HUMENNÉ. Ako pracuje novinár, ako hľadá tému, zháňa materiál, študuje problematiku a snaží sa zdokumentovať realitu – to všetko si mohli v máji vyskúšať žiaci zo ZŠ Hrnčiarska. V rámci hodín Mediálnej výchovy sa žiaci zapojení do projektu APROGEN z 5.A, 6.A a 7.A premenili na investigatívnych novinárov.
Pozreli sa na prírodu okolo seba
V špeciálnom súťažnom programe Stromácky reportér mali podľa propozícií získavať informácie o témach súvisiacich so životným prostredím, overiť si ich z viacerých zdrojov a napísať článok, ktorý môže mať reálny alebo pozitívny efekt. Ich spoločníkom mal byť fotoaparát.
A tak nádejní novinári, spojení do Klubu SŽ Mládnik, otvorili oči dokorán a začali sa pozerať okolo seba a zisťovať, čo je tak, ako by nemalo byť, alebo čo by mohlo byť lepšie, to, kde a ako sa prírode pomáha, a kde naopak, škodí.
Ocenené príspevky
V školskom kole sa nazbieralo 44 príspevkov. Deti sa najviac vyjadrovali k nelegálnym skládkam, na ktoré denno-denne narážajú po ceste do školy, počas prechádzok, pri potokoch, v lesoch, pri cestách, písali o výruboch lesov, či o ochrane zvierat. Do celoslovenského kola išlo 6 vybraných prác.
Tesne pred vysvedčením Kancelária Stromu života odmenila najzaujímavejšie reportáže členov Klubu SŽ Mládnik, konkrétne Dianku Mundíkovú z 5.A a jej článok o skládke komunálneho odpadu pri Mysline, Damiána Vargu zo 6.A s jeho článkom o tom, ako ľudia pomáhajú bocianom s miestami na hniezdenie a Tomáša Babjaka zo 7.A a článok o tom, čo treba robiť, keď na nedeľnej prechádzke narazíte na nelegálnu skládku.
Víťazi boli ocenení diplomami a vecnými cenami a zároveň sú ich reportáže zverejnené na webovej stránke Stromu života. Mladí reportéri sú už na prázdninách a ktovie, možno aj práve teraz niekde vzniká zaujímavý článok.
Autor: Jana Vargová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín