Hudba ho sprevádza po celý život. Pri hudbe si našiel manželku, s hudbou je spojená aj jeho zbierka gitár. Prvé kusy mali čestné miesto v spálni, ale časom im tam začalo byť pritesno. Vtedy ich Peter Bugyi, muzikant telom i dušou, rozvešal po stenách v Kultúrnom dome v Kamenici nad Cirochou.
KAMENICA NAD CIROCHOU. Zbierku gitár Petra Bugyiho, dnes policajta na výsluhovom dôchodku, dopĺňajú dychové nástroje, staré rádiá i rôzna ozvučovacia technika – zosilňovače, mikrofóny i staré reproduktory zn. Tesla, Delicia a Vermona Regent.
Mnohé jeho exponáty sú exkurzom do minulosti. „Mám modely gitár, ktoré sa už dnes nevyrábajú. Sú špičkovej kvality a v svojej dobe stáli na vrchole pyramídy výrobcov hudobných nástrojov. Sú zo šesťdesiatych rokov,“ hovorí.
Prvý exponát získal pred piatimi rokmi. „Nie je až taká vzácna, ale je to moja prvá elektronická gitara v zbierke. Pochádza z roku 1980. K španielke mi neskôr priniesol tretiu gitaru môj kamarát a bolo rozhodnuté,“ spomína na začiatky pán Peter.
Kúpou či výmenou získal ďalšie kusy. Dnes jeho zbierka pozostáva z 26 kusov elektrofonických a 8 akustických gitár, zvaných španielky. „Vážim si všetky,“ hovorí.
Jolany boli na vrchole
Za najvzácnejšiu pokladá už takmer šesťdesiatničku Jolanu Grazioso. „Hrávali na nej najvýznamnejší muzikanti bývalého Československa. Jej telo je útle, bola ľahká a dalo sa na nej hrať celý večer. Na tie časy bola veľmi efektná a kvalitná,“ hovorí.
Aj keď má pán Peter opraty zberateľskej vášne pevne v rukách, jeho túžbou je získať ešte niekoľko vzácnych kusov, podobných spomínanej Jolane.
„Tieto gitary, Futuramy II a III, boli významným československým vývozným artiklom. Na jednej gitare tohto typu hrával člen legendárnej skupiny Beatles George Harrison. Je drahá a ťažko ju zohnať. Držím sa pri zemi,“ hovorí.
Krídlovka pána Pikalu
V zbierke kraľuje aj zostava bicích Amati zo 70-tych rokov. Nechýbajú staré elektrónkové rádiá z 50-tych rokov. Dychové nástroje získal pán Peter darom od občanov obce.
„Voľakedy tu v Kamenici v národno podniku Vojenské lesy fungovala dychová kapela, ktorá sa neskôr rozpadla. Začal som pátrať po nástrojoch. Niektoré sa mi podarilo získať. Krídlovka patrila dnes už nebohému dirigentovi pánu Pikalovi. Je z konca 40-tych rokoch a je funkčná,“ dodáva.
A aby toho nebolo málo, v kúte ležia hory platní, aj vinylových, a starý dobrý gramofón zn. Tesla. „Sú spomienkou na časy, kedy začal hrávať prvé pesničky. Majú pre nás oboch citovú hodnotu,“ dopĺňa pani Ľudmila, ktorá manželovu hudobnú vášeň chápe a podporuje.
Namiesto blany vrecúška
Na svoju prvú kapelu má pán Peter živé spomienky. „Na bicích sme namiesto blany, ktorá bola vtedy drahá a ťažko sa dala zohnať, mali natiahnuté pevné priesvitné vrecúška. Zvuk bol čudný, ale úder bolo počuť. Hrali sme traja s Jarom Varcholom a Vladom Sliviakom. Mali sme kopu obdivovateľov. Pri pivničnom okne sa tlačili všetky deti zo sídliska. Boli to krásne časy,“ spomína.
„Ako deviatak som hrával v kapele Set s pánmi Hunčárom, Fedorkom a Sliviakom. Nebolo ma vidieť spoza bicích,“ hovorí so smiechom.
Po vojenčine koncom 80-tych rokov sa od gitary vrátil späť k bicím. „Vtedy sa po dedinách hrávalo všade. Vyrástol som na zábavách, nie na diskotékach,“ dodáva.
Jeho hudobný životopis tvoria kapely Set, Grand, Etyl, Dezén, Amulet, opäť Grand a teraz Gerock. „K hraniu som sa vrátil po krátkej prestávke. Je to záľuba na celý život,“ dodáva.
Snom Petra Bugyiho je usporiadať výstavu starých hudobných nástrojov, hlavne gitár. „Spojil by som sily s jedným humenským zberateľom a predstavili by sme gitary verejnosti. Možno už na budúci rok,“ uzatvára.
Krásavice Jolany. Patria medzi najvzácnejšie.
Dychové nástroje pochádzajú z Kamenice.
S manželkou Milkou. Pred rokmi ich spojila hudba. Foto k článku: Jana Otriová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín