Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián

Humenskí „žraloci“ i „pirane“ bazéna

Plávanie sa veľkými zábermi derie do popredia v rámci humenských športových odvetví.

Trénerova radosť. Mladé „pirane“ s trénerom Mariánom Tomahoghom.Trénerova radosť. Mladé „pirane“ s trénerom Mariánom Tomahoghom. (Zdroj: Peter Sokol)HUMENNÉ. Posledný októbrový víkend sa „žraloci“ a „pirane“ plaveckého klubu Chemes Humenné zúčastnili viacerých pretekov. Tí, ktorí si už mohli dovoliť vynechať kvalifikáciu na republikové šampionáty, sa predstavili na výborne obsadených medzinárodných pretekoch „Hungarospa Cup 2012“ v maďarskom Hajdúszoboszló. Konkurencie plavcov z pätnástich krajín Európy sa naša desaťčlenná výprava (tréneri Marián Tomahogh a Ján Pencák) nezľakla, práve naopak.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

HUNGAROSPA CUP 2012

Súťažilo sa v 100-metrových dĺžkach vo všetkých základných plaveckých spôsoboch. Motivačným faktorom bol fakt, že sa poradie disciplín vyhodnocovalo po jednotlivých ročníkoch narodenia.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi olympionikmi: Prívlastok „naj“ drží v humenskom plávaní Martin Babjak. Plávať v najrýchlejších rozplavbách s účastníkmi olympijských hier, či majstrovstiev sveta bol určite zážitok. I keď jeho ročník nepatril k najsilnejším a najmasovejším, dokázal zvíťaziť trikrát a premožiteľa našiel len v disciplíne 100 m voľný spôsob.
Silný ročník „97“: Ročník 1997 sa do dejín klubu už neraz zapísal zlatými písmenami, no prechod do kategórie dospelých je pre každého plavca ťažký. S nástrahami 50 m bazéna sa najlepšie vyrovnal Filip Levický, ktorý svoju všestrannosť potvrdil v disciplíne 100 m znak, v osobnom rekorde obsadil 5. miesto. V rovnakej disciplíne sa do desiatky vtesnal aj Matej Micikáš, keď časom 1:09,77 min. skončil ôsmy. Tretí zástupca úspešného ročníka Tibor Hodbod síce nemá optimálnu formu, ale 11. miesto na 100 m prsia určite má svoje kvality.
Najhodnotnejšia medaila: Daniela Gribaničová, Terézia Terifajová a Lea Diničová zaplávali to, čo od nich tréneri očakávali, i keď v silnej konkurencii to stačilo len na tretiu desiatku výsledkových listín. Vyšla už hviezda našej najmladšej generácie - Lenka Melničáková potvrdila v ročníku 2003 aj európske kvality: na 100 m prsia získala najhodnotnejšiu medailu v bronzovom lesku vo svojej doterajšej kariére za výkon 1:43,47 min.

SkryťVypnúť reklamu

MAJSTROVSTVÁ VÝCHODU

Dvadsaťpäť plavcov humenského klubu sa predstavilo na Majstrovstvách východoslovenskej oblasti, ktoré sa konali v Spišskej Novej Vsi a boli aj kvalifikáciou o postup na republikové šampionáty v jednotlivých kategóriách. Humenčania si vybojovali jedenásť pódiových umiestnení.
Osem kovov Semanca: Medzi dvadsaťštyri najlepších na Slovensku sa takmer s určitosťou zaradí Peter Semanco, ktorý si úlohu matadora zobral na plecia so všetkou vážnosťou a získal osem medailí. Suverénne dominoval v znakárskom šprinte na 50 m, 100 m voľný spôsob, 100 m polohové preteky a 200 m znak, druhý doplával na svojej prvej 800-ke voľným spôsobom a 50 m prsia, tretí na stredných tratiach 200 m prsia a 400 m polohové preteky.

Ubral 15 sekúnd: Pódium zaznamenal aj Tomáš Horvát, ktorý si v disciplíne 100 m motýlik prepísal svoj osobák o takmer 15 sekúnd a právom si vyplával 2. miesto. Detské čľapotanie sa už vytráca zo štýlu Sáry Čajbikovej, čo dokázala aj ziskom 3. miesta na 100 m polohové preteky. Tretí skončil po dlhej dobe aj Samuel Hudák na 400 m polohové preteky v osobnom maxime 6:22,62 min. Naši zverenci dosiahli 81 individuálnych zlepšení, čo znamená, že práca trénerov Kirchnera a Ladislava Láncoša padá na úrodnú pôdu.

SkryťVypnúť reklamu

POĽSKÝ DOBRODZIEN

Najmladší reprezentanti Plaveckého klubu Humenné sa zúčastnili medzinárodných pretekov o „Pohár starostu mesta Dobrodzien“. Síce únavná, viac ako 500-kilometrová cesta prebiehala v dobrej nálade plnej očakávaní a viery v čo najlepšie výsledky. Mladší žiaci (na Slovensku patria do špičky) pod vedením trénera Mariána Tomahogha sa v konkurencii rovesníkov z Poľska a Ukrajiny predstavili vo výbornom svetle a priviezli si vzácnu kolekciu deviatich medailí.

V akcii najmladší: Kategória 12-roční: Daniela Gribaničová vyplávala dve strieborné medaily v znakárskych tratiach (50 a 100 m). V disciplíne 200 m polohové preteky si zaknihovala najhodnotnejší bodový výkon svojej kariéry. Peter Semanco sa presadil v prsiarskych disciplínach na 50 a 100 m, zhodne s bronzovými medailami.
Kategória 11-roční: „Zlatá“ piraňa Lea Diničová v motýliku opäť nenašla premožiteľky a právom si vylovila zlaté medaily za 50 a 100 m. Výkon 1:29,48 min. na 100-metrovej trati ju posunul už na tretie miesto na Slovensku. Medailovú zbierku si rozšírila stále viac sa presadzujúca Terézia Terifajová ziskom dvoch bronzových na 50 m prsia a 100 m polohové preteky. Štvrtá doplávala na 100 m prsia. Znakárska nádej Sarah Čajbiková neostala nič dlžná svojej povesti príkladnej bojovníčky a z poľských vôd vylovila bronz na 100 metrov a štvrté miesto v šprinte na 50 m (je v prvej päťke slovenských tabuliek). Horúcou kandidátkou na medaily bola aj slovenská aktuálna dvojka celkového poradia (roč. nar. 2003) Lenka Melničáková, no šťastena a najmä rozhodnutie organizátora o spojení troch ročníkov do jednej kategórie rozhodli, že sa musela uspokojiť „len“ so štvrtým miestom na 50 m prsia. Potešila výkonom 1:42,00 min. na 2-násobnej trati, čím vytvorila slovenské maximum jej kategórie v roku 2012. Kristína Gajdošová a Nina Vološinová sa síce medailovo nepresadili, ale výkonmi v prvej desiatke prispeli výborným výsledkom klubu na tomto podujatí.

PODKARPATSKÉ VOJVODSTVO

V hlavnom meste Podkarpatského Vojvodstva sa konali plavecké preteky pri príležitosti XX. výročia založenia klubu „Sokol Rzeszów“. Medzi 18 tímami z Ruska, Ukrajiny, Slovenska a domáceho Poľska bolo aj 13 plavcov Plaveckého klubu Chemes Humenné (tréneri: Marián Tomahogh, Ján Pencák a Zoltán Kirschner). V troch kategóriách si Humenčania vyplávali sedem cenných kovov.

Výborný Babjak: V kategórii mužov sa vo výbornom svetle predviedol Martin Babjak, ktorý v celkovom poradí podľa bodov FINA (Svetová plavecká federácia) obsadil 2. miesto. Sumárne mal tento talentovaný plavec na hrudi dve strieborné a rovnaký počet bronzových medailí. Najhodnotnejší výkon zaplával v disciplíne 100 m polohové preteky v osobnom maxime 1:02,63 min.

Boj o reprezentáciu: Mladší juniori bojujú o miestenky do reprezentačného výberu. Prezentovali sa striedavými úspechmi, ktoré v tejto fáze prípravy ešte nemusia nič znamenať. Filip Levický ukázal optimálnu formu na 100 m voľný spôsob, keď vo vyrovnanom osobnom rekorde 58,68 sek. získal 5. miesto, v celkovom súčte bodov štvorboja obsadil deviatu priečku. Matej Micikáš potešil účasťou v A-finále na 50 m znak konečným 6. miestom. Prsiar Tibor Hodbod sa vtesnal do najlepšej desiatky a na 100 m trati doplával ôsmy. Adam Tóth sa klasifikoval v druhej desiatke výsledkových listín.

Deväť osobákov: Starší žiaci síce na medailové stupne nedosiahli, ale zaplávali deväť osobných rekordov. V tomto ukazovateli prekvapila Kristína Horvátová, ktorá sa konečne presadila v kvalitnej konkurencii (tesne za prvou desiatkou). Patrícia Koškovská si na 100 m polohové preteky za čas 1:25,93 min. vybojovala 8. miesto. Peter Semanco opäť posunul hranice svojich možností a vo všetkých rozplavbách skončil v druhej desiatke. Daniela Gribaničová uzavrela prvú desiatku v disciplínach 100 m znak a 100 m polohové preteky.
Zlepšenie o 12 sekúnd: V najmladšej kategórii sa míľovými zábermi zlepšuje Terézia Terifajová, ktorá v poľských vodách už na druhých pretekoch v rade potvrdila medailové ambície. Až 12-sekundový zlepšený osobák (1:29,29 min.) znamenal na 100 m PP striebro, Zbierku doplnila bronzom na 100 m prsia. Motýlik je dominantou Ley Diničovej, ktorá si na najkratšej 50-m trati za výkon 39,80 sek. zabezpečila bronzový stupienok. Šieste miesto Lea al-Ahdala v znakárskom šprinte, či trináste Kristínky Gajdošovej v krátkej polohovke ukázali v úvode sezóny zlepšenia.

Príďte na ANDRITZ CUP 2012

Všetkých priaznivcov plávania pozývame na plavecké preteky. Zvláštna pozornosť je v tejto sezóne sústredená na 17. november 2012, kedy sa Humenné stane dejiskom medzinárodných pretekov „CENA PLAVECKÉHO KLUBU - ANDRITZ CUP 2012“. Začiatok oboch pretekov je o 9.00 hod. Všetkých priaznivcov športu v humenskom krytom bazéne vítame.

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Komerčné články

 1. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 2. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 3. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
 4. Prišli na to, že odpad je cenný
 5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 6. Všetkým lepí pred voľbami
 7. Najlepšie poviedky domácich autorov
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Významné holandské firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily
 2. Toto je dokonalosť! Objavte výhody tepelných čerpadiel
 3. Všetkým lepí pred voľbami
 4. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
 5. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
 6. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
 7. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
 8. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 180
 2. Všetkým lepí pred voľbami 7 844
 3. Hladinka smeruje do Košíc! 7 609
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 063
 5. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 121
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 114
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 513
 8. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 2 964

Blogy SME

 1. Simona Regecová: Požičaným autom po Čiernej Hore - časť druhá
 2. Rado Surovka: O čom sú vlastne voľby ? Aj tie v sobotu.
 3. Boris Vanek: Keď počítač ukradne prácu...
 4. Juraj Kumičák: Politikum III - Matovič
 5. Radoslav Medzihradský: Trošku inak o politike a spoločnosti
 6. Martin Turčan: Nesmieš zúfať, musíš iba dúfať, že trikrát bolo dosť. Vyhraj voľby a môžeš všetko
 7. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (5/7)
 8. Martin Škopec Antal: Mentálne zbúraniská Igora M. a generovanie egomaniakov
 1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 838
 2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 38 004
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 314
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 190
 5. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 780
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 730
 7. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 21 478
 8. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 21 140
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Simona Regecová: Požičaným autom po Čiernej Hore - časť druhá
 2. Rado Surovka: O čom sú vlastne voľby ? Aj tie v sobotu.
 3. Boris Vanek: Keď počítač ukradne prácu...
 4. Juraj Kumičák: Politikum III - Matovič
 5. Radoslav Medzihradský: Trošku inak o politike a spoločnosti
 6. Martin Turčan: Nesmieš zúfať, musíš iba dúfať, že trikrát bolo dosť. Vyhraj voľby a môžeš všetko
 7. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (5/7)
 8. Martin Škopec Antal: Mentálne zbúraniská Igora M. a generovanie egomaniakov
 1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 838
 2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 38 004
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 314
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 190
 5. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 780
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 730
 7. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 21 478
 8. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 21 140
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu