Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Mladistvých za pitie policajti pokutujú alebo pokarhajú

Horúce letné večery lákajú prázdninujúcich chlapcov a dievčatá na zábavu, často spojenú s popíjaním alkoholu.

Deň zodpovednosti. Bol druhého júla na RÚVZ v Humennom.Deň zodpovednosti. Bol druhého júla na RÚVZ v Humennom. (Zdroj: jo)

Polícia ich potrestá pokutou, ktorú zaplatia rodičia alebo pokarhaním.

HUMENNÉ. Odborníci upozorňujú na to, že deti dnes začínajú piť veľlmi skoro. Potvrdzujú to aj slová Lenky Lesňákovej z oddelenia podpory zdravia na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Humennom.

„Keď chodíme po školách, deti sa priznajú, že rodičia nemajú problém ponúknuť ich – veď je Silvester, dajme si šampanské! Už desaťročné deti ochutnali alkohol. Deti sa často dostanú v domácom prostredí k alkoholu aj tak, že dopijú to, čo zostane po návšteve. Pre nás je alkohol kultúrna droga. Nesmie chýbať na oslavách, na svadbách. Keď niekto príde na návštevu, pýtame sa – čo si dáte? Deti sú tak odmala vedené k tomu, že prijímanie alkoholu je normálne a prirodzené. Problém je vtedy, keď strácajú medze,“ hovorí Lesňáková.

Alarmujúci je podľa nej fenomén víkendového opíjania sa mládeže. „Mladší si nechávajú kupovať alkohol od starších plnoletých kamarátov. Bez alkoholu sa už nevedia zabaviť. Potom sa od alkoholu dostávajú k ďalším drogám,“ hovorí.

„Dievčatá dobiehajú chlapcov. Strácajú sa rozdiely medzi pohlaviami. Máme problém preventívne zasahovať,“ dodáva.

Zdrap papiera

Zákon 219 hovorí o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov. Do osemnásť rokov platí všeobecný zákaz jeho požívania.

„Keď hliadka prichytí maloletého do 15 rokov pod vplyvom alkoholu, následky znášajú rodičia. Podľa VZN zákonný zástupca maloletého dostane rozhodnutím mesta sankciu. Pokuta môže byť do výšky 33 eur,“ vysvetľuje náčelník Mestskej polície v Humennom Marián Zub.

Vo vekovej kategórii mladistvých od 15 do 18 rokov je postihom pokarhanie! Zub otvorene hovorí, že je to pre mládež zdrap papiera.

„Bývalý náčelník Mestskej polície v Snine nám hovoril o prípade sedemnásťročnej dievčiny, ktorá má už podobných rozhodnutí zopár. A, samozrejme, nič si z toho nerobí,“ hovorí.

Zákon pripúšťa ešte jednu represívnu možnosť. „Ak by sa mladistvá osoba objavovala v policajných štatistikách častejšie, môžeme jej uložiť zákaz navštevovať verejne prístupné miesta a miestnosti, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje,“ hovorí náčelník Zub.

Jedným dychom však dodáva, že v doterajšej praxi sa s vydaním takéhoto rozhodnutia nestretol.

Aj ten, kto naleje alebo kúpi

V tomto roku mestskí policajti sankcionovali rodičov maloletých dvakrát. „Zákon hovorí aj o tom, že po 21. hodine sa maloleté osoby nesmú bez dozoru zákonných zástupcov zdržiavať na verejne prístupných miestach, kde sa podávajú alkoholické nápoje. V praxi však vieme, že to tak vždy nie je,“ hovorí Zub.

Pokutou do výšky 33 eur môžu byť postihnuté aj osoby, ktoré umožnia mladistvým piť. „Môže to byť čašník, ktorý predá alkohol neplnoletej osobe, ale aj plnoletá osoba z partie, ktorá kupuje alkohol mladším kamarátom,“ zdôrazňuje.

S alkoholom je úzko spojený vandalizmus. Podľa náčelníka Zuba sa pácha hlavne vo večerných a nočných hodinách na odľahlých miestach, najmä v školských a predškolských zariadeniach.

"Prednedávnom sme zasahovali v areáli Laboreckej ZŠ, kde sa zišla skupinka detí, ktoré pod vplyvom alkoholu ničili majetok. Vytrhávali parapetné dosky a pálili ich.“

Alkohol problémy nerieši

Podľa slov primára interného oddelenia Nemocnice Andreja Leňa v Humennom Vladimíra Koščáka platí – čím skôr sa začne piť, tým pevnejšie puto k návykovej látke sa vytvorí.

„Dnes deti začínajú piť veľmi skoro. V minulosti boli viac kontrolované a rodinné zázemie im poskytovalo väčšiu ochranu,“ hovorí.

Alkohol je útekom z reality. „Podľa našich skúseností po ňom siahajú najčastejšie mladiství z neúplných rodín, alebo rodín, kde je jeden z rodičov dlhodobo zamestnaný v zahraničí. Veľa zohráva frajerina, experimentovanie, snaha zaradiť sa do partie. Môže to byť aj nešťastná láska, neúspech v škole či nezdar pri hľadaní adekvátnej práce. Veľmi silnú úlohu hrá dedičnosť. Alkohol ale za nikoho ešte nikdy problémy nevyriešil,“ zdôrazňuje Koščák.

Ľudia pitie často taja. „Mnohým sa to darí úspešne tajiť roky. Je to pitie doma, sú to skriňoví alkoholici, ako im hovoríme. Najprv tolerujú veľkú dávku alkoholu, ale postupne je tolerancia čoraz nižšia. Znížená tolerancia ide ruka v ruke s pribúdajúcimi zdravotnými problémami. Pitie odhalíme rýchlo pečeňovými testmi. Vidíme to aj z výzoru, psychiky, správania, z laboratórnych vyšetrení,“ hovorí.

Pohodová, euforická duša sa mení na človeka agresívneho, upodozrievavého, násilného.

„Dnes je zákon voči ľuďom, ktorí pod vplyvom alkoholu ohrozujú iných, benevolentnejší. Aj zo strany zamestnávateľa sú oveľa menšie možnosti umiestniť takéhoto pacienta na liečenie. Deje sa to len so súhlasom dotyčnej osoby,“ zdôrazňuje Koščák.

Na cirhózu pečene zomrel aj 26-ročný mladík

Okrem tzv. stálic, ktoré privezie rýchla zdravotnícka pomoc na oddelenie pod vplyvom alkoholu aj dvakrát do mesiaca, sporadicky zachraňujú na internom aj mladých opilcov.

„Privezú k nám intoxikovaných mladistvých, ktorí sú v bezvedomí, nereagujú, ale dýchajú. Musíme ich dať na urgentné lôžko a musíme sledovať ich vitálne funkcie. Mali sme aj také prípady, keď prestávali dýchať. Keby boli v tej chvíli sami, mohli by zomrieť,“ hovorí primár Koščák.

„Nikdy neviete, kedy ide o život, keď je pacient v bezvedomí a nereaguje. Jeho stav sa môže veľmi ľahko zhoršiť,“ dodáva.

Hoci na oddelení doposiaľ nezaznamenali úmrtie z neúmerného požitia alkoholu, podľa primára Koščáka sú fakty alarmujúce.

„Mladí ľudia, tridsiatnici, štyridsiatnici, majú vážne zdravotné komplikácie z pitia alkoholu. Máme pacientov v tejto vekovej kategórii, ktorí sú v pokročilom štádiu cirhózy pečene. Museli k nej prísť minimálne desaťročným trvalým pitím. Videl som zomierať na aktívnu cirhózu pečene 26-ročného chlapca. Plakal, že chce žiť, ale už sa mu nedalo pomôcť,“ uzatvára.

ico

Všimli sme si

Piť zodpovedne

Kým k fajčeniu sa bez problémov prizná väčšina fajčiarov, o pití alkoholu hovorí otvorene málokto. Aj preto sa o zodpovednej konzumácii alkoholu hovorilo na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.

Do celoslovenskej kampane Deň zodpovednosti sa zapojil aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Humennom (RÚVZ). Cieľom kampane bolo zvýšiť povedomie ľudí o zodpovednej konzumácii alkoholických nápojov, o zdravotných dôsledkoch nadmerného užívania alkoholu, o tom, aký je orientačný čas odbúravania alkoholu v krvi. Záujemcovia si mohli dať zmerať krvný tlak a stanoviť množstvo tzv. GGT v krvi, ktorý ukazuje na poškodenie pečene.

„Ľudia sa ku konzumácii alkoholu nepriznávajú dobrovoľne. Je to intímna téma, tabu,“hovorí Lenka Lesňáková z úradu verejného zdravotníctva.

Pitie alkoholu sa nedá zakázať úplne, ale podľa Lenky Lesňákovej treba hovoriť o zodpovednej konzumácii. Všetky kampane o pití sa zameriavajú na ľudí starších ako 18 rokov, na mladšie vekové skupiny sa „zabúda“.

jo

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Komerčné články

 1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 2. Ako zvládnuť prechod?
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 4. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 5. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 8. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 1. Ako zvládnuť prechod?
 2. MSV v Brne predstaví inovatívne priemyselné technológie
 3. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
 4. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 5. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 6. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 7. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 8. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 23 639
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 516
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 9 660
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 5 638
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 5 131
 6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 786
 7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy 4 543
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 644

Blogy SME

 1. Blanka Ulaherová: Korunovaná mŕtvola, vzkriesený kohút a moje ďalšie nové poznatky z Portugalska
 2. Otilia Horrocks: "Len aby horšie nebolo "
 3. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
 4. Rado Surovka: Ešte nie je koniec ?
 5. Ján Serbák: Víťazom volieb je Peter Pellegríni
 6. Otilia Horrocks: Zopár miliónov na realizáciu košického parku, ktorý vzíde z prianí účastníkov dotazníka, tak propaguje svoj zámer Radnica Košíc.
 7. Alec Borový: Chorý muž na Dunaji
 8. Milan Buno: Aj to transrodové dievča je predsa človek... | 7 knižných tipov
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 401
 2. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 42 677
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 33 423
 4. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 593
 5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 22 015
 6. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 18 756
 7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 14 254
 8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 812
 1. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
 2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 6. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Fico nemá víziu, ktorá by zjednocovala značnú časť spoločnosti.

Ide najmä o zachovanie liberálnej demokracie.


1. okt
Peter Tkačenko

Ak to má byť inak, Šimečka s Pellegrinim musia predviesť naozajstnú politiku.


31m
Nobelova cena za fyziológiu alebo medicínu.

Ocenenie získali Katalin Karikó a Andrew Weissman.


21m
Víťaz volieb Robert Fico dostáva poverenie na zostavenie vlády od prezidentky Zuzany Čaputovej.

Stretne sa aj s lídrami iných strán.


TASR 2 h

Blogy SME

 1. Blanka Ulaherová: Korunovaná mŕtvola, vzkriesený kohút a moje ďalšie nové poznatky z Portugalska
 2. Otilia Horrocks: "Len aby horšie nebolo "
 3. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
 4. Rado Surovka: Ešte nie je koniec ?
 5. Ján Serbák: Víťazom volieb je Peter Pellegríni
 6. Otilia Horrocks: Zopár miliónov na realizáciu košického parku, ktorý vzíde z prianí účastníkov dotazníka, tak propaguje svoj zámer Radnica Košíc.
 7. Alec Borový: Chorý muž na Dunaji
 8. Milan Buno: Aj to transrodové dievča je predsa človek... | 7 knižných tipov
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 401
 2. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 42 677
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 33 423
 4. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 593
 5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 22 015
 6. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 18 756
 7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 14 254
 8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 812
 1. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
 2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 6. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu