Spoločná česko-slovenská archeologicko-historická odborná skupina na bojisku prvej svetovej vojny nad obcou Výrava (okres Medzilaborce) uskutočnila na Slovensku jedinečný archeologický výskum bojiska Veľkonočnej bitky v Karpatoch. Jedným z výsledkov bude aj 3D model časti zákopu.
VÝRAVA. Klub vojenskej histórie Beskydy sa intenzívne zaoberá výskumom miest, kde sa v marci a apríli 1915 nad Výravou stretli v ťažkých bojoch, známych ako Veľkonočná bitka v Karpatoch, vojaci ruskej a rakúsko–uhorskej armády.
Po obnove dvoch vojnových cintorínov z I. svetovej vojny a vytvorení náučného chodníka k obom cintorínom chcú podľa historických podkladov a dobových technologických postupov zrekonštruovať aj zákopové línie.
Tento mesiac začali skúmať bojisko Veľkonočnej bitky v Karpatoch po prvý raz.
„V západnej Európe je bežný výskum významných bojísk aj z obdobia I. svetovej vojny. Po takmer sto rokoch môžu výskumu frontových udalostí poslúžiť nielen údaje získané z archívov, ktoré sú spracované historikmi, ale aj údaje získané priamo z bojiska spracované a vyhodnotené profesionálnymi archeológmi,“ uviedol predseda klubu, historik Martin Drobňák.
Na výskume nad Výravou pracovala skupina, v ktorej boli historici, archeológovia, botanik, geodet, geológ z Klubu vojenskej histórie Beskydy, Katedry histórie FF UPJŠ, Ústavu archeológie a muzeológie FF Masarykovej univerzity v Brne.
Najnovšie technológie
Odborníci priamo na bojisku porovnali realitu s dobovými situačnými bojovými schémami a mapami, ktoré získali výskumom vo viedenskom Kriegsarchive.
Vyčlenili si miesto, kde lokalitu podrobnejšie skúmali bez toho, aby ju narušili. Geodeticky zamerali časť zákopu. „Výsledkom bude 3D model tohto úseku zákopu,“ poznamenal Drobňák.
„Kolegovia odobrali pôdne vzorky na geochemické analýzy. Zistia, či sa prítomnosť takého veľkého vojska prejavila aj v zmenách v pôde,“ povedal.
„Pomocou GPS sme presne zamerali zachovanú zákopovú líniu. Údaje prenesieme do súčasných máp a porovnáme ich s dobovými mapami,“ dodal.
Odborníci momentálne získané údaje spracovávajú. „Budeme o nich hovoriť na medzinárodných konferenciách. Keďže ide o prvý a jedinečný odborný prieskum na Slovensku, spracujeme o tom aj odborné články. Pripravíme projekt na väčší archeologický prieskum v budúcom roku,“ avizoval Drobňák.
GPS. Odborníci s presnosťou na desiatky centimetrov zamerali zachovanú zákopovú líniu.
Skoro po sto rokoch. „Na bojisku bol aj botanik (vľavo). Boje ovplyvnili aj tamojšiu vegetáciu,“ povedal historik Martin Drobňák (vpravo). Foto: archív KVHB
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín