HUMENNÉ. Posledný októbrový víkend sa „žraloci“ a „pirane“ plaveckého klubu Chemes Humenné zúčastnili viacerých pretekov. Tí, ktorí si už mohli dovoliť vynechať kvalifikáciu na republikové šampionáty, sa predstavili na výborne obsadených medzinárodných pretekoch „Hungarospa Cup 2012“ v maďarskom Hajdúszoboszló. Konkurencie plavcov z pätnástich krajín Európy sa naša desaťčlenná výprava (tréneri Marián Tomahogh a Ján Pencák) nezľakla, práve naopak.
HUNGAROSPA CUP 2012
Súťažilo sa v 100-metrových dĺžkach vo všetkých základných plaveckých spôsoboch. Motivačným faktorom bol fakt, že sa poradie disciplín vyhodnocovalo po jednotlivých ročníkoch narodenia.
Medzi olympionikmi: Prívlastok „naj“ drží v humenskom plávaní Martin Babjak. Plávať v najrýchlejších rozplavbách s účastníkmi olympijských hier, či majstrovstiev sveta bol určite zážitok. I keď jeho ročník nepatril k najsilnejším a najmasovejším, dokázal zvíťaziť trikrát a premožiteľa našiel len v disciplíne 100 m voľný spôsob.
Silný ročník „97“: Ročník 1997 sa do dejín klubu už neraz zapísal zlatými písmenami, no prechod do kategórie dospelých je pre každého plavca ťažký. S nástrahami 50 m bazéna sa najlepšie vyrovnal Filip Levický, ktorý svoju všestrannosť potvrdil v disciplíne 100 m znak, v osobnom rekorde obsadil 5. miesto. V rovnakej disciplíne sa do desiatky vtesnal aj Matej Micikáš, keď časom 1:09,77 min. skončil ôsmy. Tretí zástupca úspešného ročníka Tibor Hodbod síce nemá optimálnu formu, ale 11. miesto na 100 m prsia určite má svoje kvality.
Najhodnotnejšia medaila: Daniela Gribaničová, Terézia Terifajová a Lea Diničová zaplávali to, čo od nich tréneri očakávali, i keď v silnej konkurencii to stačilo len na tretiu desiatku výsledkových listín. Vyšla už hviezda našej najmladšej generácie - Lenka Melničáková potvrdila v ročníku 2003 aj európske kvality: na 100 m prsia získala najhodnotnejšiu medailu v bronzovom lesku vo svojej doterajšej kariére za výkon 1:43,47 min.
MAJSTROVSTVÁ VÝCHODU
Dvadsaťpäť plavcov humenského klubu sa predstavilo na Majstrovstvách východoslovenskej oblasti, ktoré sa konali v Spišskej Novej Vsi a boli aj kvalifikáciou o postup na republikové šampionáty v jednotlivých kategóriách. Humenčania si vybojovali jedenásť pódiových umiestnení.
Osem kovov Semanca: Medzi dvadsaťštyri najlepších na Slovensku sa takmer s určitosťou zaradí Peter Semanco, ktorý si úlohu matadora zobral na plecia so všetkou vážnosťou a získal osem medailí. Suverénne dominoval v znakárskom šprinte na 50 m, 100 m voľný spôsob, 100 m polohové preteky a 200 m znak, druhý doplával na svojej prvej 800-ke voľným spôsobom a 50 m prsia, tretí na stredných tratiach 200 m prsia a 400 m polohové preteky.
Ubral 15 sekúnd: Pódium zaznamenal aj Tomáš Horvát, ktorý si v disciplíne 100 m motýlik prepísal svoj osobák o takmer 15 sekúnd a právom si vyplával 2. miesto. Detské čľapotanie sa už vytráca zo štýlu Sáry Čajbikovej, čo dokázala aj ziskom 3. miesta na 100 m polohové preteky. Tretí skončil po dlhej dobe aj Samuel Hudák na 400 m polohové preteky v osobnom maxime 6:22,62 min. Naši zverenci dosiahli 81 individuálnych zlepšení, čo znamená, že práca trénerov Kirchnera a Ladislava Láncoša padá na úrodnú pôdu.
POĽSKÝ DOBRODZIEN
Najmladší reprezentanti Plaveckého klubu Humenné sa zúčastnili medzinárodných pretekov o „Pohár starostu mesta Dobrodzien“. Síce únavná, viac ako 500-kilometrová cesta prebiehala v dobrej nálade plnej očakávaní a viery v čo najlepšie výsledky. Mladší žiaci (na Slovensku patria do špičky) pod vedením trénera Mariána Tomahogha sa v konkurencii rovesníkov z Poľska a Ukrajiny predstavili vo výbornom svetle a priviezli si vzácnu kolekciu deviatich medailí.
V akcii najmladší: Kategória 12-roční: Daniela Gribaničová vyplávala dve strieborné medaily v znakárskych tratiach (50 a 100 m). V disciplíne 200 m polohové preteky si zaknihovala najhodnotnejší bodový výkon svojej kariéry. Peter Semanco sa presadil v prsiarskych disciplínach na 50 a 100 m, zhodne s bronzovými medailami.
Kategória 11-roční: „Zlatá“ piraňa Lea Diničová v motýliku opäť nenašla premožiteľky a právom si vylovila zlaté medaily za 50 a 100 m. Výkon 1:29,48 min. na 100-metrovej trati ju posunul už na tretie miesto na Slovensku. Medailovú zbierku si rozšírila stále viac sa presadzujúca Terézia Terifajová ziskom dvoch bronzových na 50 m prsia a 100 m polohové preteky. Štvrtá doplávala na 100 m prsia. Znakárska nádej Sarah Čajbiková neostala nič dlžná svojej povesti príkladnej bojovníčky a z poľských vôd vylovila bronz na 100 metrov a štvrté miesto v šprinte na 50 m (je v prvej päťke slovenských tabuliek). Horúcou kandidátkou na medaily bola aj slovenská aktuálna dvojka celkového poradia (roč. nar. 2003) Lenka Melničáková, no šťastena a najmä rozhodnutie organizátora o spojení troch ročníkov do jednej kategórie rozhodli, že sa musela uspokojiť „len“ so štvrtým miestom na 50 m prsia. Potešila výkonom 1:42,00 min. na 2-násobnej trati, čím vytvorila slovenské maximum jej kategórie v roku 2012. Kristína Gajdošová a Nina Vološinová sa síce medailovo nepresadili, ale výkonmi v prvej desiatke prispeli výborným výsledkom klubu na tomto podujatí.
PODKARPATSKÉ VOJVODSTVO
V hlavnom meste Podkarpatského Vojvodstva sa konali plavecké preteky pri príležitosti XX. výročia založenia klubu „Sokol Rzeszów“. Medzi 18 tímami z Ruska, Ukrajiny, Slovenska a domáceho Poľska bolo aj 13 plavcov Plaveckého klubu Chemes Humenné (tréneri: Marián Tomahogh, Ján Pencák a Zoltán Kirschner). V troch kategóriách si Humenčania vyplávali sedem cenných kovov.
Výborný Babjak: V kategórii mužov sa vo výbornom svetle predviedol Martin Babjak, ktorý v celkovom poradí podľa bodov FINA (Svetová plavecká federácia) obsadil 2. miesto. Sumárne mal tento talentovaný plavec na hrudi dve strieborné a rovnaký počet bronzových medailí. Najhodnotnejší výkon zaplával v disciplíne 100 m polohové preteky v osobnom maxime 1:02,63 min.
Boj o reprezentáciu: Mladší juniori bojujú o miestenky do reprezentačného výberu. Prezentovali sa striedavými úspechmi, ktoré v tejto fáze prípravy ešte nemusia nič znamenať. Filip Levický ukázal optimálnu formu na 100 m voľný spôsob, keď vo vyrovnanom osobnom rekorde 58,68 sek. získal 5. miesto, v celkovom súčte bodov štvorboja obsadil deviatu priečku. Matej Micikáš potešil účasťou v A-finále na 50 m znak konečným 6. miestom. Prsiar Tibor Hodbod sa vtesnal do najlepšej desiatky a na 100 m trati doplával ôsmy. Adam Tóth sa klasifikoval v druhej desiatke výsledkových listín.
Deväť osobákov: Starší žiaci síce na medailové stupne nedosiahli, ale zaplávali deväť osobných rekordov. V tomto ukazovateli prekvapila Kristína Horvátová, ktorá sa konečne presadila v kvalitnej konkurencii (tesne za prvou desiatkou). Patrícia Koškovská si na 100 m polohové preteky za čas 1:25,93 min. vybojovala 8. miesto. Peter Semanco opäť posunul hranice svojich možností a vo všetkých rozplavbách skončil v druhej desiatke. Daniela Gribaničová uzavrela prvú desiatku v disciplínach 100 m znak a 100 m polohové preteky.
Zlepšenie o 12 sekúnd: V najmladšej kategórii sa míľovými zábermi zlepšuje Terézia Terifajová, ktorá v poľských vodách už na druhých pretekoch v rade potvrdila medailové ambície. Až 12-sekundový zlepšený osobák (1:29,29 min.) znamenal na 100 m PP striebro, Zbierku doplnila bronzom na 100 m prsia. Motýlik je dominantou Ley Diničovej, ktorá si na najkratšej 50-m trati za výkon 39,80 sek. zabezpečila bronzový stupienok. Šieste miesto Lea al-Ahdala v znakárskom šprinte, či trináste Kristínky Gajdošovej v krátkej polohovke ukázali v úvode sezóny zlepšenia.
Príďte na ANDRITZ CUP 2012
Všetkých priaznivcov plávania pozývame na plavecké preteky. Zvláštna pozornosť je v tejto sezóne sústredená na 17. november 2012, kedy sa Humenné stane dejiskom medzinárodných pretekov „CENA PLAVECKÉHO KLUBU - ANDRITZ CUP 2012“. Začiatok oboch pretekov je o 9.00 hod. Všetkých priaznivcov športu v humenskom krytom bazéne vítame.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín