Jej odhalenie predchádzalo otváraciemu koncertu 10. ročníka medzinárodných Humenských organových dní Štefana Thomána. V kostole Všetkých svätých sa publiku predstavil Mužský spevácky zbor sv. Efréma z Budapešti, jediné profesionálne hudobné teleso s byzantskými liturgickými spevmi u našich južných susedov.
HUMENNÉ. Pamätnú tabuľu odhalili Andrej Semanco (HZDS), zástupca primátorky, a Éva Czimbalmosné Molnár, generálna konzulka Maďarska na Slovensku.
Prítomní boli aj zástupcovia samosprávy z ukrajinského Užhorodu a maďarskej Mátészalky. Práve z nej pochádza akademický sochár Lájos Biró, autor pamätnej tabule s podobizňou klavírneho virtuóza.
„Aj v tejto osobnosti je ukrytý kus našej humenskej histórie, na ktorú môžeme byť právom hrdí,“ povedal pri odhalení viceprimátor Andrej Semanco.
Ako zdôraznila generálna konzulka Éva Molnár, hoci sme susedia, stále o sebe vieme veľmi málo a vytvorený obraz je často podmienený historickými stereotypmi.
„Pamäť národa si uchováva krivdy, avšak minulosť, ak ju poznáme a obraciame sa k nej s otvoreným srdcom, môže byť pevným základom spolupráce. Preto je dôležité vzájomné spoznávanie sa. Veľmi dôležité sú osobné kontakty, ktoré môžu vo veľkej miere napomôcť zbližovaniu národov,“ povedala bezchybnou slovenčinou.
Čakal päť rokov
Zámerom Mestského kultúrneho strediska v Humennom pod vtedajším vedením Petra Sopka bolo odhaliť pamätnú tabuľu s podobizňou umelca na stene farského kostola už v roku 2007, na piate výročie organového festivalu. Stalo sa tak až teraz.
Thomán však ostane pre mnohých Humenčanov a návštevníkov mesta aj naďalej neznámy, lebo busta je umiestnená vo foyer na poschodí domu kultúry a nie na vonkajšej stene budovy tak, ako tabuľa venovaná inému slávnemu Humenčanovi Ladislavovi Grosmanovi.
Festival s medzinárodnou účasťou
Organové dni nazvané podľa slávneho humenského rodáka Štefana Thomána patria k jedným z posledných podnetov v oblasti koncertného života v Humennom.
Impulzom na ich založenie pred desiatimi rokmi bolo povzniesť hrdosť obyvateľov mesta na svoju históriu, priblížiť rodákov, ich prínos, život a dielo a zároveň sa pripojiť k organovým festivalom na Slovensku.
Pričinením umelcov sa tento festival, načasovaný vždy na prázdninové mesiace a začiatok septembra, stal európskou záležitosťou.
Profil
Kto bol Štefan Thomán
Štefan Thomán bol klavírny virtuóz a hudobný pedagóg. Narodil sa 4. 11. 1862 v Humennom, zomrel 12. 9. 1940 v Budapešti. Jeho otec Dávid bol lekár.
Základné hudobné vzdelanie získal u miestneho farára-organistu v svojom rodisku. Gymnaziálne štúdiá absolvoval v Košiciach, kde súčasne súkromne študoval hudbu a hru na klavíri u českého skladateľa a pedagóga K. Hoditza.
V štúdiu hudby pokračoval na hudobnej akadémii v Budapešti v rokoch 1882-85, a to klavír u Ferenca Erkela, kompozíciu u Alexandra Nikolitsa a Róberta Volkmanna, ďalej sa zdokonaľoval v hre na klavíri u Franza Liszta, ktorého často sprevádzal po európskych veľkomestách počas koncertovania ako jeden z jeho najlepších a najobľúbenejších žiakov. Spolu navštívili aj Weimar, Bayreuth a Rím.
Po ukončení štúdia na hudobnej akadémii pôsobil na nej ako pedagóg (1888) a postupne sa vypracoval na jedného z najlepších klaviristov svojej doby a stal sa tak dôstojným pokračovateľom Lisztovho odkazu. Medzi jeho najznámejších žiakov patrili Béla Bartók a Ernest Dohnányi.
www.humenne.osobnosti
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín