Medzinárodný výtvarný plenér Insita 2012 vyvrcholil uplynulý týždeň vernisážou výstavy diel piatich autorov z troch krajín v priestoroch Vihorlatského osvetového strediska (VOS) v Humennom. Tvorivé úsilie 11 umelcov uzavrela improvizovaná výstava vytvorených obrazov a plastík priamo v areáli skanzenu. Plenér sa v Humennom konal už po ôsmy raz a ambíciou organizátorov je vytvoriť galériu insitného umenia pod holým nebom.
HUMENNÉ. Celý uplynulý týždeň sa v skanzene v humenskom parku rozliehal buchot kladív a naliehavý hlas píly. Areál ľudovej architektúry sa premenil na tvorivú dielňu, v ktorej priamo pred zrakmi návštevníkov jedenásti umelci zo štyroch krajín vytvárali svoje diela.
Martin Mešša z Komarova, Ján Špuler z Bobrova, Nina Harňáková z Bratislavy, Stanislav Polek z Košíc, Miroslav Janič z Radatíc a Jana Michalková z Jasenova zastupovali slovenskú umeleckú obec na tohtoročnom plenéri.
Zahraničnú zložku doplnil stály účastník plenéra István Kiss z maďarského Egeru, minuloročné účastníčky Zoryana Huculyak a Svitlana Starodubceva z ukrajinského Ľvova, Ana a Nataša Knjazovicové zo srbskej Kovačice. Práve poslednú dvojicu označila hlavná organizátorka plenéru Mária Mišková z VOS za „klenot“.
Zámerom je vytvoriť galériu pod holým nebom
„Máme takú dlhodobú myšlienku, aby sa skanzen obohatil o novú dimenziu – o plenérovú galériu plastík, sôch a malieb v priestore lesoparku v jeho susedstve. Výber účastníkov realizujeme na základe poznania výsledkov ich práce na súťažiach a výstavách. Snažíme sa vyberať kvalitu,“ uviedla.
Počas ôsmich ročníkov vytvorili umelci zo Slovenska, Maďarska, Poľska, Ukrajiny, Talianska, Francúzska, Bulharska a Ruska vyše 150 diel. Tento ročník bol na rozdiel od minulého komornejší a autori nepracovali na spoločnej téme.
Vytvorené diela sa stávajú majetkom humenského Vihorlatského múzea a dopĺňajú jeho zbierkový fond.
„Plánujeme nadviazať spoluprácu s Múzeom naivného umenia v Trebni v Slovinsku a je možné, že o rok prídu umelci aj odtiaľ. Múzeum organizuje veľké medzinárodné umelecké kolónie, v ktorých sú zastúpené aj iné svetadiely. Uvidíme, či sa dostanú aj do Humenného,“ dodala Mária Mišková.
„Klenot“ z Kovačice
Sprievodným podujatím plenéra je výstava piatich autorov z troch krajín v priestoroch VOS. Po prvýkrát sa na podujatí zúčastnili tvorcovia z Kovačice, malebnej banátskej dediny v srbskej Vojvodine, ktorej obyvatelia tvoria veľkú komunitu Slovákov.
K zakladajúcim osobnostiam svetoznámej Kovačickej školy insitného umenia patrí Ján Knjazovic (1925–1986), ktorý sa pohyboval na rozpätí sna a skutočnosti, jeho tvorba je poznamenaná poetickou imagináciou. Svoje obrazy podpisoval srdcom.
Jeho dcéra Ana pokračovala vo výtvarných postulátoch tvorby svojho otca a svoje obrazy podpisuje dvoma srdcami.
Podpisom troch sŕdc vstúpila do sveta umenia aj vnučka Jána a dcéra Any Nataša. Kombinuje dedičstvo a rodinnú pamäť s vlastným pocitom vnútorného sveta a jeho vzťahu so súčasnosťou.
Domáci i susedia
Plastiku vo výstavnom programe Insity 2012 zastupuje Andrej Gavula, rodák z Čabín. Pôvodným povolaním rušňovodič sa rezbárstvu začal intenzívnejšie venovať od roku 1988. Zobrazuje vidiecke i náboženské námety.
Svitlana Starodubceva z Ľvova začala maľovať v roku 1998. Do umeleckého sveta vstúpila až v dospelosti. Jej tvorba je ovplyvnená tradičným ukrajinským ľudovým umením.
Zvláštnosťou Starodubcovej tvorby je obrazová kompozícia výlučne do štvorcového formátu. Z diel Svitlany vychádza pozitívna energia.
Výstava potrvá do 12. augusta.
Jana Michalková z Jasenova. Na plenéri sa zúčastnila už päťkrát. Venuje sa podmaľbe na sklo. Popri tradičných ľudových a sakrálnych motívoch sa v ostatnom čase venuje aj moderným. Nevyhýba sa experimentu, niekedy do sklomaľby podkladá zrkadlo. „Nedávno som urobila madonu úplne netradične. Potrebovala som sa farebne vybúriť. Keď ju uvidela sestra, povedala, že je oblečená v župane,“ hovorí.
Ján Špuler prišiel z Oravy. Drevo vymenil za kameň. „Je trvácnejší. Musím byť opatrnejší, kameň je krehký. Námet prispôsobujem veľkosti a tvaru materiálu,“ povedal, keď mu pod rukami vznikala Pieta. Rezbárstvu sa venuje už 15 rokov. Siahnuť po kameni ho pred štyrmi rokmi inšpiroval Spišiak Tibor Gurin práve na plenéri v Humennom.
Foto k článku: Jana Otriová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín