Klasicistický kaštieľ v Kamenici nad Cirochou vlastní Prešovský samosprávny kraj (PSK), ktorý doteraz nenašiel peniaze na jeho rekonštrukciu. Po dlhých rokoch, počas ktorých kaštieľ nahlodával zub času, sa ozval záujemca, ktorý ho chce kúpiť.
KAMENICA NAD CIROCHOU. Kaštieľ v Kamenici nad Cirochou z roku 1773 dal v obci postaviť rod Czákyovcov.
Posledné desaťročia je v ňom depozitár Vihorlatského múzea v Humennom. V budove sa nekúri, nepoužíva sa ani elektrina, budova je v havarijnom technickom stave.
Kaštieľ je národnou kultúrnou pamiatkou a od roku 2002 patrí Prešovskému samosprávnemu kraju. Jeho hovorkyňa Veronika Fitzeková potvrdila neoficiálne informácie, že o jeho kúpu niekto prejavil záujem.
Kaštieľ ale nie je na zozname prebytočného majetku PSK. Za taký ho musí najprv označiť správca, teda Vihorlatské múzeum.
To musí požiadať aj o jeho predaj, ktorý musí odobriť komisia kultúry a národnostných menšín pri zastupiteľstve PSK.
V prípade jej súhlasu musí s predajom súhlasiť aj komisia pre správu majetku. „V prípade súhlasného stanoviska musíme kaštieľ ako národnú kultúrnu pamiatku prednostne ponúknuť ministerstvu kultúry,“ uviedla Fitzeková.
Len ak ho ministerstvo nebude chcieť, môžu o jeho predaji a podmienkach obchodnej verejnej súťaže rozhodnúť krajskí poslanci.
Už v ňom nebude depozitár múzea
Fitzeková zdôraznila, že sú na začiatku celého procesu. Múzeum ešte kaštieľ za prebytočný majetok neoznačilo.
Podľa našich informácií ešte v máji sa rozniesli neoficiálne informácie o tom, že kaštieľ chce kúpiť súkromná osoba a zrekonštruovať ho za pomoci nenávratného príspevku z eurofondov. „Chce tam vraj aj nejakú reštauráciu,“ uviedol náš zdroj.
Záujemcu sa nám aj napriek našej snahe skontaktovať nepodarilo.
Faktom je, že po rokoch sa miesto, kde budú uložené muzeálne predmety, mení. Fitzeková uviedla, že múzeum už v minulosti žiadalo PSK o preloženie depozitáru v Kamenici.
Dôvodilo, že je ďaleko a kaštieľ je v zlom technickom stave. Fitzeková koncom minulého týždňa potvrdila, že predmety z depozitára premiestnia do Humenného.
Neurčia účel budúceho využitia
Cena kaštieľa ešte nie je známa. Fitzeková reagovala, že ešte nemajú znalecký posudok. Opýtali sme sa, čikraj podmieni predaj určením jeho budúceho využitia.
„Ak sa raz rozhodneme majetok predať, dosť ťažko môžeme ovplyvniť využitie budovy po predaji. Preto nezvykneme v podmienkach predaja určovať účel. Kaštieľ je však národnou kultúrnou pamiatkou, takže prípadný majiteľ bude mať obmedzenia v tomto smere,“ reagovala.
Starosta Kamenice nad Cirochou Alexander Bugyi (nez.) uviedol, že o nejakom záujemcovi síce počul, ale jeho meno nevie. V obci pred mnohými rokmi uvažovali, že by v kaštieli zriadili zariadenie pre seniorov, no nikdy o kúpu oficiálne nepožiadali múzeum ani kraj.
„Budem rád, ak kaštieľ prestane chátrať a niekto ho bude zveľaďovať,“ reagoval na margo možnej zmeny vlastníka.
Reality
Za koľko dnes kúpite kaštieľ?
Medzi množstvom realít na predaj na internete sa dajú nájsť aj kaštiele. Ceny sa rôznia podľa veku, rozlohy, technického stavu a aj polohy.
Renesančný kaštieľ pri Piešťanoch bol v ponuke za 500-tisíc eur, kaštieľ pri Leviciach za 547-tisíc, malý kaštieľ pri Cíferi za 288-tisíc eur.
Predaj kaštieľa nie je jednoduchou záležitosťou. Potvrdzuje to skúsenosť obce Kurima v okrese Bardejov. Tá vlastní polovicu kaštieľa, druhú získal reštitúciou súkromný vlastník.
Starosta Ján Bartoš (KDH) potvrdil, že kaštieľ je na predaj už viac ako tri roky. Hoci si ho obzerali mnohí, seriózneho kupca doteraz nenašli. Kaštieľ momentálne ponúka realitná kancelária za 130-tisíc eur.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín