Do Brekova prišli z Južnej Kórey, Kanady, Austrálie, Lotyšska, Francúzska a Česka. Medzinárodné tábory dobrovoľníckej práce, tzv. workcampy, organizuje u nás Občianske združenie INEX Slovakia už od roku 1993. V našich končinách sú dobrovoľníci už po štvrtý raz.
BREKOV. Mladí dobrovoľníci sa pridali k tridsiatke pracovníkov, ktorí v polročnom projekte obnovujú hrad.
„Murujeme, podieľame sa na archeologickom prieskume a upratujeme okolie hradu,“ približuje rozsah prác koordinátor projektu a riaditeľ Združenia na záchranu Brekovského hradu Stanislav Macinský.
Dvanásť mladých dobrovoľníkov sa podieľa hlavne na pomocných prácach. „Vytvoria reťaz a premiestňujú kamene zo strmých kopcov, pomáhajú pri archeologických aktivitách. Sú pre nás prínosom,“ hovorí.
Oprava hradných múrov prebieha pod dohľadom pamiatkarov.
„Nič si nedovolíme urobiť svojvoľne. Hrad by sa mal len konzervovať a nie dostavať. Zvnútra plánujeme odstrániť zeminu a vyrovnať priestranstvo. Musíme ale rešpektovať tempo archeologických prác, takže to môže trvať roky,“ hovorí Stanislav Macinský.
James a Marek pracujú v jame
Dvadsaťpäťročného študenta práva z austrálskeho Melbournu Jamesa Oczka priviedla na Slovensko zvedavosť.
„Zaujímala ma práca na hrade. Brekov bol najďalej, ale nijaký špeciálny dôvod na to, aby som si vybral práve toto miesto, nemám,“ hovorí perfektnou češtinou. „Otec je Čech. Na Slovensku som po prvýkrát.“
Prácu na archeologickej sonde si pochvaľuje. „V podstate sa bavíme. Kopeme, vynášame hlinu,“ dodáva.
V jame mu sekunduje 15-ročný školák Marek Burda z Dlhého nad Cirochou. Na hrad ho priviedol záujem o regionálnu históriu a túžba urobiť dobrú vec. Pomáha tu už od začiatku prázdnin.
„Plánujem tu chodiť celé prázdniny. Baví ma archeológia, zaujímam sa o ňu a Brekov bol najbližšie. Narazili sme na uhlíkovú vrstvu. Našli sme úlomky obhorenej keramiky,“ hovorí Marek.
Trojicu „archeológov“ dopĺňa Humenčanka Nadežda Daňová. Na prácu na hrade sa na úrade práce prihlásila zámerne.
„Môj brat pracuje na podobnom projekte na Jasenovskom hrade. Prácu archeológov som videla len vo filme, chcela som si to vyskúšať,“ hovorí.
„V niektorých sondách sa pipleme, inde postupujeme rýchlejšie. Chodíme do kaštieľa umývať naše nálezy. Nadobudla som určité skúsenosti,“ pochvaľuje si pani Daňová a priznáva, že naposledy bola na hrade ako školáčka.
Fyzická práca a túžba po poznaní
Budúci pilot Youngug Cho z Južnej Kórey je v Európe i na Slovensku po prvýkrát. „Veľmi sa mi tu páči. Každý je milý, snažíme sa navzájom si pomáhať,“ hovorí.
Učiteľka dejepisu z Kanady Veronique je už ostrieľaná dobrovoľníčka. Pracovala na Kube a v Turecku, u nás má ale premiéru. „Chcela som pracovať rukami a tu mám jedinečnú možnosť byť súčasťou odhaľovania histórie,“ vysvetľuje.
Lotyška Laura pracuje v kancelárii. „Mojou jedinou pohybovou aktivitou je pohyb desiatich prstov po klávesnici, tak som rada, že mám možnosť pracovať fyzicky. Teším sa, že som obklopená prírodou, spím v stane, sedím pri ohni. Verím, že počasie vydrží,“ hovorí.
Mladí ľudia obedujú priamo na hrade výlučne slovenské jedlá. Večere a večery si organizujú podľa vlastných zvyklostí a tradícií.
„Strava je výborná. Dnes ráno sme v kuchyni pripravovali pirohy. Na obed sme zjedli všetky. Veľmi nám chutili aj lievance,“ dodáva Laura.
Do dobrovoľníckeho slovníčka základných slovenských slov sa podľa Veronique dostalo aj slovko pivo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín