Polovica prázdnin je za nami, letná turistická sezóna je v plnom prúde.
HUMENNÉ. Suvenírov a informáciíchtiví turisti, ktorí do mesta pricestujú vlakom alebo autobusom, by sa mali zastaviť v Zákazníckom informačnom centre na veľkej železničnej stanici.
Tam totiž v susedstve zástupkyne Železničnej spoločnosti Slovensko sedí pracovníčka Správy rekreačných a športových zariadení v Humennom (SRaŠZ).
Práve táto inštitúcia zabezpečuje prevádzku informačného centra, ktoré okrem informácií ponúka aj rôzne propagačné materiály a suveníry so symbolmi a dominantami mesta.
„V rozpočte máme na to vyčlenený neveľký objem finančných prostriedkov. Centrum nie je pre nás zdrojom zisku, ale snažíme sa pokryť náklady, čo sa nám darí. Staráme sa o to, aby sme mali vždy čo ponúknuť,“ hovorí riaditeľ správy Ján Ducko.
Mnohé suveníry si humenskými nálepkami zdobia svojpomocne.
Na odbyt idú tričká, Švejk i magnetky
Pohľadnice, mapy, brožúrky, reprezentačná kniha o Humennom, tričká, popolníky, magnetky, perá, kľúčenky, poháre, šálky, krígle, drevené pohľadnice, obrázky, cédečka, igelitky, keramické zvončeky či makety kaštieľa, ale aj soška dobrého vojaka Švejka pri slávnej humenskej pumpe so železitou vodou sú na predaj za prijateľné ceny.
„Najviac idú pohľadnice, hrnčeky, magnetky a mapy. Chodieva sem jeden mladík, ktorý pravidelne pred cestovaním príde kúpiť tričká. Už ho poznáme,“ hovorí pracovníčka železničnej spoločnosti, ktorá zaskakuje za dovolenkujúcu kolegyňu.
„Výber je naozaj veľký. Voľakedy nebolo ničoho. Mám už hádam všetko o Humennom. Aj Švejka, ktorému vnúčik odbil špičku topánky,“ hovorí Humenčanka Helena Andiľová.
„Príbuzným by som kúpila knihu o meste, deťom nejaké menšie suveníry. Páčil sa mi kalendár s pohľadnicami starého Humenného,“ odpovedá na otázku, čo by si vybrala na propagáciu mesta.
Bohatý výber si pochvaľuje aj Michal z Dlhého nad Cirochou. „Ako dar by som zvolil sošku Švejka,“ hovorí.
Informácie poskytujú aj na úrade
Na mestský úrad prichádzajú dva druhy cestovateľov - turisti zvonku a miestni, ktorí sa chystajú vycestovať za hranice mesta a potrebujú niečo na reprezentáciu.
„Máme pohľadnice, brožúrky, mapy, vlajočky, Knihu o dejinách mesta. Tlačoviny sú v slovenskom a anglickom jazyku,“ hovorí Nataša Mocáková, poverená vedením odboru kultúry, športu a mládeže.
Najväčší záujem je podľa nej o mapy. Informačné materiály sú staršieho i novšieho dáta. Najväčšej obľube sa podľa Mocákovej v súčasnosti teší brožúrka Chodníkom kultúrneho dedičstva, ktorú pripravili s partnerom z poľského Przemyśla.
Obsahuje informáciu o Przemyślských turistických chodníkoch a podrobne opisuje 10 stanovíšť prechádzkového chodníka v Humennom. Ten sa začína práve pri soche Švejka a je vyznačený modro-žltými farbami.
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín