Na nákup siedmich stovák úsporných svietidiel, modernizáciu dvadsiatich rozvádzačov a na ďalšie rekonštrukčné práce získala vyše 221–tisíc eur z fondov Európskej únie.
HUMENNÉ. Projekt prebiehal na 24 uliciach mesta od októbra 2011 do mája tohto roku.
V meste je približne 2 500 svietidiel. Presne 699 starých na 24 uliciach mesta vymenili za nové úspornejšie práve vďaka projektu.
„Niektoré boli staré aj štyridsať rokov. Nové svietidlá spĺňajú najmodernejšie požiadavky. Krytie chráni svietidlo pred nočným hmyzom, ale aj striekajúcou vodou. Celá svietiaca plocha ostáva čistá. Svietivosť je tak počas celej doby životnosti maximálna,“ vysvetľuje Vladimír Vell, majster údržby verejného osvetlenia v Technických službách mesta Humenné.
Ďalším plusom je znížený príkon nových svietidiel. „Drvivá väčšina starých svietidiel mala 250 wattov. Nové sú 150- a 100–wattové. Dnes je optika na takej úrovni, že pri nižšom príkone sa dosiahne vyššia svietivosť,“ zdôrazňuje.
„Keď ročne svietime tri a pol tisíca hodín, na jednom svietidle usporíme 350 kilowattov. Jeden kilowatt stojí 24 centov. Celková úspora sa dá ľahko vypočítať. Ušetríme zhruba 25 percent nákladov,“ hovorí.
Vybrané ulice
Nové svietidlá sa dostali na stožiare verejného osvetlenia popri komunikáciách najmä v starších častiach mesta.
„Kompletne sme vymenili svietidlá na uliciach Laborecká, Dargovských hrdinov a Třebíčska na Sídlisku III., na Ševčenkovej, Hrnčiarskej a Osloboditeľov až po benzínku. Tento úsek bol najviac problémový,“ hovorí Vladimír Vell.
Na zozname boli ulice Mierová, Staničná, nadjazd, Jasenovská, Košická, Partizánska a SNP na Máji. V humenskej Petržalke, ako elektrikári Sídlisko pod Sokolejom nazývajú, sú svietidlá najmladšie.
Súčasťou projektu je aj modernizácia dvadsiatich rozvádzačov verejného osvetlenia. V meste ich je spolu 63.
„Vybrali sme tie najstaršie. Voľakedy boli hlavné ističe v rozvádzačoch nadhodnotené, teraz je tam presne taký, aký zodpovedá príkonu celého úseku. Aj v tomto prípade môžeme hovoriť o úspore,“ vysvetľuje Vell.
Nové rozvádzače ovládajú pracovníci technických služieb na diaľku cez počítač. „Keď túto skriňu otvorím, majster o tom prostredníctvom esemesky v mobile dostane správu. Keď sa otvorí nepovolanými osobami bez odblokovania, spustí sa alarm,“ názorne demonštruje prevádzkový elektrikár Ján Hajdučko pri rozvádzači na Mierovej ulici.
Zapínanie a vypínanie verejného osvetlenia reguluje spínač, ktorý sa riadi astronomickým kalendárom.
„Každý deň sa čas svietenia posúva o dve-tri minúty. Je to nastavené podľa zemepisnej polohy mesta. Časy sú optimálne a spoľahlivé,“ hovorí Vladimír Vell. Novú technológiu si elektrikári pochvaľujú. „Je pre nás nová, ale nie neznáma. V tom je budúcnosť,“ hovoria.
Je ešte čo rekonštruovať
Nové rozvádzače by sa podľa pracovníkov Technických služieb zišli napríklad na Štúrovu ulicu, nové svietidlá na ulice Brestovskú, Fučíkove sady či Janka Kráľa.
V budúcnosti by sa malo myslieť na sadové svietidlá po sídliskách a tiež na polstoročné káble, uložené do zeme, ktoré nezodpovedajú moderným parametrom.
Problémom, ktorý ukrajuje z rozpočtu technických služieb, je aj vandalizmus. Najčastejšou obeťou výtržníkov sú nízke záhradné svietidlá na pešej zóne.
„Jedno stojí približne 260 eur. Poškodené kusy sa snažíme v dielni dať dokopy. Náhradné dielce musíme kupovať priamo od výrobcu,“ hovorí Ján Hajdučko.
Zlodejom a vandalom sa „páčia“ aj podchod pod železničnou traťou a svietidlá na tzv. kočovej ceste nad amfiteátrom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín