Pýchu škôlky, telocvičňu, prerobia na denné centrum. Rade školy i rodičom sa to nepáči. Boja sa, že je to začiatok likvidácie predškolského zariadenia. Nesúhlasia s tým ani niektorí poslanci. Humenská samospráva totiž pred štyrmi rokmi kúpila dom na Štúrovej ulici špeciálne pre zriadenie denného centra na najstaršom sídlisku. Chátra...
HUMENNÉ. Stavebné úpravy v materskej škole na zriadenie centra vo výške 16 000 eur schválili poslanci na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva.
Rada školy vyjadrila nesúhlasné stanovisko so stavebnými úpravami a listom oslovila poslancov, ktorí sú jej členmi.
„Sme radi, že máme telocvičňu a maximálne ju využívame. Záleží nám na rozvíjaní pohybových aktivít detí. Odlišuje nás od iných škôl a je našou prednosťou a plusom. Mrzí nás, že o ňu prídeme,“ hovorí predsedníčka Rady školy Anna Kurejová, ktorá v Materskej škole Družstevnej učí.
Argument, že škôlku navštevuje len približne 40 detí v dvoch triedach, podľa nej neobstojí. „Nemohli sme prijať viac detí, lebo sme nevedeli, o aký priestor prídeme. Museli sme niektoré deti odmietnuť,“ hovorí.
Ani otázka rozdelenia nákladov na vykurovanie medzi škôlku a denné centrum nie je podľa nej dominantná.
„Máme nízku spotrebu energií. Nie sme škola pavilónového typu. Zdržiavame sa len v jednej budove, máme nové plastové okná a priestory využívame efektívne,“ dodáva.
Informácií niet
Rade školy chýbajú informácie. „Nevieme, aký režim bude v dennom centre. Nebudeme ich rušiť a prekážať si? Deti sa na dvore potrebujú vybehať, vyšantiť, nechceme ich obmedzovať. Bude sa denné centrum ďalej rozširovať? Kde umiestnime deti v prípade nárastu záujmu o škôlku, keď sa zrekonštruujú byty v domove mládeže? Sami sa pripravíme o deti v čase, keď sa hovorí o prechode na právnu subjektivitu?“ kladie predsedníčka Kurejová otázky, na ktoré nepozná odpoveď.
Rovnaké starosti trápia aj rodičov škôlkarov. „Rozhodlo sa o nás bez nás. Nikto nás neinformoval, čo sa bude diať. Dozvedeli sme sa o tom, až keď to už bola hotová vec. Obávali sme sa, že všetko speje k zániku škôlky,“ hovorí zástupkyňa rodičov v rade školy Nadežda Morvaiová – Doničová.
„Sídlisko sa omladzuje, detí pribúda. Pre rodičov je výhoda dať ich do škôlky v blízkosti a nie ich vláčiť cez celé mesto. Neustále počúvame, aká je pohybová príprava detí v školstve dôležitá, ako sa idú zvyšovať počty telesnej výchovy v školách, lebo deti sú obézne. To plus, to hotové, čo tu je, im idú zobrať,“ nechápavo krúti hlavou.
Rozdielne názory
Poslanci mestského zastupiteľstva Rudolf Gregorovič (nez.) a Jozef Babják (SDKÚ) pôsobia v rade školy. O dennom centre hlasovali rozdielne.
„Keď sa urobia stavebné úpravy, denné centrum bude mať samostatný vchod, priestory sa oddelia plotom a v objekte sa nebude fajčiť, nevidím v tom problém. Na súčasný počet detí sú priestory v škôlke luxusné,“ hovorí poslanec Gregorovič.
Deti môžu podľa neho cvičiť v triede, čo je štandardom v iných predškolských zariadeniach. Rozdelenie nákladov na vykurovanie pokladá za plus. „Môže to v budúcnosti znamenať pre škôlku záchranu,“ hovorí.
Jej rušenia sa neobáva. „Na sídlisku pribudnú mladé rodiny do upravených bytov bývalého domova mládeže. Spolužitie detí a seniorov môže byť obohacujúce. Starí rodičia sa deťom tešia.“
Poslanec Babják rušenie telocvične nepokladá za dobré riešenie aj vzhľadom na perspektívu pribúdajúceho počtu detí.
„Navyše mesto má objekt na Štúrovej ulici, ktorý kúpilo na tento účel. Projektové úpravy sú cenovo predimenzované, ale projekt sa určite dá upraviť,“ hovorí.
„Na rokovaní sa hovorilo napríklad o výmenníkovej stanici v susedstve škôlky. Určite by sme našli aj iné vhodnejšie priestory, napríklad v budove bývalej obchodnej akadémie. Preto som s týmto návrhom nesúhlasil,“ dodáva.
Čo s ním
Mesto kúpilo dom na Štúrovej ulici v roku 2009 za milión vtedajších korún špeciálne pre denné centrum. Na liste vlastníctva ho malo až vo februári 2010.
Keďže ide o bývalý majetok štátu, je na jeho predaj uložená päťročná blokácia. Projektová dokumentácia, vysúťažená elektronicky, rátala s nákladmi na rekonštrukciu vo výške 282 000 eur. Dom pomaly chátra. Čo s ním samospráva plánuje urobiť, sme sa na mestskom úrade nedozvedeli.
Bez odpovede ostali aj otázky v akom rozsahu budú stavebné úpravy v škôlke, kedy sa s nimi začne, kedy začne denné centrum fungovať a koľko seniorov ho bude navštevovať.
Magistrát ignoroval aj otázku, aký je jeho názor na to, že rodičia sa sťažujú, že deťom sa vezme telocvičňa. Michala Macková z tlačového referátu magistrátu potvrdila len to, čo je známe.
„MsZ v Humennom uznesením 236/2012 k Rozpočtovému opatreniu č. 5/2012 zo dňa 12.10.2012, schválilo rekonštrukciu časti MŠ Družstevná na denné centrum,“ uviedla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín