Chodby Základnej školy Kudlovská v Humennom budú vzdelávať a vychovávať. Premenia sa totiž postupne na malé etnografické múzeum a galériu osobností regiónu. „Exponáty“ prinášajú do školy samotní žiaci a ich rodičia.
HUMENNÉ. Uplynulý týždeň rozložili na chodbe krosná. Keď v minulom školskom roku priniesla druháčka Diana Bilá, žiačka Základnej školy Kudlovskej, domov lístoček so žiadosťou, aby priniesla nejaký predmet, ktorý používali v domácnosti alebo pri práci jej starí či prastarí rodičia, jej otec ani na chvíľu nezaváhal. Spomenul si na staré, vyše deväťdesiatročné krosná v rodnej Habure.
„Pochádzajú z roku 1921. Tkala na nich moja babička a mama. Pamätám si na to ako chlapec,“ hovorí Andrej Bilý.
Keď krosná pred tridsiatimi rokmi doslúžili, rodine bolo ľúto vyhodiť ich. Dvakrát počas povodní stáli – obrazne povedané – po kolená vo vode, nasťahoval sa do nich červotoč. „Drevo treba ošetriť, žiadnu inú údržbu nepotrebujú. Sú funkčné,“ dodáva.
Spolu so školníkom Michalom Fogošom ich na začiatku uplynulého týždňa rozložili na chodbe na druhom poschodí.
„Krosná som videl, ba dokonca skúšal ako malý chlapec. Ešte začiatkom šesťdesiatych rokov tak tkala moja stará mama a mama. Páčilo sa mi pohybovať bardom, ktorým sa pribíjali nitky k plátnu,“ spomína Fogoš, rodák z Vinného. „Nemáme problém so skladaním, len nám chýbajú niektoré časti. Keď príde nejaká odborníčka nasnovať nite, bude sa dať na nich tkať,“ uisťuje nás.
Deti sa učia aj pozeraním
Riaditeľka školy Anna Kissová je presvedčená o tom, že takéto využitie beztak veľkých a prázdnych školských chodieb je výborný nápad.
„Zaviedli sme predmet regionálna výchova. Aby sme v deťoch prebudili hrdosť na svoju minulosť. Nástroje a náradie, ktoré kedysi bežne používali naši predkovia, upadajú do zabudnutia. Chceme deťom ukázať ručnú prácu, to, čo stroj nedokáže. Lebo v ručných výrobkoch našich starých rodičov je veľa energie,“ hovorí.
Rodičia spolu so žiakmi poprinášali množstvo zaujímavých vecí. Kúdeľ, hrnce, misy, mlynčeky, korýtka, cepy, detské hračky.
„Všetko postupne roztriedime podľa účelu a časového obdobia. Zriadime „izbu“ našich predkov s krosnami uprostred i kútik pracovného poľnohospodárskeho náradia,“ vysvetľuje.
Prechádzka chodbami bude prechádzkou po galérii významných ešte žijúcich osobností nášho regiónu.
Žiaci tam nájdu napríklad maliara Mikuláša Klimčáka, prvého prezidenta Michala Kováča či kardinála Jozefa Tomka.
Do premeny chodieb sa „kudlovčania“ pustia po častiach a postupne budú expozície dopĺňať. Do konca tohto školského roku by malo všetko stáť na svojich miestach.
„Všetky predmety označíme štítkom, vysvetlíme, čo, na aký účel slúžilo. Deti sa učia aj pozeraním,“ dodáva riaditeľka Kissová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín