Napätie rastie každým dňom.
SNINA. Už niekoľko rokov volajú obyvatelia po riešení situácie, v ktorej sa ocitli po tom, ako sa na sídlisko začali húfne sťahovať mnohočlenné rómske rodiny.
„Chodíme na mestský úrad, sťažujeme sa, ale situácia sa zhoršuje. Bojíme sa už vyjsť na ulicu. Bijú naše deti, nadávajú, urážajú nás,“ posťažovali sa nám obyvatelia susediaci s bytovkami, kde žijú rómske rodiny.
Situácia sa vyhrotila po tragickej nehode, pri ktorej pod auto mladého vodiča vbehlo 4-ročné dievčatko. „Mňa aj syna po nehode fyzicky napádali príbuzní nebohého dievčatka. Podali sme na nich trestné oznámenie,“ povedala nám mama vodiča.
Príbuzní nebohého dievčatka to popreli.
Pri hromadnej bitke stĺkli policajta
„Minulú sobotu oslavovali troje krstín a dvoje zásnub. Bol to cirkus,“ povedali nám obyvatelia sídliska. Poprosili nás, aby sme ich nemenovali.
Prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik nám potvrdil, že sa tam strhla hromadná bitka. Dvaja muži sa hádali a jeden z nich slovne napadol mladú ženu
. “Vulgárne jej nadával a vyhrážal sa jej, že ju zbije. Do ich konfliktu sa zapojili aj ďalší obyvatelia Palárikovej ulice,“ povedal.
Muži boli vulgárni a agresívni aj voči policajtom. Jeden z nich policajta udrel päsťou do tváre a uhryzol ho do ruky.
„K hliadke pribehli ostatní Rómovia, ktorí sa snažili policajtov od muža oddeliť,” povedal Džobanik.
„Bola to mela, na tom policajtovi potrhali aj uniformu,” povedal nám náš zdroj.
Viac policajtov
Polícia zaistila dvoch bratov vo veku 33 a 48 rokov, obvinila ich z prečinu útoku na verejného činiteľa a mladšieho z nich aj z prečinu výtržníctva. „Na oboch bol spracovaný návrh na ich vzatie do väzby,“ povedal Džobanik.
Riaditeľ okresného riaditeľstva PZ v Humennom Ľuboš Kračanský uviedol, že po incidente posilnili výkon služby a pridajú aj preventívno-bezpečnostné akcie.
Podľa primátora Štefana Milovčíka (nez.) sa situácia na sídlisku zhoršuje od roku 2004, keď mesto predalo niekoľko bytoviek rómskym združeniam. Po incidente posilnili hliadky mestskej polície.
„To je len krátkodobé opatrenie, z dlhodobého hľadiska by pomohlo, ak by sme odťažili sídlisko a obyvateľom v hmotnej núdzi postavili byty nízkeho štandardu. Poslanci s tým ale nesúhlasia,“ povedal.
„Nechceme nové geto,“ vyslovili sa mnohí z nich na nedávnom rokovaní.
Fáma o Rómoch z Lunika IX
Primátor dodal, že v súvislosti s nekontrolovaným pohybom detí a tragickou nehodou bude jedným z opatrení aj sprehľadnenie okrajov cesty. „Živé ploty pôjdu preč,“ povedal.
Opýtali sme sa, čo je pravdy na fáme, že na sídlisko majú prísť bývať obyvatelia Lunika IX. Primátor reagoval, že sa stretol s majiteľmi bytoviek a informáciu si preveroval: „Požiadal som ich, aby sa tak nestalo.“
Terénni sociálni pracovníci budú preverovať, kto má na sídlisku trvalý pobyt a kto je len “na návšteve“. „Na nej predsa nemôžu byť rok a ani dva,“ povedal na margo pribúdajúceho počtu obyvateľov.
Poslanci rozhodli o vytvorení špeciálnej skupiny, ktorá sa bude problémami zaoberať.
„Neveríme v úspech. Nech postavia bytovky nám a my odtiaľto odídeme,“ povedali nám nerómski obyvatelia.
Zistili sme
Úrad splnomocnenca vlády o problémoch vie
„Sme si vedomí, že je tam veľké napätie,“ povedal Stanislav Cina, pracovník regionálnej kancelárie Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity. „Išlo o zlyhanie jednotlivcov, ktoré my ovplyvniť nemôžeme,“ reagoval na hromadnú bitku. „My na tomto sídlisku riešime hlavne problémy s bývaním,“ povedal.
Sú v kontakte s rómskymi zduženiami, ktoré vlastnia bytovky a žiadajú financie na ich opravu. „My môžeme pomôcť finančnými prostriedkami na projekty zamerané na rôzne aktivity a činnosti, ktoré by to napätie zmierňovali,“ povedal Cina.
Situáciu na sídlisku monitorujú a sú v kontakte s mestom a jeho sociálnymi pracovníkmi. „Terénnych pracovníkov je na sídlisku málo,“ upozornil. Dodal, že úrad by mohol pomôcť problém bývania riešiť, len ak by problémové bytovky znovu vlastnilo mesto.
kor
Názor
Čo hovorí sociologička
Jana Kadlečíková, sociologička Centra pre výskum etnicity a kultúry uviedla, že prijímanie represívnych opatrení, ktoré nie sú sprevádzané ďalšími opatreniami zameranými na pozdvihnutie sociálneho statusu rómskej komunity, sú z dlhodobého hľadiska neúčinné. „Takto sa problém sa len odsúva, ale sa nerieši,“ podotkla.
Podľa nej by represívne opatrenia mala dopĺňať komunitná a sociálna práca, zlepšenie vzdelávania rómskych detí, legalizácia a vysporiadanie nehnuteľností v rómskom osídlení či zvýšenie zamestnanosti.
„Rozvoj konkrétnej lokality musí byť plánovaný komplexne, jednorazové opatrenia len v niektorej oblasti zvyčajne nevedú k očakávanému výsledku,“ zdôraznila.
Podľa nej riešenie problematickej situácie potrvá dlho a výsledky sa začnú dostavovať len postupne. „ Pretože aj problémy a konflikty vznikali dlhodobo a nie je ich možné rýchlo vyriešiť,“ uzavrela.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín