Pre časté povodne tu štát a aj samotná obec vynaložili nemalé peniaze na úpravu a čistenie koryta potoka. Niektorí obyvatelia im, a paradoxne aj sami sebe, hádžu polená pod nohy. Koryto rieky zužujú a nahrávajú tak povodniam.
DLHÉ NAD CIROCHOU. Keď sa v obci rozvodní potok Hodkovec, voda sa vylieva do záhrad, dvorov a zaplavuje suterény rodinných domov. Obec s problémom zápasí už dlhé roky.
„Je to dané tým, že obec leží na rovine a má zlé spádové pomery. Po búrkach a dažďoch sa tu zlieva voda z blízkych Vihorlatských vrchov,“ uviedol starosta Ján Kníž (Smer).
Za sucha nenápadný potok Hodkovec sa po intenzívnych dažďoch mení na dravú rieku. Pred štyrmi rokmi dokázal za pár hodín zaplaviť suterény 15 rodinných domov, záhrady a dvory.
Od roku 2007 do roku 2009 v strede obce počas výstavby nového mosta vyregulovali potok kameňom a niektoré domy ochránili protipovodňovými múrmi.
„Slovenská správa ciest v spolupráci s obcou vybudovala pod štátnou cestou odľahčovací priepust. Vodohospodári za posledných desať rokov dvakrát čistili potoky v obci. Najproblémovejšie miesta sú už ale znova zanesené a pred nedávnom sme požiadali o ich vyčistenie. Máme podaný projekt na reguláciu ďalšieho problematického úseku,“ povedal Kníž.
Ohrozujú odtok vody
Hodkovec preteká stredom obce. Na niektorých úsekoch na oboch brehoch stoja v jeho dosť tesnej blízkosti rodinné domy, alebo sú tam záhrady. Kníž uviedol, že samosprávu vážne znepokojuje počínanie niektorých ľudí.
„Práve v miestach, kde je koryto potoka úzke, alebo má zanesené dno, vysypávajú odpad zo záhrad. Niekto si chce ochrániť svoj dom pred vodou a postaví si ochranný múr tak, že tým zúži koryto a vytvorí vode prekážku. Iní navážajú zeminu, a tak si na úkor koryta rozširujú svoj pozemok. Chcú väčšiu záhradu, no po dažďoch z nej bude väčší bazén,“ povedal.
Kým je Hodkovec v strede obce ukážkovo vyregulovaný, na mnohých miestach ľudia urobili akési lieviky. „Voda neodteká, a tak sa zdúva a vylieva sa,“ povedal Kníž.
Dodal, že zdvihnutý prst starostu je pre mnohých slabou motiváciou, aby sa umúdrili: „Vodohospodári nám prisľúbili, že čistenie Hodkovca dajú do plánu na budúci rok. Ak dovtedy prídu dažde alebo búrky, koho budú ľudia viniť? Vodohospodárov alebo obec, že sa nestarali?“
Všetko len so súhlasom vodohospodárov
Ľuboš Krno, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku potvrdil, že údržbu Hodkovca zaradili do návrhu plánu opráv a údržby na budúci rok. Udržiavať na vlastné náklady úsek, ktorý vyregulovali stavbári pri výstavbe mosta na ceste I. triedy, má Slovenská správa ciest.
Uviedol, že rozširovanie pozemkov vyvážaním zeminy je neprípustné: „Všetky žiadosti o úpravy musia byť odsúhlasené správcom vodného toku!“
Obyvatelia by mali pamätať na to, že vodohospodári môžu pri správe vodohospodársky významných vodných tokov využívať pobrežné pozemky až 10 metrov a pri drobných tokoch 5 metrov od brehovej čiary.
okiaľ ich pozemky hraničia priamo s korytom potoka, podľa zákona o vodách nesmú robiť nič, čo by mohlo ohroziť plynulosť odtoku vody. Za priestupky im pokutu do výšky 100 eur môže uložiť samotná obec.
Mapy povodňového ohrozenia a rizík
Samostatnou kapitolou je záplavové - inundačné územie. Krno vysvetlil, že jeho veľkosť určuje na návrh vodohospodárov orgán štátnej vodnej správy, ktorý odovzdá mapovú dokumentáciu príslušným stavebným úradom.
V tomto území totiž nesmú povoliť výstavbu obytných domov, občianskej vybavenosti, ale ani stavby, ktoré by mohli spomaliť odtok vody.
Na Hodkovci doteraz orgán štátnej vodnej správ záplavové územie neurčil. Vychádza ale z dostupných dokladov o pravdepodobnej hranici územia ohrozeného povodňami.
Takže ak niekto bude robiť čokoľvek, čo ohrozí plynulosť odtoku vody v koryte v tomto území, nebude mať obec problém tieto priestupky pokutovať do výšky 1 700 eur.
Na vymedzení inundačných území vodohospodári pracujú. Predtým však musia vypracovať mapy povodňového ohrozenia a mapy povodňových rizík.
„Zobraziť rozsah povodní záplavovou čiarou, ktorá je priesečnicou hladiny vody záplavy s terénom,“ vysvetlil Krno. „Mapy majú byť vypracované do decembra 2013,“ avizoval.
Dosť úzke koryto. Starosta upozorňuje, že za takýchto podmienok je jeho ďalšie zužovanie nemysliteľné.
Realita. Niektorí obyvatelia vyhadzujú do koryta potoka odpad a tým ohrozujú odtok vody. Obec ich môže za tento priestupok pokutovať.
Bez komentára. Tento úsek čistili vodohospodári pred dvomi rokmi. Dnes je zanesený hŕbami plastových fliaš. Foto: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín