Chlapci rozbehli petíciu za jeho prestavbu. Samospráva bude do budúcoročného rozpočtu hľadať v mestskom zastupiteľstve odpoveď na otázku – rekonštruovať starý alebo vybudovať nový skejt park.
HUMENNÉ. Propagačnou akciou v sobotu 9. júna chceli humenskí skejteri upozorniť verejnosť na potrebu jeho prestavby.
Humenský skejtpark postavili za mestskou športovou halou v roku 2007. Stál 70 094 eur. Na vybudovanej asfaltovej ploche je sedem rôznych skejt zariadení.
„Park bol postavený bez konzultácie s cieľovou skupinou. Chalani nemali možnosť povedať, čo a ako chcú. Neodborne ho postavila firma, ktorá stavia detské ihriská. Jazdí sa hlavne na dvoch prekážkach, ktoré si chlapci urobili sami. Prekážky nie sú jazditeľné. Ich povrch je drevený, nevyhovujúci,“ hovorí Miloš Ogurčák zo Spišskej Novej Vsi, organizátor Slovenského skejtbordového pohára.
Najnovší trend zo zámoria prináša trvácne betónové prekážky. Podľa slov Miloša Ogurčáka slovenské mestá začínajú reagovať na potreby skejterov a postupne prispievajú na vybudovanie nových parkov.
Taký je prípad Košíc, Hlohovca, Galanty, Ružomberka, ale aj Spišskej Novej Vsi či Svidníka.
„V Ružomberku stál skejtpark 440 000 eur, vo Svidníku plánujú preinvestovať 12 000 eur. Závisí od možností mesta. Je ťažké zohnať peniaze na výstavbu skejt parkov z iných zdrojov ako mestských, zvyčajne sa spolupodieľa ešte vyšší územný celok. V Spišskej sa nám v tomto roku podarilo zohnať na rôzne aktivity 7 000 eur mimo mestských zdrojov. Ak by sa podarilo park zrekonštruovať, určite by tu chodili aj chlapci z iných miest a podporilo by to turizmus,“ myslí si Miloš Ogurčák.
Chcú pomôcť pri výstavbe
Podľa slov 16-ročného Humenčana Lukáša Miška sa denne schádza v skejt parku dvadsiatka nadšencov. „Určite by sme chceli vymeniť prekážky, lebo sú z dreva. Pomohli by sme so stavbou. Upratali by sme to tu a udržiavali v poriadku,“ hovorí.
18-ročný Peter Machnič, predseda petičného výboru, jazdí na skejte už šesť rokov. Pevne verí, že mesto na nový skejt park finančné prostriedky v rozpočte nájde. „Zatiaľ sme zozbierali okolo 500 podpisov pod petíciu. Väčšinou na ňu ľudia reagujú kladne,“ hovorí.
„Skejt park je miestom, kde sa schádzajú nielen užívatelia, ale aj ich kamoši, priateľky, je to miesto, kde môžu mladí tráviť zmysluplne čas. Prirodzeným miestom skejterov je ulica. Keď sa jazdí mimo parkov, ničia sa pamiatky, rôzne zariadenia. Ľudia to neradi vidia, a preto je skejt park dobrým riešením,“ dodáva Ogurčák.
Rozhodne zastupiteľstvo
„Skejtbordové ihrisko nie je v stave, aby spĺňalo všetky kritériá pre tento šport, preto je otázne, či ho treba rekonštruovať alebo urobiť nové a doplniť tými časťami, ktoré tam sú. Vyžaduje si to však projektovú dokumentáciu a súhlas mestského zastupiteľstva. V budúcom rozpočte predložíme do mestského zastupiteľstva žiadosť na riešenie tejto situácie,“ uvádza sa v stanovisku mesta.
V týchto dňoch sa chlapci chystajú doručiť petíciu na mestský úrad.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín