SOBRANCE/BRATISLAVA. Nelegálna migrácia na slovensko-ukrajinskom pohraničí má za osem mesiacov tohto roka, oproti rovnakému obdobiu z vlaňajška, stúpajúcu tendenciu. Najviac zadržaných cudzincov uviedlo od januára do augusta 2012 ako svoju domovskú krajinu africké Somálsko.
"V roku 2011 bolo na slovensko-ukrajinskej štátnej hranici v 156 prípadoch pokusu o neoprávnené prekročenie štátnej hranice zadržaných 393 osôb, pričom za prvých osem mesiacov roku 2012 máme zadržaných až 397 osôb," uviedla hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej polície so sídlom v Sobranciach Agnesa Kopernická.
V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka teda došlo k nárastu zadržaných o 26,2 %.
Nelegálna migrácia na slovensko-ukrajinskom pohraničí mala v uplynulých rokoch klesajúcu tendenciu. Hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová na margo tohtoročného vývoja konštatovala, že vyvodzovať záver, či dochádza aktuálne k zmene trendu migrácie z poklesu na nárast, je zatiaľ predčasné.
"Pre takéto tvrdenie je potrebné dlhšie časové obdobie. Jednoznačne však došlo k nárastu počtu zadržaných z afrických krajín, konkrétne zo Somálska," poznamenala s tým, že od januára do augusta minulého roka zadržala polícia na hranici s Ukrajinou 77 Somálčanov.
V rovnakom období tohto roka ich bolo až 166. Ďalší zaistení cudzinci pochádzali vlani, ako aj v spomínanom období roka 2012, najčastejšie z Moldavska a Afganistanu.
Doklady zväčša nemajú
Údaje získané o spomínanej skupine cudzincov z Afriky však môžu byť podľa Baloghovej slov skresľujúce.
"Migranti zadržaní na zelenej hranici, ktorí uvádzali štátnu príslušnosť Somálska, pri sebe nemali žiadne doklady. Ich tvrdenie nie je možné, vzhľadom na situáciu v Somálsku, hodnoverným spôsobom potvrdiť alebo vyvrátiť, keďže tam neexistuje centrálna vláda a v krajine nefunguje žiaden centrálny orgán zabezpečujúci evidenciu obyvateľstva."
Zadržaní Somálčania prichádzajú na Slovensko pomerne často z Ruska a Ukrajiny. Pomocnú ruku pri ich ceste do strednej či západnej Európy im poskytujú medzinárodne organizovaní prevádzači.
"Cez slovensko-ukrajinskú hranicu prechádza východoeurópska migračná trasa a z oboch strán má dobré dopravné napojenie. Vzhľadom na uvedené predpokladáme, že nelegálna migrácia zaznamenávaná na zelenej hranici bude naďalej narastať," uzavrela Baloghová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín