Nielen mimozemšťan Dominik a Marťania, ktorí tancom pozdravili Zem, ale aj množstvo návštevníkov zvedavých na prvý sci-fi román Šťastlivec miestnej autorky Lenky Štiblaríkovej. Práve jej pričinením vzniklo samostatné oddelenie sci-fi a fantasy literatúry v priestoroch knižnice.
HUMENNÉ. „Keď ma jedného dňa knihy vytlačili z obývačky, povedala som si – a dosť! Je na čase rozlúčiť sa s nimi a podeliť sa o radosť z fantastiky s ľuďmi, ktorí jej radi podľahnú,“ odpovedala Lenka Štiblaríková – Goroľová na otázku, prečo sa rozhodla pridať do knižnice police a zaplniť ich knihami.
Vyštudovaná filologička s aprobáciou ruština – španielčina podľahla čaru sci-fi a fantazijnej literatúry počas štúdií v Bratislave.
„Zatúlala som sa do kníhkupectva v podzemí s príznačným názvom Brloh. Ohúrilo ma množstvo kníh a hier venovaných výhradne fantastike. Tento žáner, do nežnej revolúcie u nás takmer neznámy, zažil po páde socializmu nevídaný rozkvet. Do Brlohu som chodievala pravidelne a vždy som si odnášala tašku plnú kníh,“ hovorí.
Počas štúdia nepísala. „Nebol na to čas a priestor. Vôbec som si nemyslela, že autorom môže byť hocikto. Aj keď kto veľa číta, číta a číta, jedného dňa v ňom musí dozrieť myšlienka, že sa rozhodne niečo napísať,“ myslí si.
Beh cez prekážky
Hoci sa román Šťastlivec rodil rýchlo, tri-štyri mesiace, cestu autora od prvého slova po prvý výtlačok prirovnáva pani Lenka „k behu cez prekážky so slnečnými okuliarmi na očiach a s jednou nohou v sadre“.
„Začína sa veľkým odhodlaním a hmlistou predstavou o tom, čo všetko autora na dráhe čaká. Prekážok pribúda, cieľ je ďaleko a navyše sadra na nohe tlačí. Čo s tým? Jeden nápad by tu bol. Založiť si vlastné nezávislé vydavateľstvo a robiť všetko podľa seba,“ hovorí.
S priateľkou, tiež autorkou, tak aj urobili a prekážková dráha sa zmenila na maratónsky beh.
Román Šťastlivec získal prvé miesto v súťaži O poklad moravského sklepa v Brne a v minulom roku ho ocenili na Fénixcone. Pani Lenka za dôležité pokladá to, že ide o humorný príbeh, ktorý chce hlavne pobaviť.
„Nehľadá odpovede na životne dôležité otázky a netrápi čitateľa psychologickými sondami do duše,“ hovorí.
Jeho dej je „jednoduchý“: pozemšťana unesú mimozemšťania do vesmíru a je donútený pátrať po Zemi.
Spoznáva svet, v ktorom je šťastie obchodnou komoditou – dá sa kúpiť, predať, či ukradnúť. Mimozemšťania si ho navzájom odovzdávajú dotykom.
„Nemohla by som napísať román o láske zo súčasnosti. Realita bežného života ma nikdy veľmi nezaujímala a nikdy som o nej nečítala. Veď ju vidím na každom kroku, žijem ju. Hľadala som preto žáner, ktorý je iný. Nie to, čo stále máme okolo seba. Fantastika mi práve toto umožňuje a dáva,“ vyznáva sa.
Rovnovážny stav
Šťastie je, podľa pani Lenky, rovnovážny stav medzi veľkými hodnotami človeka, akými sú rodina, zdravie, práca a drobnosťami.
„Treba si vážiť maličkosti, drobnosti a tešiť sa z nich. To podstatné ostáva,“ hovorí.
„Poteší ma dobrá knižka. V sychravom počasí sa zvyknem zabaliť do hrubého županu a sadnem si k notebooku. Najprv si prečítam pozitívne správy od priateľov, a potom sa pustím do písania. Prenesiem sa duchom niekde úplne inde. Káva v ľavej ruke, myška v pravej,“ dodáva.
V súčasnosti má dopísané dva romány, tretí je na ceste.
Pani Lenka má jedno prianie. „Veľmi by som si želala, aby sa nám ešte za môjho života podarilo s niekým vo vesmíre skontaktovať. Nevravím, že verím na mimozemšťanov, ale myslím si, že život ako taký niekde vo vesmíre určite existuje. Možno nevyzerá ako inteligentný tvor, možno nechodí po dvoch nohách. Ale niečo tam určite je, možno nás zhora pozorujú,“ hovorí.
A so smiechom dodáva, že rada pôjde na stretnutie ako veľvyslankyňa dobrej vôle Zeme s knihou Šťastlivec v rukách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín