Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Streda, 30. september, 2020 | Meniny má JarolímKrížovkyKrížovky

Mladistvých za pitie policajti pokutujú alebo pokarhajú

Horúce letné večery lákajú prázdninujúcich chlapcov a dievčatá na zábavu, často spojenú s popíjaním alkoholu.

Deň zodpovednosti. Bol druhého júla na RÚVZ v Humennom.Deň zodpovednosti. Bol druhého júla na RÚVZ v Humennom. (Zdroj: jo)

Polícia ich potrestá pokutou, ktorú zaplatia rodičia alebo pokarhaním.

HUMENNÉ. Odborníci upozorňujú na to, že deti dnes začínajú piť veľlmi skoro. Potvrdzujú to aj slová Lenky Lesňákovej z oddelenia podpory zdravia na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Humennom.

„Keď chodíme po školách, deti sa priznajú, že rodičia nemajú problém ponúknuť ich – veď je Silvester, dajme si šampanské! Už desaťročné deti ochutnali alkohol. Deti sa často dostanú v domácom prostredí k alkoholu aj tak, že dopijú to, čo zostane po návšteve. Pre nás je alkohol kultúrna droga. Nesmie chýbať na oslavách, na svadbách. Keď niekto príde na návštevu, pýtame sa – čo si dáte? Deti sú tak odmala vedené k tomu, že prijímanie alkoholu je normálne a prirodzené. Problém je vtedy, keď strácajú medze,“ hovorí Lesňáková.

Alarmujúci je podľa nej fenomén víkendového opíjania sa mládeže. „Mladší si nechávajú kupovať alkohol od starších plnoletých kamarátov. Bez alkoholu sa už nevedia zabaviť. Potom sa od alkoholu dostávajú k ďalším drogám,“ hovorí.

„Dievčatá dobiehajú chlapcov. Strácajú sa rozdiely medzi pohlaviami. Máme problém preventívne zasahovať,“ dodáva.

Zdrap papiera

Zákon 219 hovorí o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov. Do osemnásť rokov platí všeobecný zákaz jeho požívania.

„Keď hliadka prichytí maloletého do 15 rokov pod vplyvom alkoholu, následky znášajú rodičia. Podľa VZN zákonný zástupca maloletého dostane rozhodnutím mesta sankciu. Pokuta môže byť do výšky 33 eur,“ vysvetľuje náčelník Mestskej polície v Humennom Marián Zub.

Vo vekovej kategórii mladistvých od 15 do 18 rokov je postihom pokarhanie! Zub otvorene hovorí, že je to pre mládež zdrap papiera.

„Bývalý náčelník Mestskej polície v Snine nám hovoril o prípade sedemnásťročnej dievčiny, ktorá má už podobných rozhodnutí zopár. A, samozrejme, nič si z toho nerobí,“ hovorí.

Zákon pripúšťa ešte jednu represívnu možnosť. „Ak by sa mladistvá osoba objavovala v policajných štatistikách častejšie, môžeme jej uložiť zákaz navštevovať verejne prístupné miesta a miestnosti, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje,“ hovorí náčelník Zub.

Jedným dychom však dodáva, že v doterajšej praxi sa s vydaním takéhoto rozhodnutia nestretol.

Aj ten, kto naleje alebo kúpi

V tomto roku mestskí policajti sankcionovali rodičov maloletých dvakrát. „Zákon hovorí aj o tom, že po 21. hodine sa maloleté osoby nesmú bez dozoru zákonných zástupcov zdržiavať na verejne prístupných miestach, kde sa podávajú alkoholické nápoje. V praxi však vieme, že to tak vždy nie je,“ hovorí Zub.

Pokutou do výšky 33 eur môžu byť postihnuté aj osoby, ktoré umožnia mladistvým piť. „Môže to byť čašník, ktorý predá alkohol neplnoletej osobe, ale aj plnoletá osoba z partie, ktorá kupuje alkohol mladším kamarátom,“ zdôrazňuje.

S alkoholom je úzko spojený vandalizmus. Podľa náčelníka Zuba sa pácha hlavne vo večerných a nočných hodinách na odľahlých miestach, najmä v školských a predškolských zariadeniach.

"Prednedávnom sme zasahovali v areáli Laboreckej ZŠ, kde sa zišla skupinka detí, ktoré pod vplyvom alkoholu ničili majetok. Vytrhávali parapetné dosky a pálili ich.“

Alkohol problémy nerieši

Podľa slov primára interného oddelenia Nemocnice Andreja Leňa v Humennom Vladimíra Koščáka platí – čím skôr sa začne piť, tým pevnejšie puto k návykovej látke sa vytvorí.

„Dnes deti začínajú piť veľmi skoro. V minulosti boli viac kontrolované a rodinné zázemie im poskytovalo väčšiu ochranu,“ hovorí.

Alkohol je útekom z reality. „Podľa našich skúseností po ňom siahajú najčastejšie mladiství z neúplných rodín, alebo rodín, kde je jeden z rodičov dlhodobo zamestnaný v zahraničí. Veľa zohráva frajerina, experimentovanie, snaha zaradiť sa do partie. Môže to byť aj nešťastná láska, neúspech v škole či nezdar pri hľadaní adekvátnej práce. Veľmi silnú úlohu hrá dedičnosť. Alkohol ale za nikoho ešte nikdy problémy nevyriešil,“ zdôrazňuje Koščák.

Ľudia pitie často taja. „Mnohým sa to darí úspešne tajiť roky. Je to pitie doma, sú to skriňoví alkoholici, ako im hovoríme. Najprv tolerujú veľkú dávku alkoholu, ale postupne je tolerancia čoraz nižšia. Znížená tolerancia ide ruka v ruke s pribúdajúcimi zdravotnými problémami. Pitie odhalíme rýchlo pečeňovými testmi. Vidíme to aj z výzoru, psychiky, správania, z laboratórnych vyšetrení,“ hovorí.

Pohodová, euforická duša sa mení na človeka agresívneho, upodozrievavého, násilného.

„Dnes je zákon voči ľuďom, ktorí pod vplyvom alkoholu ohrozujú iných, benevolentnejší. Aj zo strany zamestnávateľa sú oveľa menšie možnosti umiestniť takéhoto pacienta na liečenie. Deje sa to len so súhlasom dotyčnej osoby,“ zdôrazňuje Koščák.

Na cirhózu pečene zomrel aj 26-ročný mladík

Okrem tzv. stálic, ktoré privezie rýchla zdravotnícka pomoc na oddelenie pod vplyvom alkoholu aj dvakrát do mesiaca, sporadicky zachraňujú na internom aj mladých opilcov.

„Privezú k nám intoxikovaných mladistvých, ktorí sú v bezvedomí, nereagujú, ale dýchajú. Musíme ich dať na urgentné lôžko a musíme sledovať ich vitálne funkcie. Mali sme aj také prípady, keď prestávali dýchať. Keby boli v tej chvíli sami, mohli by zomrieť,“ hovorí primár Koščák.

„Nikdy neviete, kedy ide o život, keď je pacient v bezvedomí a nereaguje. Jeho stav sa môže veľmi ľahko zhoršiť,“ dodáva.

Hoci na oddelení doposiaľ nezaznamenali úmrtie z neúmerného požitia alkoholu, podľa primára Koščáka sú fakty alarmujúce.

„Mladí ľudia, tridsiatnici, štyridsiatnici, majú vážne zdravotné komplikácie z pitia alkoholu. Máme pacientov v tejto vekovej kategórii, ktorí sú v pokročilom štádiu cirhózy pečene. Museli k nej prísť minimálne desaťročným trvalým pitím. Videl som zomierať na aktívnu cirhózu pečene 26-ročného chlapca. Plakal, že chce žiť, ale už sa mu nedalo pomôcť,“ uzatvára.

ico

Všimli sme si

Piť zodpovedne

Kým k fajčeniu sa bez problémov prizná väčšina fajčiarov, o pití alkoholu hovorí otvorene málokto. Aj preto sa o zodpovednej konzumácii alkoholu hovorilo na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.

Do celoslovenskej kampane Deň zodpovednosti sa zapojil aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Humennom (RÚVZ). Cieľom kampane bolo zvýšiť povedomie ľudí o zodpovednej konzumácii alkoholických nápojov, o zdravotných dôsledkoch nadmerného užívania alkoholu, o tom, aký je orientačný čas odbúravania alkoholu v krvi. Záujemcovia si mohli dať zmerať krvný tlak a stanoviť množstvo tzv. GGT v krvi, ktorý ukazuje na poškodenie pečene.

„Ľudia sa ku konzumácii alkoholu nepriznávajú dobrovoľne. Je to intímna téma, tabu,“hovorí Lenka Lesňáková z úradu verejného zdravotníctva.

Pitie alkoholu sa nedá zakázať úplne, ale podľa Lenky Lesňákovej treba hovoriť o zodpovednej konzumácii. Všetky kampane o pití sa zameriavajú na ľudí starších ako 18 rokov, na mladšie vekové skupiny sa „zabúda“.

jo

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 2. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 3. Toto jedlo si v čínskej reštaurácii objednávajú iba tí, ktorí sa vyznajú
 4. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 5. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 6. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 7. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 8. Regionálne poklady nájdete aj v Kauflande
 9. Slováci zisťujú, že mať plán je dobrá vec
 10. Chcete mať ekologickú domácnosť? Začnite od zelenej elektriny
 1. Leto 2020 zaplnilo Kúpele Piešťany slovenskými dovolenkármi
 2. Spolu
 3. Už deväť rokov duálneho vzdelávania v dm
 4. Brick Award 2020: Pocta kvalitnej tehlovej architektúre
 5. Union prepláca doplatky za lieky do 18 rokov neobmedzene
 6. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 7. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 8. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 9. Digitalizácia prinesie zmeny v doručovaní dobierok
 10. Silnú imunitu bez týchto troch látok nedosiahnete
 1. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 21 365
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 20 283
 3. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 19 125
 4. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 12 511
 5. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy 12 230
 6. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 857
 7. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom) 9 786
 8. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test) 9 487
 9. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 9 355
 10. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 225
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Developer sa chce zbaviť národnej kultúrnej pamiatky v centre Košíc

Novostavbu Mlynská bašta nalepenú na kino stavebný úrad povolil.

Torzo opevnenia desaťročie chátralo. Národnú kultúrnu pamiatku núkajú majitelia na predaj.

Košice Matovičovi: Cibuľové hody a cukrová vata na jarmoku nie sú kultúra

Pripomínajú podpriemerných improvizujúcich komikov, hovoria kultúrnici.

Takýto pohľad je v najbližšom čase nereálny. Premiér hovorí o limite 50 ľudí pre hromadné podujatie.
Oprava Jarkovej ulice a ukladanie dlažby.
Toto všetko skončilo v kontajneri.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Hromadné podujatia nakoniec nezakázali úplne. Začnú platiť sprísnené pravidlá

Do akvaparkov bude môcť aj v októbri prísť tisíc ľudí naraz.

Rúška sú oddnes na Slovensku povinnosťou.
Eskorta privádza bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici.
Stĺpček Petra Schutza

Premiér sa vyľakal, ale nie je to len jeho vina

Určite bolo rozumnejšie pripravovať sa v lete, než v septembri improvizovať.

Peter Schutz
Americko-kubánsky umelec Jorge Rodriguez-Gerada maľuje zdravotného pracovníka na veľkej ploche v newyorskej štvrti Queens v stredu 27. mája 2020.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop