HUMENNÉ. 299 nádejných literárnych tvorcov a 336 prác. To je bilancia XXXII. ročníka súťaže Literárne talenty, ktorú tradične organizuje Vihorlatská knižnica v Humennom. Zapojili sa do nej nádejní autori všetkých vekových kategórií z okresov Humenné, Snina a Medzilaborce. Koncom júna sa konalo vyhodnotenie súťaže.
Básnické súťažné práce hodnotil docent Marián Andričík z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (FF UPJŠ). Vo vekovej kategórii 6- 10-ročných autorov prvé tri miesta obsadili žiaci ZŠ Komenského zo Sniny Simona Regecová, Dáška Dlužaninová a Maroš Kyjovský.
Najkvalitnejšia bola podľa porotcu Andričíka druhá kategória (11 – 14 rokov), v ktorej bolo aj najviac ocenených.
Medzi nimi aj tohto roku dominoval Daniel Leňo so sériou tematicky i výrazovo rôznorodo ladených básní. „Ukazuje sa ako perspektívny autor a som presvedčený, že o ňom ešte budeme počuť,“ povedal.
Originálne uchopil veľa ráz spracovanú tému zimy druhý Peter Čišovský. Vlani ocenený Oliver Hrubovčák nesklamal ani tohto roku a získal tretiu cenu. Česť slabo obsadenej tretej kategórie (15 – 20 rokov) tak ako vlani, aj tohto roku zachraňovala Monika Hojdanová pokusom o autentickú lyrickú výpoveď.
O minimálnom záujme o písanie poézie v kategórii nad 20 rokov svedčí fakt, že do súťaže sa zapojila jediná autorka s dvoma duchovnými básňami bez výraznejšej literárnej hodnoty. V kategórii dospelých preto ceny udelené neboli.
Stredoškolákom sa písať nechce
Prozaické súťažné práce rozoberala a hodnotila Markéta Andričíková z FF UPJŠ v Košiciach.
Ako sa už stalo pravidlom, aj v tomto súťažnom ročníku sa do prozaickej časti súťaže zapojilo najviac autorov z 1. a 2. kategórie, teda žiakov 1. – 9. ročníka.
V prvej kategórii si trojicu cien podelili Filip Hovanec zo ZŠ Hrnčiarska, Romana Timková a Viktória Dzáková.
Autori druhej kategórie podľa hodnotenia porotkyne citlivejšie reagovali na aktuálne dianie v ich blízkosti či vo svete.
„Usilujú sa vyrovnať s rozmanitými negatívnymi ľudskými vlastnosťami, ktoré sa odrážajú v narušených medziľudských vzťahoch. Ako sa ukázalo, aj v tejto kategórii je najschodnejšia a najproduktívnejšia cesta humorná,“ povedala Andričíková.
Trojicu najúspešnejších tvoria prvý Samuel Merva, druhí Simona Boňková a Daniel Leňo a tretia Kristína Telepčáková.
V tretej kategórii ceny neudelili a v štvrtej kategórii prisúdili prvú cenu Petrovi Fogašovi za poviedkovo ladené príbehy zo života na dedine.
Súťažiacich písanie baví
Za tridsaťdva rokov trvania súťaže sa jej zúčastnilo množstvo nádejných literárnych tvorcov.
„Teší nás fakt, že autori nepíšu len na „požiadanie“, ale že ich písanie skutočne baví. Svedčí o tom skutočnosť, že sa viacerí „prepísali“ všetkými vekovými kategóriami a udržali si kvalitu svojich literárnych prác,“ uviedla zástupkyňa riaditeľky knižnice Helena Šramová.
Zámerom súťaže je podľa nej aj naďalej podporovať literárne snaženie všetkých, ktorí majú záujem o písané slovo a cítia potrebu v dnešnom pretechnizovanom svete prostredníctvom básničky alebo poviedky podeliť sa o svoje predstavy, pocity a túžby.
Podarilo sa vydať zborník, ktorý ilustráciami spestrili žiaci Základnej umeleckej školy v Humennom.
Autor: mv, jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín