Po tragickej dopravnej nehode pri osade v Zbudskom Dlhom, pri ktorej zahynul chlapček, je zjavné, že na úseku medzi obcou a osadou musia byť vodiči mimoriadne opatrní.
ZBUDSKÉ DLHÉ. Rodina Ferencovcov z osady v Zbudskom Dlhom prišla nedávno o 5-ročného syna Reného. Zomrel po zrážke s osobným autom na ceste vedúcej k osade.
Táto nehoda nemusí byť posledná. Každodenný čulý ruch na ceste totiž nahráva množstvu nepredvídateľných situácií.
Osada je za obcou. Školáci chodia do školy v obci najčastejšie pešo.
Starosta František Kopej (SNS) uviedol, že zabezpečili, aby deti ráno aj popoludní sprevádzali dospelí.
Ďalšou skupinou chodcov sú ľudia, ktorí sa do obce vyberajú na nákup alebo na úrad.
Vedľa cesty nie je chodník. Keďže je osada v extraviláne obce, na ceste II. triedy je povolená maximálna rýchlosť 90 km/h. A aj v tom vidia miestni problém.
„Málokto tak ide. Musíme dávať veľký pozor, keď schádzame z osady,“ povedal starý otec nebohého Reného.
Hazardujú
„V okolí osady chceme požiadať o zníženie rýchlosti na 70 km/h a o priechod pre chodcov,“ povedal Kopej.
Najlepším riešením by vraj bol chodník k obci. Už sa ním zaoberali, ale obec naň peniaze nemá.
Veľký pohyb ľudí a hlavne hrajúcich sa detí pri ceste potvrdil aj riaditeľ Správy a údržby ciest PSK, oblasť Humenné, Vasiľ Guzan. Upozornil aj na hazard miestnych, ktorí vodičom predávajú huby.
„Tlačia sa do cesty pred prichádzajúce vozidlá. V niektorých prípadoch svojím konaním dokážu zastaviť prichádzajúce auto. Je zázrakom, že v tom úseku cesty a pri obmedzovaní cestnej premávky tak dlho nedošlo k vážnej dopravnej nehode,“ povedal.
Dodal, že pred križovatkou z oboch strán osadili dopravné značky „Chodci“ s dodatkovou tabuľou 200 metrov.
Najlepšie riešenie je chodník
„Bolo by dobré, keby bol priechod pre chodcov kvôli vodičom vyznačený aj blikajúcim bezpečnostným systémom,“ povedal Kopej.
Guzan reagoval, že stojí približne až 13–tisíc eur a hodí sa skôr do intaravilánov miest a obcí.
„Osadiť ho v extraviláne by bolo neekonomické a v blízkosti osady by mohlo prísť k jeho rýchlemu poškodeniu a odcudzeniu,“ podotkol.
Priechod pre chodcov nevylúčil. Situáciu by podľa neho vyriešil chodník po pravej strane cesty nad cestným svahom za cestnou zeleňou v smere od obce Zbudské Dlhé.
K vybudovaniu chodníka sa viac ako k zníženiu rýchlosti prikláňa aj polícia.
Mali by zmeniť správanie
Prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik reagoval, že v kraji je viacero osád za dedinou, kde neznížili rýchlosť len kvôli tomu, že sa tam pohybuje viac chodcov. Na ich výskyt upozorňujú dopravným značením.
„Dopravný inšpektorát kladie väčší dôraz na vybudovanie chodníkov ako na znižovanie rýchlosti. Z hľadiska bezpečnosti má len čiastočný význam, pretože chodec sa pohybuje aj pri nižšej rýchlosti po cestnej komunikácii a tým je stále ohrozený,“ povedal.
Na druhej strane si ale dovtedy musia vstúpiť do svedomia aj ľudia z osady.
„Každý účastník cestnej premávky má svoje povinnosti. Teda nielen vodič, ale aj peší účastník,“ zdôraznil.
„Zatiaľ Okresný dopravný inšpektorát v Humennom navrhol v danom úseku cesty urobiť jednu zmenu. Aby výstražné značky Pozor chodci, ktoré tam sú umiestnené, boli zvýraznené reflexným podkladom. Zníženie rýchlosti sa nám javí skôr ako kontraproduktívne,“ uzavrel Džobanik.
Podľa miestnych by pomohlo, ak by pri osade znížili rýchlosť aspoň na 70 km/hod.
Obec, polícia aj cestári sa zhodli na tom, že najbezpečnejšie by bolo, ak by k osade viedol chodník.
Foto k článku: Anna Kornajová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín