Obcí v Humenskom obvode, kde zrušili od júna telefonické spojenie cez pevnú linku, opäť pribudlo. Pri slabom mobilnom signále môže nastať problém najmä v krízových situáciách.
HUMENNÉ. Slovak Telekom zrušil od júna pevné linky v sedemnástich obciach okresov Humenné, Snina a Medzilaborce.
Obvodný úrad v Humennom upozornil na to, že v prípade krízovej situácie môže zlyhať systém varovania obyvateľstva a vyrozumenia osôb, lebo signál mobilných operátorov nie je v týchto obciach kvalitný.
Prednosta Obvodného úradu v Humennom Jozef Babják listom upozornil na túto skutočnosť rezortné ministerstvá.
„Monitorujeme tento stav. Predpokladáme, že koná ministerstvo vnútra i dopravy a hľadajú riešenie. V prípade krízových situácií je bezpečnosť ľudí v týchto obciach ohrozená,“ hovorí prednosta Babják.
Všetky obce v obvode Humenné sú zaradené do systému vyrozumenia obvodného úradu a pre prípad krízovej situácie majú zriadené prednostné telefonické spojenie. Pevná linka zaručovala jeho stopercentné fungovanie.
Mobilný signál je nekvalitný
Signál mobilných operátorov v dotknutých obciach nie je kvalitný a je dostupný iba na niektorých miestach v obci.
Potvrdil to i starosta Dedačova Peter Pichoňský. „Keď som v kuchyni, som starostom. Keď som v obývačke, nie som starostom,“ povedal.
V podobnej situácii sú napríklad samosprávy v Slovenskom Krivom, Rokytove pri Humennom, Hrabovci nad Laborcom, Jabloni, Hankovciach, Zbudskom Dlhom, Uličskom Krivom, Príslope, Runine, Zboji, Kolbasove, Topoli, Novej Sedlici, ale aj v Kalinove či v mestských častiach Medzilaboriec - Vydrani a Borove.
„Od 18. apríla funguje v obci pevná linka len cez digitálnu sieť. Spojenie nie je spoľahlivé a často vypadáva. Často sa stáva, že nás na druhej strane linky nepočujú,“ povedala Monika Šebáková, pracovníčka Obecného úradu v Príslope.
Pôsobí aj na úrade v susednom Kolbasove, kde je situácia ešte horšia. „Pevné linky boli úplne zrušené. Keď vytočíte číslo na pevnú linku na obecný úrad, počujete v aparáte ako telefón zvoní. V skutočnosti je telefón hluchý a vôbec nefunguje. Vyzerá to, ako by sme na úrade neboli,“ dodáva.
Starosta Príslopu Jozef Blaško dodáva, že problém je hlavne so starými ľuďmi. „Nezriedka sa stáva, že nemajú spojenie so svojimi blízkymi. Tí mi volajú napríklad z Košíc a ja chodím preverovať, či je so starkými všetko v poriadku.“
Telekom: Bez spojenia ostalo málo ľudí
Slovak Telekom odpojenie odôvodňuje skončením platnosti povolenia na využívanie predmetného frekvenčného pásma, vydaného Telekomunikačným úradom SR (TÚ).
„Náhradné riešenie by predstavovalo neprimerane vysoké náklady, preto sme v súlade s právnymi predpismi pristúpili k výpovedi zmlúv,“ uviedol Martin Vidan, hovorca pre korporátne záležitosti Slovak Telekom, a.s.
Absolútnu väčšinu odpojených obcí sa podarilo podľa neho pokryť alternatívnymi technológiami a bez spojenia sú len odľahlé časti obcí.
Vidan tvrdí, že o ďalšom postupe sa ešte definitívne nerozhodlo.
Kto rieši spojenie počas krízovej situácie
Pri pátraní, kto rieši telefonické spojenie počas krízových situácií v obciach obvodu Humenné, sa začal slovný pingpong.
Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR nám odporučilo obrátiť sa na Telekomunikačný úrad SR. Tam nás odkázali aj z Ministerstva vnútra SR.
„Sekcii integrovaného záchranného systému a civilnej ochrany Ministerstva vnútra SR poslal Obvodný úrad v Humennom tento list len na vedomie. Odporúčame vám preto obrátiť sa na Telekomunikačný úrad, ktorý sa touto situáciou bude zaoberať,“ uvádza sa v stanovisku.
Telekomunikačný úrad kontroluje
Tlačový hovorca Telekomunikačného úradu SR (TÚ SR) Roman Vavro reagoval, že otázky súvisiace s krízovou situáciou, varovania obyvateľstva a vyrozumenia osôb nie sú v kompetencii úradu.
Úrad podľa neho nemôže nariadiť zákonom poskytovateľovi verejnej telefónnej služby, aby zabezpečil prednostné telefónne spojenie v prípade krízových situácií.
„TÚ SR sa zaoberá problematikou ukončenia poskytovania verejnej telefónnej služby v pevnom umiestnení len z pohľadu poskytovania univerzálnej služby a plnenia povinností podľa zákona o elektronických komunikáciách, teda najmä problematikou poskytovania verejných telefónnych automatov a dovolateľnosti na číslo 112,“ uviedol Vavro.
Ako ďalej povedal, spoločnosť Slovak Telekom má niekoľko technologických možností, ako zabezpečiť pripojenie obce k verejnej telefónnej sieti a bude záležať na nej, pre ktorú alternatívu sa rozhodne.
TÚ kontroluje spoločnosť Slovak Telekom, či dodržiava spomínané povinnosti. „Kontroly rozšírime aj o ďalšie obce,“ prisľúbil hovorca Vavro.
„Konanie vo veci ešte nie je ukončené a situácia v jednotlivých obciach môže byť rozdielna, preto ešte nemôžeme poskytnúť ďalšie bližšie informácie,“ dodal.
Otázka prednostu Babjáka kto a kedy obciam bez kvalitného spojenia pomôže, ostáva zatiaľ nezodpovedaná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín