Korzár logo Korzár Horný Zemplín

Rodinu, ktorej vzal anglický súd deti, si v Brekove vážia

Starosta, riaditeľka školy aj susedia z obce nechápu, ako mohli úrady v Británii zobrať solídnemu páru ich deti.

Babka Libuša Čonková a vnučka Daniela sú z rozhodnutia anglického súdu zúfalé.Babka Libuša Čonková a vnučka Daniela sú z rozhodnutia anglického súdu zúfalé. (Zdroj: SME - MIKULÁŠ JESENSKÝ)

BREKOV. Babka Libuša Čonková je zúfalá. Nie preto, že má zrazu na krku vnúčatá.

Ubíja ju bezmocnosť: „Ako mohli matke odobrať dojča? Keď bude treba, pôjdeme aj do Štrasburgu,“ hovorí vo východoslovenskej obci neďaleko Humenného.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve z Brekova pri Humennom sa do Veľkej Británie za prácou vybrala v júni jej rodina - Miroslav Goroľ, Veronika Čonková a päť detí. To, že im úrady zobrali deti, rodinu šokovalo a vystrašilo.

Telefonát a presun

O nešťastí sa deti na Slovensku dozvedeli od otca. „Telefonoval, čo sa stalo. Mama povedala, že sa domov bez našich súrodencov nevráti. Neviem, kedy sa uvidíme,“ pripája sa najstaršia Veronika (19). Po telefóne nasledovalo sťahovanie.

SkryťVypnúť reklamu

„Z Anglicka volal brat, aby odišli. Bál sa, že sociálka vezme aj ich. U babky sú v bezpečí,“ vysvetľuje Marián, strýko detí.

Štyri vnúčatá sedia zmätené na gauči, ťažko hľadajú slová. „Modlíme sa za nich, aby sa všetci spolu čo najskôr vrátili domov,“ hovorí cez slzy šestnásťročná Daniela.

Miroslav (14) je rozhodnutý odísť späť k strýkovi do Brekova. Babka s dedkom ho zbytočne odhovárajú. „Tu som smutný bez kamarátov.“

Štyri deti našli azyl v starých rodičov. FOTO SME - MIKULÁŠ JESENSKÝ.

Dobrá povesť

Do školy v Brekove chodia Miroslav a Michal, v septembri by mal nastúpiť aj Sebastián. Deti dosahujú dobré výsledky. „V starostlivosti nemôžeme rodičom nič vyčítať,“ tvrdí riaditeľka školy Marcela Koscelníková.

„Žijú skromne, ale rodičia sa im snažia zabezpečiť všetky pomôcky, dohliadajú na prípravu. Je mi ľúto ich mamy. Napriek tomu, že má desať detí, vzorne sa o ne stará.“

SkryťVypnúť reklamu

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny už požiadalo úrad v Humennom, aby prešetril podmienky, v ktorých detí vyrastajú. „Môžeme len potvrdiť, že deti, ktoré tu ostali, sú zaopatrené, všetko je v poriadku,“ hovorí riaditeľka úradu Gabriela Karšková.

Oficiálna kontrola

Fakty

Deti berú z rodín

  • striktné sociálne úrady vo Veľkej Británii si všímajú aj deti prisťahovalcov;

  • na ich prísnosť doplatilo aj zhruba 30 našich rodín;

  • deti končia v náhradnej starostlivosti, odkiaľ sú ponúkané na adopciu;

  • najčastejšou príčinou, prečo ich berú, je hrozba emocionálneho narušenia; stačí podnet od susedov rodiny;

Včera navštívil rodinu Stanislav Cina z Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Chystá informácie pre Medzinárodné centrum na ochranu práv detí.

„Doteraz nemáme informácie, prečo anglický súd rozhodol o odňatí detí. Môžeme však potvrdiť, že rodina žije slušne a majú dôstojné podmienky na zdravý vývoj detí a že odňatie detí môže narobiť viac škody ako osohu.“

SkryťVypnúť reklamu

Správa o odňatí detí zaskočila aj starostu Brekova Petra Mihaľka. „S touto rodinou neboli nikdy problémy, nie sú to asociáli, ktorí sa len priživujú. Rodičia sa o deti starali, platia dane a aj keď nemajú peniaze, dohodneme sa na splátkovom kalendári.“

Podľa starostu viac rodín z Brekova vycestovalo za prácou do Anglicka, Írska, Belgicka a len im to prospelo. „Sú to ľudia, ktorí chcú pracovať, len pre nich robota u nás nie je. Za zarobené peniaze si rekonštruujú domy, kupujú si autá, ich životná úroveň stúpa.“

Britskí sociálni úradníci sa nedajú presvedčiť

Stačí chvíľka a internet vychrlí množstvo odkazov na rodičov či deti, ktoré sa stali obeťami britských sociálnych úradníkov.

BRATISLAVA. Pred štyrmi rokmi utiekla Fran Lyon z Veľkej Británie. Mala 22 rokov a veľký strach, pretože v siedmom mesiaci tehotenstva jej sociálna pracovníčka povedala, že desať minút po pôrode jej dieťa zoberú.

Pre dieťa bola podľa úradníkov hrozbou, pretože sa v minulosti liečila na psychiatrii. Od štrnástich rokov, keď ju znásilnili, trpela depresiami a mala aj samovražedné sklony. Hoci od osemnástich bola oficiálne vyliečená a pred sociálnymi úradmi ju podporil jej psychiater, úradníkov nepresvedčila.

Podobných prípadov sú v Británii stovky. Televízia Channel 4 odhaduje, že v poslednom čase pred úradmi z ostrovov utieklo tristo až šesťsto rodín.

Rodičom Crystal Walton zobrali dcéru, keď mala rok. Jej otec si znepriatelil sociálnych úradníkov v roku 1999, keď sa oňho a jeho prvú manželku začali zaujímať, pretože ich syn spadol a poranil si vážne hlavu. Nikdy sa nepotvrdilo, že by bol týraný.

Walton odmietal úradníkov, pretože počas ich návštev dospával nočné služby. Vyhodnotili to tak, že nie je schopný sa o dieťa starať. Crystal bude mať v decembri osem rokov. Rodičia jej zriadili internetovú stránku s fotografiami. V odkaze na záver prosí ľudí, aby jej pomohli nájsť mamu a otca. Nepozná ich, pretože ju adoptovali.

Aj Winona Varney skončila s mladšou sestrou u adoptívnych rodičov. Po siedmich rokoch odluky sa jej ako šestnásťročnej podarilo cez sociálnu sieť nájsť biologickú mamu. Stretli sa tajne na železničnej stanici.

Winona podľa The Daily Telegraph zistila, že nie je pravda, že mama ju nechcela vychovávať, ako jej tvrdili adoptívni rodičia aj sociálni úradníci. Jej mama sa previnila tým, že v minulosti žila s mužom, u ktorého našli drogy. Úrady ich sledovali. Hoci partnera opustila a založila si rodinu, dcéry jej už nevrátili.

Podnikateľ Ian Josephs (80) na podobné príbehy upozorňuje a rodiny finančne podporuje. Žije v Monaku, odkiaľ poskytuje aj právne rady. Pre SME priznal, že ročne sa stretne asi s dvoma tisíckami prípadov nútených adopcií. Jeho pomoc už vyhľadali aj slovenské rodiny. 

Veronika Prušová

Za deti lobovala ambasáda

Veľvyslanec intervenoval na britskom ministerstve spravodlivosti.

BRATISLAVA. Slovenský veľvyslanec v Londýne Miroslav Wlachovský už vlani v decembri intervenoval na britskom ministerstve spravodlivosti v prospech našich rodín, ktorým deti zobrali sociálne úrady.

Potvrdil to hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel, podľa ktorého evidujú 38 prípadov, ako je rodina Čonkovcov. Každá mala viac ako dve deti, ktoré sa ocitli bez rodičov z rôznych dôvodov.

Zastupiteľský úrad sa o nich dozvedel len vďaka tomu, že si britské úrady chceli overiť o našich občanoch informácie. Ich partnerským úradom bolo pritom Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu pre deti a mládež.

Britskí úradníci ho viackrát obišli. Vraj preto, lebo sociálna starostlivosť v Británii je výhradne v kompetencii miestnych úradov a neexistuje inštitúcia, ktorá by mohla centrálne zasiahnuť.

Britská ambasáda v Bratislave hovorí, že úrady volia možnosť odobratia dieťaťa, len keď je vážne podozrenie zo zanedbania starostlivosti o dieťa. Problém vzniká rozdielnym pohľadom na to, ako má starostlivosť vyzerať. V Británii sú prísnejší.

Odlišnosti treba podľa ministerstva práce rešpektovať. „Treba však brať do úvahy aj to, či neexistuje v týchto prípadoch aj náhradné riešenie, a to pomocou príbuzných zo Slovenska,“ povedal hovorca ministerstva Michal Stuška.

Pomôcť môže aj osveta medzi ľuďmi, ktorí vycestovali alebo chcú cestovať do Británie. Treba ich upozorniť, aké problémy ich tam môžu čakať.

vev

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 550
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 020
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 725
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 623
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 709
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 831
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 550
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 020
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 725
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 623
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 709
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 831
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu