opýtali primátorky Jany Vaľovej (Smer). „Primátorka mesta nemá o tom žiadnu vedomosť,“ reagoval Peter Ždiňák z jej kancelárie.
Nagyová: Strach hovoriť nahlas
Darina Nagyová vysvetlila, že sa minulý týždeň stretla s odborármi v Humennom osobne. „Z rozhovorov s nimi som sa dozvedela, že zo strany zriaďovateľa došlo k „masírovaniu mozgov.“ Chápem, že v situácii keď sa každý s kým som hovorila, bojí o prácu, sa nikto z nich nepostaví pred médiá a o nátlaku na odstúpenie od štrajku nebude verejne hovoriť,“ povedala.
„Informáciám, ktoré sa ku mne od nich dostali ale verím. Považujem ich za závažné, pretože právo na štrajk zaručuje ústava. Akúkoľvek forma nátlaku, aby od štrajku odstúpili, je neprípustná,“ dodala.
Podľa jej slov sa dozvedela, že odvahe štrajkovať podkopáva najčastejšie kolená strach z odvolania z funkcie alebo z toho, že zriaďovateľ pre školu nenájde peniaze na zaslúžené koncoročné odmeny zamestnancom.
Sledujte štrajk učiteľov na východe minútu po minúte
Štrajk na niektorých stredných školách
Do štrajku sa zapojilo 33 pedagógov, 10 sa nezapojili. Študenti zostali doma. Učitelia štrajkujúci aj neštrajkujúci sú v škole.
"V štrajku budeme pokračovať aj v utorok,“ informovala Daniela Chabová z Gymnázia arm. Generála L. Svobodu v Humennom.
Do štrajku sa zapojilo 46 zamestnancov Strednej odbornej školy technickej. Jej riaditeľ Ján Matoš povedal, že o ukončení štrajku sa žiaci dozvedia z webovej stránky školy. J
ednodňový štrajk oznámila na svojej stránke aj Stredná priemyselná škola chemická a potravinárska. Štrajkuje aj 40 pedagógov a majstrov Strednej odbornej školy polytechnickej.
Žiaci dostali dvojdňové riaditeľské voľno. „Pokiaľ sa štrajk predĺži, žiakom to oznámime,“ povedal riaditeľ Anton Švetla.
Do štrajku sa nezapojili zamestnanci Strednej zdravotníckej školy Hotelovej akadémie a Obchodnej akadémie.
V Snine gymnázium a dve základné školy
Zamestnankyne sninských materských škôl sa do štrajku nezapojili. Zo základných škôl, ktorých zriaďovateľom je mesto sa do štrajku zapojili len zamestnanci ZŠ Hviezdoslavova a ZŠ 1. mája.
Na ostatných ZŠ učia. Hovorkyňa mestského úradu v Snine Zuzana Krupa poprela, že by sa prípadné neoficiálne informácie o nátlaku na učiteľov zo strany mesta zakladali na pravde.
Hoci sa do štrajku nezapojili zamestnanci Strednej priemyselnej školy, štrajkuje 35 zo 40 pedagógov gymnázia v Snine. Žiaci majú riaditeľské voľno.
Riaditeľka Iveta Lazorová povedala, že zamestnanci sledujú vývoj štrajku, no predpokladajú, že sa do neho zapoja najviac na tri dni.
Evald Štofík, riaditeľ ZŠ Hviezdoslavova povedal, že škola kvôli štrajku nezabezpečila pre deti náhradný program. „Rodičia, ktorí nemajú počas štrajku kde nechať svoje deti, sa škole neozvali a nemali na nás žiadne požiadavky,“ vysvetlil.
V okrese Medzilaborce neštrajkuje nikto
Vlasta Bajajová, predsedníčka okresnej rady OZZŠaV v Medzilaborciach informovala, že do štrajku sa nezapojili žiadni zamestnanci materských a základných škôl v okrese.
„Veľa učiteľov malo chuť sa zapojiť ale na každej škole ich nebolo viac ako 50 a pol percent. Myslím si, že mnohí sa do štrajku nezapojili kvôli financiám na zdravotné poistenie. V tomto období pred Vianocami je v našom regióne s vysokou nezamestnanosťou učiteľský plat u mnohých jediným stabilným príjmom rodiny. Ak by štrajk trval dlhšie, učitelia by sa báli, že na zdravotné poistenie mať jednoducho nebudú alebo im to zaťaží ich rodinné rozpočty,“ vysvetlila.
Do štrajku sa nezapojili ani zamestnanci Gymnázia a Strednej priemyselnej školy Andyho Warhola.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín