Polícia ich potrestá pokutou, ktorú zaplatia rodičia alebo pokarhaním.
HUMENNÉ. Odborníci upozorňujú na to, že deti dnes začínajú piť veľlmi skoro. Potvrdzujú to aj slová Lenky Lesňákovej z oddelenia podpory zdravia na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Humennom.
„Keď chodíme po školách, deti sa priznajú, že rodičia nemajú problém ponúknuť ich – veď je Silvester, dajme si šampanské! Už desaťročné deti ochutnali alkohol. Deti sa často dostanú v domácom prostredí k alkoholu aj tak, že dopijú to, čo zostane po návšteve. Pre nás je alkohol kultúrna droga. Nesmie chýbať na oslavách, na svadbách. Keď niekto príde na návštevu, pýtame sa – čo si dáte? Deti sú tak odmala vedené k tomu, že prijímanie alkoholu je normálne a prirodzené. Problém je vtedy, keď strácajú medze,“ hovorí Lesňáková.
Alarmujúci je podľa nej fenomén víkendového opíjania sa mládeže. „Mladší si nechávajú kupovať alkohol od starších plnoletých kamarátov. Bez alkoholu sa už nevedia zabaviť. Potom sa od alkoholu dostávajú k ďalším drogám,“ hovorí.
„Dievčatá dobiehajú chlapcov. Strácajú sa rozdiely medzi pohlaviami. Máme problém preventívne zasahovať,“ dodáva.
Zdrap papiera
Zákon 219 hovorí o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov. Do osemnásť rokov platí všeobecný zákaz jeho požívania.
„Keď hliadka prichytí maloletého do 15 rokov pod vplyvom alkoholu, následky znášajú rodičia. Podľa VZN zákonný zástupca maloletého dostane rozhodnutím mesta sankciu. Pokuta môže byť do výšky 33 eur,“ vysvetľuje náčelník Mestskej polície v Humennom Marián Zub.
Vo vekovej kategórii mladistvých od 15 do 18 rokov je postihom pokarhanie! Zub otvorene hovorí, že je to pre mládež zdrap papiera.
„Bývalý náčelník Mestskej polície v Snine nám hovoril o prípade sedemnásťročnej dievčiny, ktorá má už podobných rozhodnutí zopár. A, samozrejme, nič si z toho nerobí,“ hovorí.
Zákon pripúšťa ešte jednu represívnu možnosť. „Ak by sa mladistvá osoba objavovala v policajných štatistikách častejšie, môžeme jej uložiť zákaz navštevovať verejne prístupné miesta a miestnosti, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje,“ hovorí náčelník Zub.
Jedným dychom však dodáva, že v doterajšej praxi sa s vydaním takéhoto rozhodnutia nestretol.
Aj ten, kto naleje alebo kúpi
V tomto roku mestskí policajti sankcionovali rodičov maloletých dvakrát. „Zákon hovorí aj o tom, že po 21. hodine sa maloleté osoby nesmú bez dozoru zákonných zástupcov zdržiavať na verejne prístupných miestach, kde sa podávajú alkoholické nápoje. V praxi však vieme, že to tak vždy nie je,“ hovorí Zub.
Pokutou do výšky 33 eur môžu byť postihnuté aj osoby, ktoré umožnia mladistvým piť. „Môže to byť čašník, ktorý predá alkohol neplnoletej osobe, ale aj plnoletá osoba z partie, ktorá kupuje alkohol mladším kamarátom,“ zdôrazňuje.
S alkoholom je úzko spojený vandalizmus. Podľa náčelníka Zuba sa pácha hlavne vo večerných a nočných hodinách na odľahlých miestach, najmä v školských a predškolských zariadeniach.
"Prednedávnom sme zasahovali v areáli Laboreckej ZŠ, kde sa zišla skupinka detí, ktoré pod vplyvom alkoholu ničili majetok. Vytrhávali parapetné dosky a pálili ich.“
Alkohol problémy nerieši
Podľa slov primára interného oddelenia Nemocnice Andreja Leňa v Humennom Vladimíra Koščáka platí – čím skôr sa začne piť, tým pevnejšie puto k návykovej látke sa vytvorí.
„Dnes deti začínajú piť veľmi skoro. V minulosti boli viac kontrolované a rodinné zázemie im poskytovalo väčšiu ochranu,“ hovorí.
Alkohol je útekom z reality. „Podľa našich skúseností po ňom siahajú najčastejšie mladiství z neúplných rodín, alebo rodín, kde je jeden z rodičov dlhodobo zamestnaný v zahraničí. Veľa zohráva frajerina, experimentovanie, snaha zaradiť sa do partie. Môže to byť aj nešťastná láska, neúspech v škole či nezdar pri hľadaní adekvátnej práce. Veľmi silnú úlohu hrá dedičnosť. Alkohol ale za nikoho ešte nikdy problémy nevyriešil,“ zdôrazňuje Koščák.
Ľudia pitie často taja. „Mnohým sa to darí úspešne tajiť roky. Je to pitie doma, sú to skriňoví alkoholici, ako im hovoríme. Najprv tolerujú veľkú dávku alkoholu, ale postupne je tolerancia čoraz nižšia. Znížená tolerancia ide ruka v ruke s pribúdajúcimi zdravotnými problémami. Pitie odhalíme rýchlo pečeňovými testmi. Vidíme to aj z výzoru, psychiky, správania, z laboratórnych vyšetrení,“ hovorí.
Pohodová, euforická duša sa mení na človeka agresívneho, upodozrievavého, násilného.
„Dnes je zákon voči ľuďom, ktorí pod vplyvom alkoholu ohrozujú iných, benevolentnejší. Aj zo strany zamestnávateľa sú oveľa menšie možnosti umiestniť takéhoto pacienta na liečenie. Deje sa to len so súhlasom dotyčnej osoby,“ zdôrazňuje Koščák.
Na cirhózu pečene zomrel aj 26-ročný mladík
Okrem tzv. stálic, ktoré privezie rýchla zdravotnícka pomoc na oddelenie pod vplyvom alkoholu aj dvakrát do mesiaca, sporadicky zachraňujú na internom aj mladých opilcov.
„Privezú k nám intoxikovaných mladistvých, ktorí sú v bezvedomí, nereagujú, ale dýchajú. Musíme ich dať na urgentné lôžko a musíme sledovať ich vitálne funkcie. Mali sme aj také prípady, keď prestávali dýchať. Keby boli v tej chvíli sami, mohli by zomrieť,“ hovorí primár Koščák.
„Nikdy neviete, kedy ide o život, keď je pacient v bezvedomí a nereaguje. Jeho stav sa môže veľmi ľahko zhoršiť,“ dodáva.
Hoci na oddelení doposiaľ nezaznamenali úmrtie z neúmerného požitia alkoholu, podľa primára Koščáka sú fakty alarmujúce.
„Mladí ľudia, tridsiatnici, štyridsiatnici, majú vážne zdravotné komplikácie z pitia alkoholu. Máme pacientov v tejto vekovej kategórii, ktorí sú v pokročilom štádiu cirhózy pečene. Museli k nej prísť minimálne desaťročným trvalým pitím. Videl som zomierať na aktívnu cirhózu pečene 26-ročného chlapca. Plakal, že chce žiť, ale už sa mu nedalo pomôcť,“ uzatvára.
Všimli sme si
Piť zodpovedne
Kým k fajčeniu sa bez problémov prizná väčšina fajčiarov, o pití alkoholu hovorí otvorene málokto. Aj preto sa o zodpovednej konzumácii alkoholu hovorilo na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.
Do celoslovenskej kampane Deň zodpovednosti sa zapojil aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Humennom (RÚVZ). Cieľom kampane bolo zvýšiť povedomie ľudí o zodpovednej konzumácii alkoholických nápojov, o zdravotných dôsledkoch nadmerného užívania alkoholu, o tom, aký je orientačný čas odbúravania alkoholu v krvi. Záujemcovia si mohli dať zmerať krvný tlak a stanoviť množstvo tzv. GGT v krvi, ktorý ukazuje na poškodenie pečene.
„Ľudia sa ku konzumácii alkoholu nepriznávajú dobrovoľne. Je to intímna téma, tabu,“hovorí Lenka Lesňáková z úradu verejného zdravotníctva.
Pitie alkoholu sa nedá zakázať úplne, ale podľa Lenky Lesňákovej treba hovoriť o zodpovednej konzumácii. Všetky kampane o pití sa zameriavajú na ľudí starších ako 18 rokov, na mladšie vekové skupiny sa „zabúda“.
jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín