Nie však v pracovnom čase. Tento mesiac sa stal konateľom súkromnej SBS–ky, ktorej mesto platí za stráženie priemyselného parku a areálov technických služieb.
HUMENNÉ. Začiatkom júna na budove Technických služieb (TS) mesta Humenné na Kudlovskej ulici pribudla tabuľka s oznamom, že areál stráži súkromná bezpečnostná firma EL PACT, s.r.o.
Firma figuruje v Obchodnom registri od 7. júna, tabuľka je na budove od 2. júna. „Zamestnanci boli tí istí. Nová firma zrazu stráži aj areál TS na Sninskej ulici a mestský priemyselný park Guttmanovo,“ povedal nám náš zdroj.
„V obchodnom registri sme zistili, že konateľom tejto firmy je súčasný náčelník mestskej polície v Humennom Marián Zub,“ dodal.
Riaditeľ TS Milan Kuruc si ceduľku nevšimol a o novej firme sa dozvedel až od nás. TS mali na stráženie spomínaných areálov a priemyselného parku od roku 2005 uzatvorenú zmluvu s podnikateľom Petrom Loziakom MM2. Mesačne mu platili viac ako 6-tisíc eur.
Podľa našich informácií už nemá licenciu. V marci tohto roku podpísali TS dodatok k zmluve, v ktorej stojí, že všetky práva a povinnosti MM2 prechádzajú na Gardex, s.r.o., v ktorej sa Loziak stal spoločníkom. Podľa Obchodného registra ním bol len mesiac. Vo firme už nefiguruje.
Kuruc uviedol, že od konateľa Gardexu zistil, že EL PACT vykonáva stráženie v subdodávke pre Gardex, ktorý má na to málo ľudí. Nepreveruje zmluvy so subdodávateľmi Gardex, ak svoje zmluvné povinnosti plnil.
O tom, že náčelník mestskej polície podniká a aj, že jeho firma stráži mestské budovy, nevedela ani primátorka Jana Vaľová (Smer).
„Nestihol som jej to oznámiť,“ priznal Zub. Dôvodil, že primátorka bola mimo mesta. Tá nám prisľúbila, že si veci preverí.
Náčelník tvrdí: Nie som podnikateľ
Zub argumentoval, že si ako bývalý štátny policajt vybavil licenciu na požiadanie priateľa, ktorý je v EL PACT spoločníkom.
„A to je všetko. Ja nepodnikám, s firmou v podstate nič nemám, nikde nefiguruje môj podpis,“ reagoval.
V tom, že firma, v ktorej je konateľom, stráži mestské budovy, konflikt záujmov nevidel. „Zákon som neporušil, no mal som to oznámiť primátorke,“ dodal.
Podľa slov prešovského krajského policajného hovorcu Daniela Džobanika oddelenie súkromných bezpečnostných služieb KR PZ Prešov neskúma, kde je žiadateľ o licenciu zamestnaný.
To, že je žiadateľ náčelníkom MsP, pri vybavovaní licencie nijako nezaváži a ak splní požadované podmienky, licenciu mu vydá.
Podľa zákona o výkone práce vo verejnom záujme nemá vedúci zamestnanec samosprávy podnikať. A ak, tak len so súhlasom samosprávy s tým, že zákon presne vymedzuje, v čom podnikať môže.
Štefan Bukovčík, právnik mesta Humenné ale reagoval, že náčelníka MsP nie je vedúci zamestnanec. „Teda nie je tu rozpor s jeho pracovnou pozíciou a konateľstvom v spoločnosti s ručením obmedzeným,“ uviedol.
Pripustil, že mesto informovať mohol ale ponúkol právne argumenty, prečo tak urobiť nemusel.
Mesto rozpor so zákonom nenašlo
Bukovčík dôvodil, že podľa zákona potrebuje zamestnanec samosprávy od zamestnávateľa súhlas k podnikaniu, len ak je jeho zárobková činnosť zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa.
Pripustil, že podľa zákonníka práce musí zamestnanec zamestnávateľovi oznámiť, že má inú zárobkovú činnosť, ktorá by mohla mať k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter.
V prípade náčelníka sa odvolal na to, že mesto strážnu službu neposkytuje a ani ju nemá v predmete činnosti.
Názor
Čo na to Transparency international Slovensko
Podľa Ivana Rončáka z Transparency international Slovensko je prípad náčelníka MsP v Humennom príkladom využitia kľučiek medzi zákonmi.
„Zákon nemôže postihnúť úplne všetky situácie. Niekedy je pri určení konfliktu záujmov lepšie spoliehať sa na sedliacky rozum. Takže ak aj je všetko v poriadku podľa zákonov, z hľadiska vecného stavu to bezproblémové byť nemusí. Čomu nebráni zákon, nech bráni hanba,“ povedal.
kor
Zistili sme
Čo robia iní náčelníci
Oslovili sme náčelníkov MsP z blízkych miest. Opýtali sme sa, či by popri svojom zamestnaní stihli aj prácu v súkromnej SBS.
Dušan Čanta, Michalovce: „Nie, nepodnikám a ani som nad tým nikdy nerozmýšľal. Venujem sa len svojej práci. Keď človek niečo robí, mal by to robiť naplno.“
Jozef Uhlík, Vranov nad Topľou: „Ja nepodnikám, svojej práci sa venujem naplno.“
Ján Maškulík, Snina: „Nepodnikám, ani som nad tým nikdy nerozmýšľal. Mám svoje zamestnanie a venujem sa mu.“
Marián Brinček, Trebišov: „Nepodnikám. V práci mám roboty dosť. Je to osem hodín denne a tejto práci sa treba venovať neraz aj po skončení pracovného času.“
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín