Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Zamestnankyne spoločnosti Twista, ktoré už viac ako tri mesiace nechodia do práce a od pondelka minulého týždňa sú bez výplaty, sú rozhorčené. Ich taliansky zamestnávateľ medzi ne neprišiel, nezúčastnil sa ani rokovania na úrade práce. Údajne je veľmi zaneprázdnený pracovnými povinnosťami.
HUMENNÉ. Humenský úrad práce zvolal pre patovúsituáciu v spoločnosti Twista, spol. s. r. o. rokovanie. Keďže Twista stále neoznámila hromadné prepúšťanie, najočakávanejšími boli majitelia spoločnosti z Talianska.
Gabriela Karšková, riaditeľka humenského úradu práce, informovala, že na rokovanie prišli zástupcovia odborov, mesta Humenné a Sociálnej poisťovne.
Zhrnuli aktuálne informácie o súčasnej situácii vo firme a dohodli sa na informačnom poradenstve pre zamestnancov.
Majitelia Twisty neprišli. Písomne sa ospravedlnili s tým, že 20. novembra už mali stretnutie dôležitých dotknutých strán, na ktorom sa snažili dohodnúť podmienky oživenia zastavenej výroby.
„Na stretnutí sa dohodli podmienky spustenia výroby, ktoré je teraz nutné prerokovať s budúcimi investormi. Výsledok rozhodnutia by mal byť známy do konca tohto týždňa,“ zacitovala Karšková z ich ospravedlnenia.
Majitelia sa ospravedlnili, že do Humenného neprišli kvôli množstvu pracovných povinností. „Prisľúbili priebežné poskytnutie ďalších aktuálnych informácií o vývoji situácie,“ povedala riaditeľka.
Sociálna poisťovňa vymáha pohľadávky
Paradoxné je, že o aktuálnom dianí neinformujú ani vlastného výrobného manažéra firmy Viliama Bielovského.
„Nie, nemám od nich žiadne informácie. Neviem ani o tom, že by vydali nejakú tlačovú správu,“ povedal nám do telefónu potom, čo sme ho márne hľadali v podniku.
Podľa Karškovej na rokovaní odznelo, že Sociálna poisťovňa vykonáva všetky právne úkony vo veci vymáhania pohľadávok v spoločnosti Twista formou exekúcie a návrhom na trestné stíhanie.
Úrad práce sa s predsedom odborov dohodli, že v decembri poskytnú zamestnankyniam informácie o podmienkach zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie, o voľných pracovných miestach a o podmienkach poberania dávky v nezamestnanosti, v hmotnej núdzi a o dávkach garančného poistenia.
Odborári uvažujú nad trestným oznámením
„Zamestnankyne stále nedostali výplaty za október. Ich sociálna situácia sa zo dňa na deň zhoršuje,“ povedal Ladislav Vinkler, predseda základnej organizácie Odborového zväzu energetikov a chemikov VSV Humenné.
Ženy sú riadne zamestnané v podniku, ktorý neoznámil hromadné prepúšťania či krach a nemôžu preto žiadať štát o finančnú pomoc. V odboroch je z nich organizovaná polovica.
Kým sa patová situácia nezmení, nemôžu rátať ani s finančnou pomocou odborov.
„Nemáme na ňu peniaze,“ povedal Vinkler. „Keď sa situácia nezmení, zvážime trestnoprávne kroky a protestné zhromaždenie všetkých zamestnancov Twisty,“ povedal.
„Ak zamestnankyne nedostanú mzdu za október do 15. decembra, môžu ukončiť pracovný pomer so zamestnávateľom a nahlásiť sa na úrad práce. Je otázne, ako dovtedy budú žiť. S financiami sú na nule a majú rodiny.“
„Ako je možné, že Taliani neprišli? Kde je ich charakter? Veď vedia, že sme bez peňazí. Z čoho máme žiť? Veď nemáme ani na jedlo!“ povedala Lýdia Kočmarošová (vpravo). Foto k článku: Anna Kornajová.
AKO ŽIJÚ
Ženy z Twisty: Musíme si požičiavať peniaze
„Aj doteraz som ťažko vyžila zo 60 percent zo mzdy. Zaplatila som nájom, na živobytie zostalo minimum. Keď som ale úplne bez peňazí, je to zlé. Ja ale výpoveď nedám,“ povedala Mária Natafalušiová. V Twiste pracuje šesť rokov.
„Mám dieťa. Musím mu dať najesť, chodí do školy a s tým sú stále spojené výdavky. Ide zima. Oblečenie a obuv z minulého roka sú mu už malé. Musím o peniaze prosiť rodičov,“ priznala Lýdia Kočmarošová. V Twiste pracuje päť rokov.
„Máme dve malé deti. Z manželovej výplaty zaplatíme nájom, inkaso, splátky a sme na nule. Žijem doslova z maminho dôchodku. Ak by som ju nemala, neviem, čo by bolo,“ povedala pani Slávka. V Twiste pracuje 11 rokov.
„Ako je možné, že Taliani neprišli? Kde je ich charakter? Veď vedia, že sme bez peňazí. Z čoho máme žiť? Veď nemáme ani na jedlo!“ povedala pani Kočmarošová.
„Keď sme mali chodiť do roboty a oni mali zisky, tak sme im boli dobrí. Teraz už o nás nestoja?“ spýtala sa Gabriela Meždejová. V Twiste odpracovala šesť rokov.
„Všade hovoria, že na Slovensku je priemerná mzda 700 eur, ale tu ľudia robia za 300 eur. To by malo zaujímať vládu. Aj to, čo tu s nami títo podnikatelia robia,“ povedal Jozef Tibák. V Twiste odrobil 8 rokov.
„Ja mám už vnúčatá. Nejako to vydržím. Ale tieto ženy majú malé deti. Čo im dajú jesť? Čo im dajú pod stromček?,“ povedal Jozef Tibák (v strede).
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín