HUMENNÉ. Vysvedčenia pre 21 piatakov má už vypísané.
„Žiaci v piatom ročníku prechádzajú prelomovým obdobím. Snažia sa adaptovať na druhý stupeň a snaha sa odzrkadľuje aj na ich výsledkoch,“ chváli svojich zverencov.
Na vysvedčenia písal iba jednotky a dvojky. „Sem-tam sa počas roka vyskytne aj trojka, ale v priemere sú výsledky žiakov veľmi dobré. Každý sa snaží podľa svojich schopností, daností a záujmov,“ zdôrazňuje.
Za roky praxe sa s extrémnymi negatívnymi emóciami pri odovzdávaní vysvedčení nestretol. „So žiakmi pracujeme počas celého roka. Žiaci a ich rodičia sú priebežne informovaní o výsledkoch. Myslím si, že výsledné známky nie sú pre nich veľkým prekvapením a rozhodne nie stresujúcim faktorom,“ dodáva.
Hodnotia sa prísnejšie
Samotní piataci sú však pri hodnotení svojich vedomostí prísnejší. „Jednotky, dvojky a tri trojky,“ hodnotí sa Samuel.
„Jednotky a dve dvojky,“ pridáva Nikola. „Čakám jednu trojku,“ myslí si Daniel. Učitelia sú podľa nich prísni, ale spravodliví.
Medzi neobľúbenými predmetmi figuruje angličtina, biológia, slovenčina, hlavne gramatika a environmentálna výchova. Rebríček obľúbených vedie telesná výchova, nasledovaná matematikou a angličtinou.
Dostanú darčeky
Všetky oslovené deti zhodne tvrdia, že rodičia ich za horšie a zlé známky na vysvedčení nikdy netrestajú. „Za dobré pochvália, za zlé mi dohovoria a budem sa musieť cez prázdniny učiť. Za dobré známky dostanem po päť až desať eur od starých rodičov,“ hovorí Daniel.
Na Matúša čaká za vysvedčenie desaťeurovka. „Mama ma vezme na Šíravu na kolotoče,“ dodáva. Richard dostane novú počítačovú hru, Samuel štvorkolku, Richard ozajstnú detskú motorku, Nikola si vyjde niekde s rodičmi.
Zákaz počítača nastupuje u Samuela za poznámky. „Nepoviem za čo,“ krúti hlavou, ale spolužiaci prezradia, že ich najčastejšie dostáva za vyrušovanie.
Prázdniny strávia deti rôzne. Samuel sa chystá za otcom do Anglicka, Richard do Tatier, Daniel ide kempovať do Maďarska. Matúš pôjde do Tatier a na Šíravu, Richard za sestrou do Bratislavy, Simona do Prešova a Nikola sa chystá do Česka, do Svetlíc a do Baškoviec.
Na školu po prázdninách sa piataci netešia. „Prečo nemôžu byť desať mesiacov prázdniny a dva mesiace škola?“ mudruje Samuel.
Názor odborníka
Vysvedčenie by rodičov nemalo prekvapiť
V ideálnej rodine by sa nemalo stať, že dieťa prinesie domov vysvedčenie, ktoré rodičov prekvapí. Upozorňuje na to psychologička z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Košiciach Katarína Maliňáková.
„Pokiaľ majú zdravý záujem o prospech dieťaťa počas celého roka, mali by mať predstavu o tom, čo bude vysvedčenie obsahovať,“ uviedla Maliňáková. V prípade, že známky na konci roka predsa len rodičov zaskočia, mali by zvážiť, prečo sa tak stalo.
Dôvodom nemusí byť len výkon dieťaťa, jeho nedostatočná snaha či nedôslednosť, ale aj nadmerné očakávania od dieťaťa.
Je namieste, ak rodič prejaví nespokojnosť alebo sklamanie a dieťa upozorní, že verí v jeho lepší výkon. Fyzické tresty však psychologička za vhodné nepovažuje.
„Môžu v dieťati vystupňovať strach natoľko, že bude reagovať nevhodne - útekom z domu, stratou vysvedčenia a podobne,“ hovorí Maliňáková.
Najlepším spôsobom ako motivovať svoju ratolesť je podľa psychologičky nemateriálna odmena. „Motivácia založená len na materiálnych odmenách by mohla v dieťati vzbudzovať pocit, že učenie je dobré len na to, aby dosiahlo čo chce, v krajnom prípade dochádza zo strany dieťaťa k vydieraniu rodičov,“ hovorí Maliňáková.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín