SNINA/HUMENNÉ. Na 19. ročník medzinárodného výtvarného festivalu, ktorý organizuje Galéria Andrej Smolák, prišli maliari, grafici, sochári a fotografi z Česka, Poľska, Ruska, Bieloruska, Ukrajiny, Bulharska, Rakúska, Cypru, Holandska a Iránu.
Ich tvorivý pobyt vyvrcholil galavečerom v Snine a svadbou na narodeninovej oslave Medovej baby v Novej Sedlici.
Iránsky umelecký fotograf Hessam priviezol do Humenného fotografické obrazy. Vystavili ich v Minigalérii hotela Karpatia.
Umelec žije vo Švajčiarsku. Do Bratislavy prišiel na návštevu k sestre. Zapáčilo sa mu mesto, krajina i ľudia.
„Fotografovať som začal ako 7-ročný chlapec a fotografujem po celý svoj život. Istý čas som pracoval aj ako interiérový dizajnér,“ povedal Hessam na vernisáži.
Jeho fotografie vznikajú na rôznych miestach sveta, ale nie sú kópiou reality.
„Dôležité nie je miesto a konkrétny objekt, ale cítenie, ktoré vyžarujú. Dôležitý je pocit, ktorý u diváka vyvolávajú,“ zdôraznil autor.
Jeho surrealistické a abstraktné fotografie hypnotizujú a prenášajú diváka do sveta fantastiky a imaginácie.
Možnosti fotoprístroja a experimenty so svetlom ho očarili. „Na filme sa mi nepodarilo naplno zachytiť citlivosť. Na digitálnom aparáte áno,“ povedal.
Atlas na námestí
Festival vyvrcholil v piatok v Snine slávnostnou vernisážou vytvorených diel a galavečerom. Predstavila sa na ňom mužská spevácka skupina Rusinija z Humenného.
Sninské námestie zdobila oceľová trojmetrová socha od rakúskeho výtvarníka Odina Mohammeda Rosenzweiga.
Bájny Titan Atlas niesol na svojich pleciach zemeguľu, ktorej životné prostredie sa necitlivými zásahmi ľudí zmenilo na žumpu.
Projekt galérie monumentálnych sôch je na lúke Medovej baby za Novou Sedlicou stále aktuálny. Dôkazom toho bola sobotňajšia oslava desiatych narodenín Medovej baby.
Sedemmetrová socha autora Mareka Žitňana je symbolom pracovitosti miestnych žien. Medovou babou prezývali Poľku Žofiu Maťašovskú, ktorá sa vydala za Rusína.
Po manželovej smrti sama vychovávala dve dcéry. Žila v lese, kde sa starala o 50 včelstiev a vyrábala med, ktorý predávala až do pernikárne v Pardubiciach.
„Keď sochu uvidela členka festivalového výboru Anna Didenko z Moskvy, na prvý pohľad sa do nej zamilovala a povedala: Ja choču na nej ženitsja,“ prezradil Andrej Smolák.
A tak sa v sobotu konala symbolická svadba. Svadobčanmi boli všetci účastníci festivalu, nechýbalo Trio Magurovcov a Folklórna skupina Starinčanka.
„Keď sa mohla istá Američanka zosobášiť s berlínskym múrom a istá Angličanka s Eiffelovou vežou, my sme si mohli dovoliť zosobášiť Annu s Medovou babou. Anna sa tak stala patrónkou tejto sochy,“ spresnil Smolák.
O rok sa bude konať jubilejný dvadsiaty ročník festivalu.
„Bude prebiehať po celom Slovensku a nevylučujem, že sa bude konať v Bratislave. Plánujem pozvať viacerých významných maliarov. Doposiaľ sa na festivalových ročníkoch vystriedalo vyše 450 autorov,“ uzavrel Andrej Smolák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín