K veži tretieho najstaršieho humenského kostola pristavujú kanceláriu a hygienické zariadenie. Ukončenie prác je ohlásené na koniec októbra.
HUMENNÉ. Kostol postavili v 90. rokoch 19. storočia. Dnes ho využívajú spoločne veriaci z miestneho Reformovaného cirkevného zboru i evanjelici. Kostol zveľaďujú už niekoľko rokov.
Práce pokračujú podľa komplexného plánu obnovy kostola, ktorý vypracoval architekt Jozef Peley.
„Vymenili sme okná, zviedli sme ústredné kúrenie, urobili novú strechu, vymenili vnútorné dvere. Akceptovali sme návrh našich starších veriacich, aby sme k veži z východnej strany pristavali hygienické zariadenie. Farári sa museli prezliekať v predsieni kostola, čo bolo nedôstojné. Preto sme sa rozhodli zo západnej strany veže pristavať tiež kanceláriu. Takto vlastne kostol „poľudštíme,“ informoval Arpád Csontos, presbyter a seniorátny svetský sudca Reformovaného cirkevného zboru v Humennom.
Súčasťou stavebných prác bolo vybudovanie vodovodnej a kanalizačnej prípojky a tiež preložka elektrickej prípojky. Práce by mali byť ukončené v októbri.
V budúcnosti cirkevný zbor plánuje opraviť fasádu, vymaľovať interiér a vymeniť podlahu.
Reformovaná cirkev v Humennom združuje 127 veriacich, evanjelická 120, ale podľa štatistík sa k evanjelikom hlási až 379 ľudí.
Zistili sme
Zaujímavosti
K obnove reformovaného cirkevného zboru došlo v Humennom roku 1880. Mal názov Spojená protestantská dcérocirkev. Združoval reformovaných veriacich a evanjelikov.
V archíve reformovaného zboru sa zachoval pôvodný projekt kostola z roku 1886 od sninského staviteľa Augusta Uhra, vrátane kompletného rozpočtu. Kostol bol postavený v rokoch 1890 – 1898. Skladá sa z dvoch častí. l Najprv postavili modlitebňu, o osem rokov neskôr vežu. Modlitebňa sa začala stavať 1. mája 1890 položením základného kameňa a posviacka sa konala už 17. augusta toho istého roku.
Veža bola pristavená dodatočne. Gróf Andrássy venoval na jej výstavbu 20 000 tehál z vlastnej tehelne. Zakúpený bol aj 201-kilogramový zvon. V súčasnosti nie je funkčný. „Štyria veriaci z Černiny sa podujali vykonať verejnú zbierku na vežu kostola v Uhorsku. Celý rok chodili po reformovaných a evanjelických zboroch v Uhorsku a doslova po halieroch zbierali potrebnú sumu. Keď vošli do dediny, zastavili sa u richtára alebo na policajnej stanici, kde dostali povolenie, že môžu vykonávať zbierku,“ hovorí presbyter Arpád Csontos. Celkový výnos zbierky činil 1100 forintov.
V roku 1904 vypukol v susedstve kostola požiar. Zachvátil aj farskú budovu, ktorá stála pri kostole. Na prekrytie strechy ako protipožiarna zábrana boli použité tehly z grófskej tehelne. V súčasnosti však ich váha zapríčiňuje praskanie stropu. O rok neskôr venoval gróf Alexander Andrássy na výstavbu plota ďalších 4 000 tehál.
Reformovanému cirkevnému zboru patrilo v minulosti 10 hektárov pozemkov v extra a intraviláne mesta. Dnes z nich zostalo len 480 metrov štvorcových.
red
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín