Na humenskom jarmoku si ho počas prvých dvoch dní mohli vyraziť vlastnoručne samotní návštevníci.
HUMENNÉ. Za toliar sa kúpiť síce nič nedalo, ale okrem spomienkovej má aj zberateľskú hodnotu. Medzi ľudí sa dostalo len tristo kusov a podľa humenských numizmatikov ide o jedinečný počin na Slovensku. Razidlo si požičali z Kremnickej mincovne.
Oficiálny jarmočný toliar si mohli záujemcovia vyraziť vlastnoručne pri Fontáne lásky. Práve tam si rozložila svoje stanovište humenská pobočka Slovenskej numizmatickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied.
Najmladšia pobočka na Slovensku sa takto rozhodla zviditeľniť a spopularizovať numizmatiku medzi širokou verejnosťou.
„Je to unikátny počin. V žiadnom slovenskom meste sa podobná razba nekonala,“ hovorí predseda pobočky Jaroslav Zelinka.
Náradie na razenie zapožičala humenským numizmatikom Kremnická mincovňa zo svojho depozitáru.
„Razidlo sa skladá z príruby, razidla s averzom a razidla s reverzom. Na averze je erb mesta a text Slovenská numizmatická spoločnosť Humenné jarmok 2012. Na reverznej strane je kremnický toliar s vyobrazením svätého Ladislava, ktorý slúžil ako vzor pre toliar pre mincovňu z čias Karola Róberta z Anjou na začiatku 14. storočia,“ dopĺňa člen humenskej pobočky numizmatik Eugen Čiževský, držiac v ruke ťažké kladivo.
„Humenský jarmočný toliar má zberateľskú hodnotu. Je jedinečný. Nedá sa zovšeobecniť a je určený len pre túto príležitosť. Do obehu sa dostane len tristo kusov,“ zdôrazňuje predseda Zelinka.
„Máme záujem o zviditeľnenie mesta a o propagáciu našej činnosti. Toto je ideálna forma,“ dodáva. Humenská pobočka je najmladšou, len štvorročnou pobočkou na Slovensku a od 2011 ju pod svoje krídla prijala Slovenská akadémia vied.
Humenčania mali o toliar záujem
„Je to pamiatka, rarita, zaujímavosť. Mám doma zopár mincí, odložím si k nim aj túto,“ hovorí Milan Struňák, ktorý sa zahral na minciara medzi prvými.
„Pre šťastie. O takých desať rokov mi bude pripomínať humenský jarmok,“ vysvetľuje Alica Tkáčová, prečo s chuťou udrela kladivom po razidle.
„Zaujímajú ma mince. Otec voľakedy zbieral mince a pamätné si kupoval z Kremnice. Pre mňa bude mať hlavne spomienkovú hodnotu, synovia sa tešia, že majú vlastnú mincu, ktorú si vyrazili,“ hovorí Milan Mihaľov, otec 11-ročného Romana a 7-ročného Iva.
„Na pamiatku. V Humennom je to po prvýkrát. Chodievame na cesty, ale ešte sme sa s niečím podobným nestreli. Je to perfektné,“ jednohlasne dodávajú Tatiana Greňová a Ivana Varcholová.
O toliar bol záujem. Vyrazil si ho aj Milan Mihaľov so synmi Romanom a Ivom.
Tatiana Greňová a Ivana Varcholová. Razili pod odborným vedením numizmatika Eugena Čiževského. Foto k článku: Jana Otriová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín