Vyplynulo to zo správy o inventarizácii majetku mesta, ktorú na mestskom zastupiteľstve vzali poslanci na vedomie.
HUMENNÉ. Podľa údajov v správe má dlhodobý hmotný majetok mesta hodnotu 86 602 770 eur, z toho stavby predstavujú viac ako 60 miliónov, pozemky 13,5 milióna eur a napríklad umelecké diela a zbierky viac ako 88-tisíc eur. Dlhodobý hmotný i nehmotný majetok je vyčíslený na viac ako 94 852 715 eur.
V porovnaní so stavom k 31. 12. 2010 došlo k 31. 12. 2011 u dlhodobého majetku k nárastu o viac ako 8,8 milióna eur. Podľa vyjadrenia Michaly Mackovej z tlačového referátu humenského magistrátu nárast súvisí so zhodnocovaním majetku mesta.
„Nárast majetku o viac ako 8 miliónov eur súvisí s dokončením niekoľkých projektov, pri ktorých došlo k rekonštrukcii štyroch základných škôl, rekonštrukcii južnej časti Námestia slobody, k uzavretiu a rekultivácii skládky TKO Myslina, modernizácii verejného osvetlenia v meste a v neposlednom rade aj k rekonštrukcii a modernizácii Detskej polikliniky,“ uviedla.
Za „rodinné striebro“ pokladá mesto všetky budovy a majetok, ktorý je v jeho vlastníctve a z ktorého má mesto finančný príjem pre ďalší rozvoj.
„Veľký význam má budova Detskej polikliniky, ktorá má okrem spoločenského významu aj historickú hodnotu. Všetky budovy a majetky vo vlastníctve mesta majú pre mesto veľkú hodnotu, preto nemôžeme jednoznačne povedať, ktorá je mestu najvzácnejšia,“ zdôraznila Macková.
Mesto vlastní napríklad zimný štadión, mestskú športovú halu, pozemky v Priemyselnom parku Gutmanovo, budovu CVČ či budovu OS Centrum v južnej časti námestia.
Pripravuje sa zmena územného plánu
Mesto má spracovanú pasportizáciu budov, kde nie je vyčíslená iba hodnota budov, ale aj finančné príjmy a straty. Pozemky mesta eviduje odbor správy mestského majetku mestských organizácií a podnikateľských činností.
„V budúcnosti mesto plánuje celkovú zmenu územného plánu. O tom, či bude predávať alebo kupovať ďalšie majetky či pozemky, alebo zveľaďovať už nadobudnutý majetok, rozhodnú poslanci svojím hlasovaním na mestskom zastupiteľstve,“ hovorí Michala Macková.
V súčasnosti prebieha napríklad rekonštrukcia priestorov bývalej obchodnej akadémie pre potreby mestskej polície či zastrešenie budovy futbalového štadióna.
V budúcnosti mesto uvažuje o odkúpení trojizbového bytu na Puškinovej ulici, ktorý je momentálne vo vlastníctve Ministerstva obrany SR. Poslanci naň odsúhlasili 13–tisíc eur.
„V prípade, že sa naskytne možnosť kúpiť majetky, ktorých vlastníkom je štát a cena bude pre mesto výhodná, bude mesto o tomto kroku rokovať a hlasovať na mestskom zastupiteľstve,“ dodala Macková.
Nie sme bohaté mesto
Nami oslovení Humenčania sa o majetok mesta priveľmi nestarajú a nemyslia si, že sme „bohaté“ mesto.
„Pravdupovediac, vôbec nesledujem také veci. Iba ak niečo začujem medzi rečou. Myslím si, že v meste je dosť financií, ale do istého času sa vôbec nevyužívali. Mesto teraz vyzerá ako-tak, nie sme na tom zle, ale že by sme sa radili medzi bohaté mestá, to určite nie,“ hovorí 28-ročná Lenka.
65-ročný Ladislav si myslí, že v meste sa toho už rozpredalo dosť. „Rozpredávať majetok skoro zadarmo nie je dobrá cesta. Veľa sa rozpredalo, veľa je zničeného, zdevastovaného. Napríklad nemocnica, poliklinika, ktoré boli mestským majetkom. Teraz nemáme nič. Pravda je, že až tak do toho nevidím,“ hovorí. „Nie sme až takí bohatí,“ dodáva.
„Nemám prehľad. Mestá na východe bohaté nie sú. Bohatá je Bratislava a západné Slovensko,“ pridáva sa 57-ročný pán Vlado.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín