Autorské zhudobnené texty sám zahral aj naspieval. Učiteľ slovenčiny na humenskej obchodnej akadémii Michal Kurty nemá problém prísť na hodinu s gitarou v ruke.
HUMENNÉ. Pri jemne ironicko-smutnom rozprávaní o mužoch a ženách pod názvom ... a muž vstúpil do seba ... Michalovi Kurtymu asistovali v recitácii aj bývalé študentky. Zaujímavý projekt je z cyklu Poézia trochu inak. Na jeho príprave sa spolupodieľala slovenčinárka a divadelníčka Otília Semanová.
V knižničnom prostredí bol autor pre študentské publikum „striedmy“. Pre priateľov a známych v reštauračnom prostredí vraj pripravil rozprávanie o vzťahoch oveľa odvážnejšie a pikantnejšie.
Michal Kurty mal od gymnaziálnych čias slabosť pre hudbu. Spolu s Vladom Železňákom tvorili vlastné piesne. Na štúdiách na vysokej škole ho chytilo za srdce hudobné účinkovanie vo vysokoškolskom divadle.
„Dokonca som hral v jednej hre, kde ma zastrelili hneď v prvom dejstve. Zaskakoval som za chorého kolegu. V kapele záujem o poéziu a vlastnú tvorbu narastal,“ spomína.
Vlastné texty zhudobňuje doposiaľ. „Tento prúd nazývam minimalizmus a pesničky miniatúrami. Príbehy sú krátke a výstižné. Šansóny zachytávajú vážnu tému a príbehy. Niekedy stačí len krátky okamih, pohľad a text je na svete,“ zdôrazňuje.
So ženami je vraj kríž
Jemne ironicko-smutné rozprávanie o mužoch a ženách, manželoch a manželkách, milencoch a milenkách je koncipované s nadhľadom a istou dávkou humoru. Dopĺňa ho vizuálna prezentácia – fotografie či videá.
„So ženami je kríž. Ženy sú zvláštnejšie tvory. Chcel som mužom naznačiť, čo robiť. Chlapi sú iní, lepší. Nie sú takí malicherní ako ženy, sú zručnejší, tvorivejší. Vždy sa budem zastávať mužov,“ hovorí so všetkou vážnosťou.
„Nemám rád romanticko-sentimentálne príbehy. Viac sa mi páčia napríklad drsnorealistické ľúbostné básne Miroslava Válka,“ dopĺňa.
Okrem „terapeutického“ má prezentácia aj iné poslanie – popularizáciu poézie a umeleckého slova. V neposlednom rade ide o formu autorovej sebarealizácie. Priznáva, že má neskutočnú trému, a preto uprednostňuje komorné prostredie.
Michal Kurty už nosí v mysli nový projekt. „Nechcem prezrádzať podrobnosti. Bude to príbeh americkej ženy Ráchel, ktorá zabije svojho muža. Je zvláštny,“ hovorí tajnostkársky.
Na hodiny slovenčiny s gitarou
Michal Kurty je v prvom rade učiteľom. Slovenčinu vyučuje na obchodnej akadémii už 31 rokov.
„Získať študentov pre poéziu je veľmi ťažké. Veľmi málo čítajú, niektorí vôbec. Chcem ich na hodinách zaujať. Vyberám si príbehy. Napríklad balady. Keď ich zahrám, má to lepší dopad,“ hovorí.
Najviac sa mu osvedčil projekt, keď si žiaci sami pripravovali krátke pásma.
„Ešte s dvoma študentmi som nachystal beatnickú generáciu. Zaujala. Ale každá hodina sa tak robiť nedá. Musíme ísť podľa učebných plánov,“ dodáva.
V zálohe už ale má pre štvrtákov hodinu súčasnej pop poézie. Samozrejme, s gitarou.
Preslávili ho „prúpovídky“
„Prúpovídky“ obľúbeného učiteľa sú známe generáciám študentov.
„Hodiny s ním sú iné. Uvádza príbehy zo života, ktoré nám lepšie ozrejmia a vysvetlia látku,“ hovorí štvrták Filip Macháček.
„Zažívame spolu veľa srandy. Snaží sa, aby nás slovenčina bavila,“ pridáva sa Veronika Kozáková.
„S učiteľom Kurtym nemôže byť slovenčina neobľúbený predmet,“ myslí si Filip.
Na autorskom večere sa učiteľ študentom páčil.
„Nie sme zanietené poslucháčky poézie. Zaujal nás však už samotný názov. Boli sme milo prekvapené, lebo v takej polohe sme učiteľa ešte nevideli,“ dodáva Petra Palatášová.
Foto: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín