Základná škola Kudlovská sa ako jediná škola v Humennom zapojila do projektu Múzea školstva a pedagogiky Zaostri na školu.
HUMENNÉ. Piataci a zopár deviatakov sa pod vedením učiteliek Jany Balážovej a Petry Šedzmákovej pustili do pátrania po histórii školy a snažili sa získať cenné historické fotografie.
Múzeam školstva a pedagogiky chce vytvoriť digitálnu mapu škôl a projekt Zaostri na školu, spoznaj jej históriu, jej v tom mal pomôcť.
„Na škole učím už 25 rokov. Len 5–6 kolegov prišlo na školu predo mnou, všetci ostatní sú mladší. Aj pre nich je dôležité spoznať históriu. No a deti si poznaním histórie budú vytvárať svoj vzťah k súčasnej škole,“ odpovedá učiteľka informatiky Jana Balážová na otázku, prečo je projekt dôležitý.
„Deti sa veľa dozvedeli o vtedajších aktivitách v škole. Čo bola spartakiáda, pionierske šatky, ako bolo členené vyučovanie. Vedia tak lepšie porovnať súčasný stav s minulosťou,“ hovorí dejepisárka Petra Šedzmáková.
Predchodkyňa stála na Kukorelliho ulici
Pátrači hľadali v Štátnom archíve a vo Vihorlatskom múzeu v Humennom.
„V archíve sme v regionálnej tlači našli článok z roku 1977 o slávnostnom otvorení školy. Jej predchodkyňou bola škola na Kukorelliho ulici (1966–1976). Humenčania ju poznajú ako drevárku. Jej priestory boli nevyhovujúce a škola sa musela presťahovať. Teraz je na jej mieste parkovisko oproti mestskému úradu. Niektorí učitelia prišli na Kukorelliho školu v roku 1965/66 zo Švermovky, kde boli stiesnené priestory. V múzeu sme získali najstaršiu fotografiu predchodkyne,“ hovorí učiteľka Balážová.
„Vďaka patrí bývalým kolegom – žijúcim pamätníkom. Jedným z nich je bývalý zástupca riaditeľa Ján Adamov, ktorý bol veľmi ochotný. Poskytol nám fotografie zo súkromného archívu a cenné informácie,“ dodáva.
Nedávna minulosť
Ako dlhovlasá siedmačka je na fotografii aj súčasná riaditeľka školy Anna Kissová.
„Som odchovankyňa Kukorelliho školy. Na fotke sme s triednou učiteľkou pani Kužmíkovou, ktorá bol zástupkyňou riaditeľa, keď som nastupovala do školy učiť. V pamäti sa nám vybavili mnohé veci. Boli sme jediná škola v Humennom, kde sa žiaci neprezúvali, lebo podlaha bola z naolejovaných dosák. V zime sme kládli drevo do kachľovca. Dnešným deťom sa zdá, akoby to bolo pred sto rokmi, ale ja ešte toľko nemám,“ smeje sa riaditeľka Kissová.
„Je to nedávna minulosť a dôkaz toho, ako sa všetko neuveriteľne rýchlo mení pred našimi očami.“
Pátrači priniesli aj fotografie z rodinných albumov
Piatačka Laura Sabolová so spolužiakmi „pátrala“ v archíve i v múzeu. „Boli sme aj na Švermovej škole, kde nám pri hľadaní pomáhali mená učiteľov. Napokon sme viac hľadali v kronikách, ako našli,“ hovorí.
„Keď sme prechádzali kroniky a hľadali mená učiteľov, pri každom sme našli skratku s. Nevedeli sme, čo to znamená. Potom sme prišli na to, že je to súdruh, súdružka,“ hovorí deviatačka Zuzana, ktorej na Kudlovskú chodila mama a jej dvaja súrodenci. „Je dôležité, aby sme vedeli, ako sa škola vyvíjala a čo bolo pred nami,“ dodáva.
Piatačka Zuzka Turcmanovičová prispela do projektu fotografiou z rodinného albumu. „Keď tu chodil môj otec, fotografovali sa pred školou. Školu navštevoval aj môj starší brat,“ hovorí.
Učiteľky i žiaci – pátrači sú odhodlaní vo svojom snažení nepoľaviť. „Projekt je otvorený a budeme v ňom pokračovať,“ uzatvára učiteľka Jana Balážová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín