Vedenie mesta dôvodí slabými hospodárskymi výsledkami a od zmeny si sľubuje skvalitnenie služieb. Časť poslancov je presvedčená o tom, že na prenájom nie je dôvod a boja sa zvýšenia cien pohrebných služieb .
HUMENNÉ. Poslanci sa otázkou ekonomického prenájmu domu smútku zaoberali na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva. Za prenájom zahlasovalo 13 z 23 poslancov.
Vedenie mesta navrhlo prenajať budovu domu smútku s vybavením a zariadením, pozemok pod ňou a budovu v susedstve, kde sídli predajňa pohrebných rekvizít.
Celkový ročný nájom je minimálne 15 000 eur bez DPH. Zmluva bude na dobu neurčitú, s trojmesačnou výpovednou lehotou zo strany prenajímateľa (mesta) a ročnou výpoveďou zo strany nájomcu.
Potenciálny záujemca bude zabezpečovať správu a prevádzkovanie domu smútku i vykopávanie a zasypávanie hrobov. Podmienkou je, aby mal živnostenské oprávnenie a osvedčenia o odbornej spôsobilosti na prevádzkovanie pohrebiska a pohrebnej služby. Musí predložiť aj cenník pohrebných služieb.
Prečo nie
Niektorým poslancom v predloženom materiáli chýbala finančná analýza hospodárenia technických služieb na úseku pohrebníctva.
„Dôvodová správa neobsahuje dôvody, prečo treba majetok prenajať. Môžeme len dedukovať. Nie je tu najmenší dôvod na to, aby mesto túto činnosť dalo do prenájmu,“ povedal na rokovaní poslanec Jozef Babják (SDKÚ-DS).
Poslankyňa Mária Cehelská je presvedčená o tom, že vypísaniu verejnej súťaže mala predchádzať verejná diskusia.
„Vôbec neriešime, za akých podmienok by mohli technické služby prevádzkovať tieto služby, už rovno hovoríme o prenájme. V ostatných dvoch rokoch boli ziskové. Koľkí ľudia budú prepustení?“ opýtala sa.
Poslanec Ivan Hopta (Úsvit) apeloval na to, že nikto nemá morálne právo schvaľovať akýkoľvek prenájom domu smútku, lebo to nemal vo volebnom programe. „Mali by sme dom smútku finančne podporiť tak, aby situácia bola lepšia,“ povedal.
Jeho návrh na stiahnutie materiálu z rokovania podporilo len 8 poslancov.
Poslanec Michal Babin (KDH) vyjadril obavu zo zvýšenia cien, zarábanie na pohreboch pokladá za “hyenizmus”. „Nestretol som sa s negatívnymi ohlasmi na dom smútku,“ povedal.
„Je to habaďúra na občanov. Až po čase sa dozvedia, o koľko viac budú platiť,“ povedal poslanec Juraj Vaňo (nezávislý).
Prečo áno
Naopak, časť poslancov prenájom obhajovala.
Viceprimátor Andrej Semanco (HZDS-ĽS) argumentoval tým, že sú povinní riadiť sa cenovým výmerom. Maximálne ceny za výkop hrobu a prenájom hrobového miesta schvaľuje zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja.
„Desať rokov sa trápime s nešťastnými pohrebnými službami,“ povedal.
Pavol Lopanič (Smer-SD) je presvedčený o tom, že suma získaná za prenájom sa dá efektívne použiť na zveľadenie cintorína.
Michal Druga (Smer-SD) upriamil pozornosť na ekonomické hľadisko. Pohrebné služby boli niekoľko rokov stratové. V ostatných dvoch rokov boli v zisku 1 218 a 1 852 eur.
„Nie je to taký zisk, aby nám vynahradil to, čo môžeme získať za prenájom,“ povedal a dal návrh, aby bol budúci nájomca zmluvne zaviazaný zachovať personálne obsadenie domu smútku existujúce ku dňu podpisu zmluvy.
Skvalitnenie služieb
Primátorka Jana Vaľová (Smer–SD) argumentovala v prvom rade kvalitou služieb.
„Už niekoľko rokov poukazovali mestskí poslanci na nedostatočne kvalitné pohrebné služby. Takisto sme na mestský úrad dostali od občanov veľa sťažností, ktoré sa týkali práve zlej kvality poskytovaných pohrebných služieb. Nikdy sa to ale neriešilo,“ uviedla Michala Macková z tlačového referátu magistrátu.
„Preto sme sa rozhodli ísť cestou prenájmu a zveriť tieto služby profesionálom, ktorí v týchto službách dlhodobo podnikajú. Oblasť pohrebných služieb je veľmi špecifická a veľmi citlivá na prístup,“ doplnila.
Ďalším z dôvodov, prečo chce mesto prenajať dom smútku je, že tieto pohrebné služby boli dlhé roky zo svojich príjmov poddimenzované.
„Pohrebné služby boli v roku 2009 v strate mínus 6 232 eur, v roku 2011 plus 852 eur. A aj preto sa služby a vzhľad cintorína nemohli zmeniť. My chceme dať občanom dôstojnejšie miesto na rozlúčku so svojimi blízkymi,“ dodala.
Názory
Ste spokojní so službami?
Na cintoríne sme sa pýtali Humenčanov na ich názor na prenájom domu smútku. Zaujímalo nás tiež, ako sú spokojní s technickými službami, ktoré sa o pohrebné služby i pohrebisko starajú v súčasnosti.
Natália Filipovičová
„Myslím si, že to prinesie zvýšenie poplatkov. Mám tu manžela, rodičov i syna. Na cintorín chodím roky a doteraz som bola vždy spokojná. Pracovníci sú ochotní a ústretoví. Mám telesne postihnutú dcéru. Umožnili mi ísť autom k hrobom. Nemám nijaké výhrady, som spokojná.“
Mária a Patrícia Foffové
„Určite to bude znamenať zvýšenie cien. Na cintorín chodievame len občas. Ľudia kradnú z hrobov, nič drahšie sa ani neodvážime priniesť. Spred dedkovho miesta v urnovom háji nám zmizla aj eurová kytička. Zišla by sa tu zvýšená ochrana, aj keď je samozrejmé, že pracovníci všetko ustrážiť nemôžu. Počas rekonštrukcie urnových múrov sa stalo, že sa pomiešali vence a kytice. Na našom mieste sme našli to, čo nám nepatrí.“
Erika Horáková
„Načo prenajímať? Všelijako rozmýšľam, ale rozhodné slovo ťažko povedať. Hádam by bolo lepšie, keby to ostalo technickým službám. Aj keď je pravda, že roboty majú dosť. Cintorín by mohli kosiť častejšie.“
l Denisa, 29 rokov
„Na to nie je čo povedať! Aby súkromník zarábal aj na smrti ľudí? Vari to nemôže fungovať tak, ako doteraz? V starej časti cintorína je sťažený prístup k niektorým hrobom, chodníky nie sú v poriadku.“
jo
Porovnanie
Ako je to v iných mestách
Pohrebníctvo v Michalovciach majú na starosti Technické a záhradnícke služby mesta Michalovce, ktoré patria pod mesto. Podľa hovorkyne mesta Ivety Palečkovej o zmene vlastníckych vzťahov ani o ekonomickom prenájme mesto neuvažuje.
V Snine sa o pohrebníctvo starajú Verejnoprospešné služby Snina, s. r. o. Podľa informácií z Obchodného registra SR je ich stopercentným vlastníkom Mesto Snina.
red.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín