Humenné zamestnalo na aktivačnú činnosť 50 uchádzačov o zamestnanie, do práce chodili len asi tridsiati. Ostatní maródovali. Ostali v evidencii a patrí im aj príspevok.
HUMENNÉ. Od marca do augusta zamestnala humenská samospráva 50 dlhodobo nezamestnaných na aktivačnú činnosť. Udržiavali čistotu a poriadok v meste, hrabali lístie, čistili rigoly, triedili odpad a podieľali sa na drobných opravách a údržbe mestského majetku.
Hneď od prvého mesiaca však rady aktivačných redli. Najčastejšou príčinou bola práceneschopnosť.
V apríli nepracovalo sedem a viac dní desať pracovníkov, v júni počet práceneschopných stúpol na sedemnásť. V júli maródovalo osem uchádzačov.
„Reálne ich do práce chodilo 36. Boli s nimi problémy, maródky,“ priznala Michala Macková z tlačového referátu magistrátu.
Podľa riaditeľky humenskej pobočky úradu práce Gabriely Karškovej to, že uchádzači využívajú práceneschopnosť ako dôvod nepracovať, veľmi ťažko dokazovať.
„Samozrejme, ak uchádzač okamžite po nastúpení na aktivačnú činnosť doručí doklad o práceneschopnosti, naozaj vzniká podozrenie, že pracovať nechce,“ povedala.
Z evidencie ho nevyradia
Humenský úrad práce napokon v šestnástich prípadoch od dohody o aktivačnej činnosti odstúpil. Väčšinou pre práceneschopnosť.
„Ak uchádzač o zamestnanie nastúpi na aktivačnú činnosť a stane sa práceneschopným na viac ako 30 kalendárnych dní, úrad od dohody s uchádzačom o zamestnanie odstúpi. Uchádzač zostáva v evidencii. Obec už ale nemá možnosť miesto po takomto uchádzačovi preobsadiť,“ zdôraznila Gabriela Karšková.
Ak uchádzač o zamestnanie odmietne nastúpiť na aktivačnú činnosť, z evidencie ho vyradia pre nespoluprácu.
Ochranný príspevok je oveľa nižší
Motiváciou pracovať nie je pre uchádzačov ani rozdiel medzi aktivačným a ochranným príspevkom. Kým aktivačný príspevok je 63,07 eura, ochranný príspevok pre osoby dlhodobo práceneschopné je 34,69 eura mesačne.
„Ak sa stane osoba zaradená na aktivačnú činnosť práceneschopnou, má nárok na ochranný príspevok od prvého dňa mesiaca, v ktorom jej práceneschopnosť presiahne 30 dní,“ vysvetlila Karšková.
Poberať súčasne aktivačný a ochranný príspevok sa vylučuje.
Nasadzujú nový systém
To, či aktivační pracovníci maródujú často aj v iných častiach Slovenska, sme sa nedozvedeli. Na Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny (PSVaR) nasadzujú nový informačný systém služieb zamestnanosti.
„Vzhľadom na to je zverejňovanie mesačných štatistických zisťovaní o štruktúre uplatňovaných aktívnych opatrení dočasne pozastavené,“ uviedla Veronika Černá z Ústredia PSVaR.
„Informácie o zneužívaní inštitútu aktivačných prác nemáme. Sekcia služieb zamestnanosti Ústredia PSVaR nie je oprávnená vykonávať kontrolu uchádzačov o zamestnanie, ktorí predložia trvanie dočasnej PN. Doklady tohto typu je uchádzač o zamestnanie povinný predložiť príslušnému úradu PSVaR, v ktorého evidencii sa nachádza,“ dodala.
Podľa Gabriely Karškovej, opodstatnenosť práceneschopnosti humenský úrad práce nekontroluje.
„V zmysle zákona môže posudkový lekár kontrolovať iba dodržiavanie liečebného režimu dočasne práceneschopného uchádzača, a nie jej opodstatnenosť. Práceneschopnosť vystavuje ošetrujúci lekár, ktorý je odborníkom na posudzovanie zdravotného stavu a nevyhnutnosť práceneschopnosti. V žiadnom prípade nemôžeme uchádzača obviniť, že sa prostredníctvom PN vyhýba práci,“ dodala.
Ministerstvo pripravuje zmeny
Podľa Barbory Petrovej z tlačového odboru ministerstva práce rezort v súčasnosti pripravuje návrh novely zákona o službách zamestnanosti.
„Zámerom bude okrem iného aj prehodnotenie nastavených podmienok pre ich poskytovanie tak, aby sa zvýšila efektívnosť a zabránilo sa ich zneužívaniu,“ povedala.
V čom budú zmeny spočívať však neuviedla.
Nebolo koho fotografovať
Od desiateho septembra prijala humenská samospráva na aktivačné práce ďalších 33 uchádzačov o zamestnanie.
Keď sme sa minulú stredu v Technických službách zaujímali, kde a pri akej činnosti si môžeme aktivačných odfotografovať, dostali sme odpoveď, že niet koho fotiť, lebo maródujú.
Zistili sme
Čo je aktivačná činnosť
Aktivačná činnosť formou menších obecných služieb pre obec je podpora udržiavania pracovných návykov dlhodobo nezamestnaného občana, ktorý je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi.
Uchádzač o zamestnanie môže vykonávať aktivačnú činnosť maximálne dvakrát.
Ak uchádzač o zamestnanie odmietne nastúpiť na aktivačnú činnosť, je vyradený z evidencie z dôvodu nespolupráce.
Ak uchádzač o zamestnanie nastúpi na aktivačnú činnosť a stane sa práceneschopným na dobu dlhšiu ako 30 kalendárnych dní, úrad od dohody s uchádzačom o zamestnanie odstúpi. V evidencii ostáva.
Úrad odstúpi od dohody aj v prípade, ak uchádzač o zamestnanie prestane byť poberateľom dávky a príspevkov v hmotnej núdzi, respektíve ak uchádzač o zamestnanie je vyradený z evidencie na vlastnú žiadosť, odchádza do iného členského štátu EÚ alebo sa umiestni na trhu práce.
red.
Pre ilustráciu
Aktivační v okresoch Humenné a Snina
K 13. 9. mal humenský úrad práce čo sa týka príspevku na aktivačnú činnosť formou menších obecných služieb uzatvorených 11 dohôd v okrese Humenné a 3 dohody v okrese Snina. Na tieto dohody je zaradených 115 dlhodobo evidovaných uchádzačov o zamestnanie z okresu Humenné a 29 z okresu Snina.
Celková zazáväzkovaná suma na týchto dohodách je 31 366,35 eura. Z tejto sumy úrad poskytuje obciam príspevok na:
– časť nákladov na osobné ochranné pracovné pomôcky,
– úrazové poistenie dlhodobo nezamestnaných občanov
– časť nákladov na pracovné náradie
– časť ďalších nákladov, ktoré súvisia s vykonávaním menších obecných služieb pre obec
– časť celkovej ceny práce zamestnanca, ktorý organizuje aktivačnú činnosť.
Okrem Mesta Humenné aktivačnú činnosť v súčasnosti realizujú v Humenskom okrese obce Ruská Poruba, Zbudské Dlhé, Víťazovce, Hankovce, Košarovce, Myslina, Porúbka, Karná, Kochanovce, Koškovce, v Sninskom okrese obce Strihovce, Stakčínska Roztoka, Stakčín.
red.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín