Poslanec mestského zastupiteľstva v Humennom Ivan Hopta (Úsvit) už nie je členom mestskej rady. Na návrh poslanca Milana Mňahončáka (Náš kraj) ho poslanci na ostatnom rokovaní zastupiteľstva odvolali. Za odvolanie hlasovalo vo verejnej voľbe 12 poslancov.
HUMENNÉ. Poslanec Milan Mňahončák návrh na odvolanie Ivana Hoptu odôvodnil slovami, že „nezastupuje obyvateľov mesta Humenné, ale svoje osobné záujmy“.
Hopta ako krajský poslanec za okres Humenné nezahlasoval na krajskom zastupiteľstve za odpredaj pozemkov pre Mňahončáka na rozšírenie parkoviska pri biznis centre.
V mestskom zastupiteľstve zase odchodom z rokovania chcel zmariť hlasovanie o vecnom bremene na tomto pozemku.
„Škodí obyvateľom mesta, nie mne. Veď biznis centrum i parkovisko budú slúžiť im,“ reagoval M. Mňahončák.
Priznal názorové rozpory s Hoptom, ale vylúčil, že by inicioval odvolanie Hoptu z mestskej rady ako revanš.
„Podporím každý návrh pána Hoptu, ktorý je rozumný a ja s ním budem súhlasiť,“ dodal.
Hopta: Dôvody sú smiešne
Poslanec Ivan Hopta považuje dôvody svojho poslaneckého kolegu na jeho odvolanie za „smiešne“.
„Ja sa svojím hlasovaním zodpovedám voličom a nie poslancovi Mňahončákovi. Za hlavný dôvod odvolania považujem dlhodobú snahu pani primátorky získať väčšinu v mestskej rade, čo sa jej napokon podarilo,“ uviedol.
„Nikto ma nenahováral. Nie som malý chlapec, aby mi niekto hovoril, čo mám robiť,“ povedal Mňahončák.
Podľa Hoptu je uznesenie o odvolaní v rozpore so zákonom o obecnom zriadení.
„V mestskej rade by mali byť zastúpené všetky politické strany, ktoré sú v mestskom zastupiteľstve,“ dodal.
Radu doplní nezaradený
Podľa primátorky Jany Vaľovej (Smer), uvoľnené miesto člena rady obsadí „nezaradený“ poslanec, teda taký, ktorý nie je v žiadnom poslaneckom klube. Nezaradení sú traja poslanci – M. Mňahončák, R. Gregorovič (nez.) a I. Hopta.
Na názor poslanca Hoptu, že jej údajne išlo o získanie väčšiny v mestskej rade, uviedla: „Poslanec Hopta za pôsobenia každého primátora v meste Humenné väčšinou hlasuje opačne, ako ostatní poslanci, takže jeho hlas vôbec nie je rozhodujúci. Poslanci sa zrejme rozhodli, že ho v tom naďalej nebudú podporovať. Ja ako primátorka mesta predkladám poslancom návrhy v zmysle, ako by malo mesto napredovať a fungovať, a väčšina poslancov za dobré návrhy vždy zahlasuje.“
Ambíciu stať sa členom mestskej rady Mňahončák podľa vlastných slov nemá.
„Neodvolával som ho preto, aby som sa ním stal ja. Ak návrh príde, prijmem ho. Veď preto som sa nechal zvoliť, aby som pracoval pre občanov,“ uzavrel.
Kompetencia voliť členov mestskej rady patrí mestskému zastupiteľstvu.
„Podľa zákona 369/1990, § 14, v zložení mestskej rady sa prihliada na zastúpenie politických strán, politických hnutí a nezávislých poslancov v mestskom zastupiteľstve. Mestský úrad zatiaľ nedostal žiadnu nomináciu na doplnenie za odvolaného poslanca,“ uviedla na sklonku minulého týždňa Michala Macková z tlačového referátu magistrátu.
Za účasť na zasadnutí mestskej rady poberajú jej členovia 50 eur. V minulom období rada zasadala približne desaťkrát ročne. V tomto roku plán zasadnutí rady a zastupiteľstva schválený nebol. Zasadnutia sa konajú nepravidelne.
Už po druhý raz
Poslanca Hoptu odvolali z mestskej rady už po druhý raz. Prvýkrát bol odvolaný počas druhého funkčného obdobia bývalého primátora V. Kostilníka.
V ostatných komunálnych voľbách získal zo všetkých poslancov najvyšší počet hlasov (2 204).
V mestskej rade je v súčasnosti sedem členov: J. Babják (SDKÚ-DS), M. Cehelská (nez.), M. Druga (Smer-SD), M. Kurťák (KDH), A. Semanco (ĽS–HZDS), D. Sukovský (Smer-SD) a J. Vaňo (nez.).
jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín