Po aule Gymnázia arm. gen. Ludvíka Svobodu v Humennom sa minulý pondelok prechádzali Ťapákovci, rytieri z Narnie, piráti z Karibiku, krstní otcovia, upíri, dalmatínci, ale aj trochu koketná Červená Čiapočka či dlhovlasí plavovlasí Herculesovia Poirotovia. Slávny Hemingwayov starec Santiago, ukonaný súbojom s rybou, si napokon zarepoval. Dve tretiny gymnazistov sa totiž premenili na „živé knihy“.
HUMENNÉ. Podujatie sa konalo v rámci Medzinárodného dňa školských knižníc.
Tému bola Kniha – kľúč k minulosti a budúcnosti. „Rozmýšľali sme, ako ju stvárniť, aby zaujala. Nám pedagógom skrsla v hlave myšlienka oživiť literárne postavy z kníh. Žiaci sa jej hneď chytili. Stvárňovali literárne postavy a boli veľmi kreatívni,“ pochválila žiakov učiteľka slovenského jazyka a literatúry na štátnom gymnáziu Antónia Stebnická.
Podmienkou bola literárna predloha
Do „živej knihy“ sa zapojili všetky prvácke, druhácke a tretiacke triedy a tiež kvinta. Rôznorodosť žánrov bola zrejmá, ale prevládli tie diela, ktoré mladí poznajú hlavne z filmového spracovania.
Učiteľka slovenčiny v tom však problém nevidí. „Myslím si, že aj keď si pozrú film, určite ich to motivuje k tomu, aby si neskôr prečítali knihu. Mnohí teraz zistili, že ich obľúbený film má literárnu predlohu a siahli po nej. Cieľom podujatia nie je vyberať len knihy, ktoré žiaci musia mať prečítané, ale aby si vybrali to, čo ich zaujíma a osloví. Takáto forma je motivačná,“ dodala A. Stebnická.
Dostatočne motivačná bola aj jednotka z literatúry pre najoriginálnejších a najkreatívnejších žiakov. O najlepších kolektívoch rozhodli hlasovaním samotní gymnazisti.
Klobúk od dedka, lupa od babky
Druháci z céčky sa všetci do jedného zmenili na Herculesa Poirota. „Je to naša obľúbená literárna postava. Spisovateľka je známa nielen v rodnom Anglicku. Prišlo nám to ako dobrý nápad na spropagovanie detektívky, ktorá môže byť tiež hodnotným a ceneným žánrom,“ povedal Jakub Banik z 2.C.
So zháňaním rekvizít problém nemali. „Lupa je od babky, fúzy sme si kúpili, dáždniky máme, oblek tiež. Klobúk je od dedka,“ dodal.
Michal Palčinský z druhej E bol úprimný. „Sme rytieri z Kroniky Narnie. Niektorí čítali, iní videli film a niektorí nemajú ani šajnu, čo to je. Máme oblečené tabardy, štíty, meče. Čítam veľmi rád,“ povedal s úsmevom.
Tretiaci z déčky siahli po slovenskej klasike. „Ťapákovcov sme si vybrali preto, aby sme znázornili klasickú slovenskú konzervatívnu dedinskú rodinu. Stvárnenie bolo úplne jednoduché, oblečenie, hrnce sme si priniesli z domu,“ povedala Petra Tichvoňová.
„A sami sme tak trochu Ťapákovci,“ dodala jej spolužiačka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín