HUMENNÉ. Nachádzajú sa pod ťažkým kameňom telesné pozostatky grófky Antónie Vandernathovej? Zomrela na choleru? Čo sa stalo s jej dieťaťom? Bolo jej želaním, aby ju pochovali v lese na obľúbenom mieste, alebo ju pre urodzený pôvod jednoducho nedali do spoločného hrobu na cintoríne zvanom “cholernik”? Odpovede sa už asi nikdy nedozvieme.
Michal Kirschner, turista, značkár a amatérsky historik je presvedčený o tom, že grófku v roku 1831 naozaj pochovali v lese.
“V tom čase zúrila v krajine cholera. Pravdepodobne na ňu zomrela. Babička mojej manželky babka Vorobková neraz spomínala grófku, ktorej želaním bolo, aby miestom jej posledného odpočinku bolo obľúbené miesto v lese,” hovorí.
Predpokladá, že grófku ako urodzenú osobu nepochovali do spoločného hrobu na “cholerniku” v miestach dnešnej kalvárie.
Príbeh o 16-ročnej grófke Antónii, ktorá odišla z Košíc, lebo čakala nemanželské dieťa, vyhnali ju z kaštieľa, lebo bola nakazená cholerou a zomrela v lese aj s dcérkou Johannou, pokladá za málo pravdepodobný.
“Je to pekná legenda, ale mnohé v nej je neuveriteľné. Keď v Humennom s manželom vlastnili kaštieľ ako letné sídlo, kto by si dovolil vyhnať ju odtiaľ?” kladie si rečnícku otázku.
Podľa nepresne prepísaného maďarského textu na náhrobnom kameni ju tu dala uložiť práve dcéra Johanna, ale nie je vylúčené, že je tu pochovaná aj jej dcéra.
Obnovený hrob
Či sú pozostatky grófky pod ťažkým kameňom, nie je isté. Na sklonku leta v roku 1996 sa na naliehanie zberateľa pohľadníc Mariána Haľka pätica nadšencov Ján Jenčík, Eugen Vojvodinský, Dušan Šoltés a pán Michal podujala hrob obnoviť, o čom svedčia aj fotografie.
„Kameň bol posunutý. Spodnú dosku sa nepodarilo prevrátiť a zboku bolo vidieť, ako sa niekto snažil hrob podkopať. Možno vykrádači hrobov hľadali šperky. V bohatých rodinách sa mŕtvi nepochovávali s cennosťami, tie sa dedili,“ hovorí.
Na hrobe bol drevený kríž a miesto bolo zarastené. „Janko Jenčík vzal ručný navijak, hupcuk, a pomocou lana a kolov sme ťažký náhrobný kameň uložili tak, ako je teraz,“ opisuje.
Kríž a text s legendou o živote grófky umiestnili na hrobe začiatkom nového tisícročia Peter a František Laudovci.
„Nenašli sme žiadne fotografie, ako hrob vyzeral povedzme začiatkom dvadsiateho storočia. Domnievam sa, že bol ohradený a nachádzali sa tu lavičky. Ľudia boli vtedy hlboko veriaci. Predpokladám, že hrob bol udržiavaný ako pietne miesto,“ dodáva Michal Kirschner.
Vedeli ste?
Čo hovorí legenda
K rodu Vandernath sa viaže legenda a náhrobok v lese nad Humenným. Terézia a Jozef Gotthard Vandernath mali iba jedného syna Henrika, ktorý sa oženil s grófkou Antóniou Hoyosovou. Nimi sa táto vetva rodu končí.
Podľa legendy grófka Antónia čakala nemanželské dieťa a z humenského kaštieľa ju vyhnali. Uchýlila sa do Brestova k učiteľovi alebo bývalému sluhovi a tam porodila dieťa – dcéru. Obe zomreli a miesto posledného odpočinku našli práve na nezvyčajnom mieste, v lese vedľa cesty – kočovky.
jo, zdroj: Vihorlatské múzeum v Humennom
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín